Co dzieje się w akwarystyce?

Czy akwarystyka na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci traci na popularności?

Jest mniej popularna - jest coraz mniej akwarystów.
4
20%
Jest bardziej popularna - coraz więcej osób interesuje się akwarystyką.
13
65%
Jest tak samo popularna
3
15%
 
Liczba głosów: 20
boberto
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 30 lipca 15, 11:42

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: boberto » 8 października 15, 09:19

Nie mam aspiracji bycia prezesem stowarzyszenia akwarystycznego, więc i nie muszę mieć wizji działalności takiej organizacji. Dodatkowo nie przeszkadza mi to aby zauważyć, że pole do działalności jest niewielkie.
No, a jeśli już tak "ilustrujemy" sobie nawzajem, to jak rozumiem Ty @abiba jesteś aktywnym działaczem jakiegoś stowarzyszenia i chętnie podasz mi namiary do swojej organizacji omawianego typu w której działasz :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: Marcinus » 8 października 15, 09:40

Pole do działania dla takiej organizacji jest wbrew pozorom duże, szczególnie jeśli chodzi o temat szeroko rozumianej promocji akwarystyki oraz stworzeniu choćby jednej, dużej, profesjonalnej wystawy.
Potrzebna jest jedna ,duża organizacja, a nie jakieś lokalne związki, które nie są w stanie zorganizować nic dużego.
Gdyby raz w roku odbyła się profesjonalna wystawa/targi akwarystyczne, to postrzeganie akwarystyki też by się szybciej zmieniało. Trzeba też pamiętać, że u nas w kraju najważniejsze są jednak pieski i kotki :) a reszta jest traktowana gorzej.

Co do Twojej wypowiedzi na temat sklepów i sprzedawców to niestety masz rację, są takie rzeczy jakie opisałeś, sprzedawcy różnie traktują klientów, szczególnie sprzedawcy w jakiś marketowych sklepach, niestety to jest biznes i tak będzie, bo sklep musi przynosić dochody :(

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 09:41

Nie chodzi o prezesurę ani nawet o kreowanie akwarystyki w PL - chodzi o to że nie masz (jak większosć ) takiej potrzeby zrzeszania sie . .
Jest to z resztą zjawisko wykraczające poza akwarystykę a wielka szkoda .
boberto pisze:No, a jeśli już tak "ilustrujemy" sobie nawzajem, to jak rozumiem Ty @abiba jesteś aktywnym działaczem jakiegoś stowarzyszenia i chętnie podasz mi namiary do swojej organizacji omawianego typu w której działasz


bardzo chętnie , a nawet pomogę Ci w tych organizacjach zaistnieć jesli tylko zakres Twoich zainteresowań z moimi odrobinę sie pokrywa
A namiary tych związków i zrzeszeń znajdziesz w internecie i bez moje łaski sie obędzie (chyba że to jest pytanie konrolne :) )

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 09:44

Marcinus pisze:Trzeba też pamiętać, że u nas w kraju najważniejsze są jednak pieski i kotki a reszta jest traktowana gorzej


Bo własciciele tych kotków i piesków chętniej sie zrzeszają, organizują wystawy, szkolenia itp itd .
Nie sadzisz że to że jesteśmy (jako akwaryści) w niszy to nasza główna zasługa?

Co do Twojej opinii o wyższości dogólnokrajowej organizacji nad lokalnymi to ośmieliłbym z tym polemizować .
Moim zdaniem ruch powinien iść od dołu a dopiero lokalne organizacje zrzeszane w jedną ogólnopolską strukurę podobnie jak o sie dzieje w innych dziedzinach .
Wystawy i imprezy czy wreszcie tworzenie struktur ogólnopolskich powinno stanowić zwieńczenie róznych form działalności

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: Marcinus » 8 października 15, 09:52

Bardzo dobrze napisałeś, inni się zrzeszają a akwaryści przynajmniej na takim najwyższym szczeblu nie.

Co do jednostek lokalnych, to może źle się wyraziłem, nie uważam ,że nie są potrzebne, uważam tylko,że kilkanaście takich organizacji nie jest w stanie stworzyć jednaj dużej wystawy, na której ludzie dowiedzą się ,że ryb nie trzyma się w kuli, że w akwarium można stworzyć piękny kolorowy ogród, że akwarystyka morska nie jest czarną magią i nie trzeba być prezesem banku,żeby w domu mieć kawałek rafy. Do tego ludzie na żywo zobaczą kilkaset fajnych baniaków. Do tego potrzebna jest jedna ogólnokrajowa organizacja, dzisiaj mamy sporo jakiś lokalnych wystaw, większość z nich jest słaba i wiele zobaczyć nie można.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 10:02

Każda z nich osobno nie lecz gdyby siły połączyć ... kto wie ?

każda z tych organizacji na która patrzymy zadrosnym okiem ma jakąś strukturę i źródła finansowania. Bez kasy to można sobie najwyżej na forum ponarzekać .
Pytanie konkretne : ilu z nas dobrowolnie by sie opodatkowało na rzecz takiej organizacji ?
obawiam sie o wynik takiej sondy i obawiam sie że to koniec snu o organizacji akwarystycznej

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: Marcinus » 8 października 15, 10:15

Kwestia finansowania to też duży problem niestety.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 10:17

Marcinus pisze:Kwestia finansowania to też duży problem niestety.


a nie podstawowy?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: Marcinus » 8 października 15, 10:33

Tak, na dobrą sprawę jest to kwestia podstawowa, ale przy dużej, ogólnopolskiej organizacji można w to włączać sponsorów itp.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 10:39

Z moich doswiadczeń ze sponsorami wynika że póki nie jesteś rozpoznawalny i nie masz na koncie jakiś sukcesów to na sponsoring zwykle nie możesz liczyć .
Tak więc najpierw wkład własny ...

boberto
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 30 lipca 15, 11:42

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: boberto » 8 października 15, 10:53

@abiba dzięki za gotowość przekazania kontaktów :)

abiba pisze:Jest to z resztą zjawisko wykraczające poza akwarystykę a wielka szkoda .

Toż przecież już na początku zauważyłem, że działanie w stowarzyszeniach jest mało popularne :) O problemie z finansowaniem też wspomniałem.

Myślę, że chodzi też o coś więcej. Sama specyfika i obiekt zainteresowania naszego hobby sprawia, że trudno o liczną aktywizację i działania skupiające ludzi. Piszecie z przekąsem o uwadze jaką u nas w kraju zwraca się na psy i koty. Tylko, że te zwierzęta łatwo można zabrać na spotkanie klubowiczów w ramach spaceru, uchodzą za "milusie" więc łatwo skupiają zainteresowanie nawet osób zupełnie niezainteresowanych ich hodowlą :) A co z rybami i roślinami? Te nadają się najlepiej do pokazania w internecie. Każda okazanie ich "na żywo" większej grupie zainteresowanych to już duże przedsięwzięcie. Właśnie ze względu na tą specyfikę akwarystyka ma ograniczoną możliwość popularyzacji i wyjścia z 4 ścian pokoju danego pasjonata.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 8 października 15, 11:21

boberto pisze:Te nadają się najlepiej do pokazania w internecie. Każda okazanie ich "na żywo" większej grupie zainteresowanych to już duże przedsięwzięcie.

I tak i nie
Piszesz że to duże przedsięwzięcie ale czy zastanowiłeś sie nad skalą problemów w innych "branżach"?
Obawiam sie ze jest odwrotnie niż tutaj piszesz .

Sam zresztą organizuję czasami jakies imprezy tego typu i odnoszę wrażenie że zorganizowanie imprezy akwarystycznej stanowiłby łatwiejsze zadanie i co wazniejsze tańsze .
Problem jednak w tym co napisałem wyżej - brak źródeł finansowania

boberto
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 30 lipca 15, 11:42

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: boberto » 9 października 15, 08:16

Wiadomo, że wraz z chęcią zrobienia czegoś profesjonalnie rośnie poziom trudności i pojawia się wiele problemów. Jest tak zarówno przy wystawie kynologicznej jak i akwarystycznej. Tylko, że mi chodzi o amatorski poziom tych przedsięwzięć. O to ile trudniej w akwarystyce zgromadzić obiekty wystawy i zgromadzić nieprofesjonalne lub wręcz zupełnie amatorskie grono widzów.
Tak jest póki co w dzisiejszych realiach. Ważne jest rozpropagowaniem akwarystyki. Potrzebna jest praca u podstaw z tym związana ale jakoś nie widzę żeby ktoś się tym zajmował, więc trudno spodziewać się zmian.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: Aigel » 11 października 15, 13:21

abiba pisze:Sam zresztą organizuję czasami jakies imprezy tego typu i odnoszę wrażenie że zorganizowanie imprezy akwarystycznej stanowiłby łatwiejsze zadanie i co wazniejsze tańsze .


Nie wiem o jakich imprezach piszesz, ale wystawa-targi akwarystyczne na wzór Hanoweru to dość kosztowne przedsięwzięcie. Akwaria ważą, trzeba je przewozić, kasa na nagrody aquascaperow itp. W Polsce tylko AquaEl mógł by coś takiego zorganizować plus kilka innych firm, jak w Niemczech Eheim, JBL
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Co dzieje się w akwarystyce?

Postautor: abiba » 11 października 15, 15:17

Typowe
Najpierw wyliczanka problemów :)
Guzik tam ważą - te kilkaset kilogramów to pikuś - ja swoje pupile woże niekiedy kilka razy w tygodniu a to ciężar ponad tonę :)

Aigel : zejdź na ziemię . kto mówi o zrobieiu konkurencji hanowerowi . Zresztą to typowo komercyjne targi które nie kosztują - one przynoszą zysk .

A zrzeszenia czy tez wystawy miejskie powiatowe a co najwyżej regionalne i/lub emayczne to nie łaska ?

Aler najważniejsze to wcale nie chodzi o wystawy bo te najłatwiej zorganizować i tam najłatwiej o kasę . Chodzi (przypomnę) mi o normalne , powiedziałbym codzienne zrzeszanie sie w celach róznych : od edukacji po towarzyskie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości