Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 17:26

Chciałbym się z Wami podzielićmoimi wrażeniami z akwarium w Warszawskim ZOO.

Nowe akwarium zostało otwarte kilka tygodni temu w tym samym budynku co stare. Z zewnątrz wygląda tak samo ale dużo się zmieniło w środku.

Na pierwszy rzut oka akwarium robi bardzo dobre wrażenie. W miejsce kilkunastu starych niezbyt dużych zbiorników powstało kilka większych, w tym jedno na prawdę olbrzymie o długości 11 metrów. Jest to akwarium w stylu naturalnym mające imitować Amazonkę. Dodatkowo są dwa spore akwaria morskie i jedno paludarium w biotopie ameryki południowej.

Po pierwszym bardzo dobrym wrażeniu zauważamy szczegóły, które niestety w moim przekonaniu psują trochę całość. Oto kilka z nich:

1. Przy samym wejściu przechodzi sięszklanym mostem nad akwarium z płaszczkami. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt iż płaszczki pływają na wybetonowanym podłożu! Bez piasku, w którym jak wiemy lubią się zagrzebywać.
2. W głównym 11-to metrowym zbiorniku jest bardzo dużo roślin, wszak miało to być akwarium w stylu naturalnym. Niestety nie są zbyt dobrze zadbane, mocno wydłużone jakby było zbyt mało światła i nawozów.
3. W oczy rzucają sięrównieżbetonowe “ozdoby” - korzenie, tło i kamienie (tak, również betonowe), które psują cały efekt. Aranżacja roślinna rozgraniczona jest betonowymi ścieżkami i betonową plażę.
4. Najgorsze wrażenie jednak robią mieszkańcy akwarium. Niestety akwaryści się zbytnio nie wysilili i udało im się przerybić 11-metrowe akwarium. Zbiornik wygląda jakby był żywcem przeniesiony z zoologa. Po ZOO oczekiwałbym jakichś ciekawszych gatunków niż neon Innesa, żałobniczki, zwinnika blehera itp, Ryb jest tak dużo iż nawet nie wygląda to ładnie. Zbyt dużo chaosu. Nie wygląda to ciekawie. Istna zupa rybna.

Podsumowując. Warto zobaczyć, ale po ogrodzie zoologicznym spodziewałbym się czegoś więcej niż tylko imitacji akwarium naturalnego. W starym akwarium nie było może tak "fajnie" ale przynajmniej były ciekawe gatunki ryb i akwaria odwzorowujące biotopy, w których prezentowane ryby występowały.

Na koniec zdjęcie. Sorry za jakość. Robione telefonem.

Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Dhuz » 21 grudnia 15, 18:17

A planowałem wycieczkę do stolicy by odwiedzić ponownie zoo... No cóż.

Akwarium w stylu naturalnym, czy "nature"? Bo ze zdjęcia to bardziej, niż Amazonkę robioną pod ryby w zbiorniku zawarte, przypomina mi to krzaczory pod lasem za rzeką.

Wybór gatunków też faktycznie średni, bo nawrzucane byle jak bez ładu i składu. Szkoda. Już lepiej zrobiliby z tego prezentację biotopu któregoś rodzimego jeziora, zamiast brutalnie zarzynać Amazonkę na oczach nieletnich.

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 19:58

ZOO odwiedzić warto. Jest sporo fajnych rzeczy :-) akwarium z rekinami i sporo nowych pawilonów. Co roku coś nowego się buduje.

Wracając do tematu. Akwarium według wiadomości w gazecie miało przedstawiać Amazonkę.
A wyszło kiczowato-betonowe niewiadomo co :-)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: barttsw » 21 grudnia 15, 20:28

mikorcz, a jest napisane kto to robił?

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 20:33

Niestety nie. Ale pewnie jest do wyszukania bo było to zamowienie publiczne ...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Greek » 21 grudnia 15, 20:33

mikorcz pisze:Wracając do tematu. Akwarium według wiadomości w gazecie miało przedstawiać Amazonkę.

W mediach to różne rzeczy mówią/piszą ;) Pewnie albo przypadkowe przeinaczenie, wynikające z niewiedzy, albo celowy zabieg, mający na celu przerobienie tej informacji na przystępną dla przeciętnego czytelnika, bo co komu powie informacja o tym, że to biotop takiego a takiego odcinka, takiej a takie rzeki. Napiszą "amazonka" to już każdy pomyśli - aha, to taka duża rzeka gdzieś z drugiej strony ziemi.
Co nie zmienia faktu, że totalną głupotą jest marnowanie tak byczego baniaka na rośliny (zresztą każdego na nie szkoda ;) ).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: barttsw » 21 grudnia 15, 20:34

mikorcz pisze:Niestety nie. Ale pewnie jest do wyszukania bo było to zamowienie publiczne ...


to wiem i startowaly 3 firmy

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Dhuz » 21 grudnia 15, 20:37

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... radze.html
^O, nawet artykuł w wyborczej jest.

"kolekcja ryb kąsaczowatych" jak to fajnie brzmi w założeniu, a jaka zupa wychodzi, bo nie pływają nawet stadnie. :P

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 20:43

Greek pisze:Co nie zmienia faktu, że totalną głupotą jest marnowanie tak byczego baniaka na rośliny (zresztą każdego na nie szkoda ).

To co powiesz o takim :mrgreen:
Takashi Amano "Florestas Submersas" w Lizbonie - 40 metrów akwarium w stylu "nature". :-)

Video

Obrazek

Obrazek

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 20:46

barttsw pisze:
to wiem i startowaly 3 firmy

... i wygrała najtańsza :-(

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Dhuz » 21 grudnia 15, 20:54

Zaraz mi ktoś wytknie, że zazdroszczę i szczam na piękne dziedzictwo wielkiego człowieka, ale po obejrzeniu filmu z zakładania tego baniaka i z efektu końcowego, nie jestem pod aż takim wrażeniem. Fakt- wywalili w to kupę kasy i wysiłku i na pierwszy rzut oka jest och i ach, ale to po prostu kolejny typowy roślinniak w stylu Amano. Tylko nieporównywalnie większy. Można było urządzić mniej monotonnie i dobrać jakąś ciekawą obsadę. Ale trendy są trendami, więc zrozumiałe, na co się zdecydowano. :)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Greek » 21 grudnia 15, 20:56

mikorcz pisze:To co powiesz o takim :mrgreen:
Takashi Amano "Florestas Submersas" w Lizbonie - 40 metrów akwarium w stylu "nature". :-)

Nie wiem, jak można mianem "nature" nazywać coś co z naturą nie ma nic wspólnego? :sad:
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: mikorcz » 21 grudnia 15, 21:00

W sumie trudno jest zagospodarować 40m szkła :-)
Mi akurat się podoba. Założeniem miał być przekrój przez koryto rzeki od płycizny przez główny nurt po drugi brzeg. Wydaje mi się ze fajńie mu to wyszło.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: barttsw » 21 grudnia 15, 21:01

mikorcz pisze:
barttsw pisze:
to wiem i startowaly 3 firmy

... i wygrała najtańsza :-(


pewno ph68

powiem tylko tyle ze mistrz TA zainspirowal mnie lata temu do akwarystyki roslinej i nie zaluje

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium w ZOO w Warszawie

Postautor: Greek » 21 grudnia 15, 21:03

mikorcz pisze:Mi akurat się podoba. Założeniem miał być przekrój przez koryto rzeki od płycizny przez główny nurt po drugi brzeg. Wydaje mi się ze fajńie mu to wyszło.

Tylko pytanie jakiej/której rzeki? Czy w tym szkle znalazły się elementy biocenozy, które rzeczywiście w jakiś sposób mogą być przypisane do danego ekosystemu? Nie sądzę, więc żadna to natura :?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości