Krasnopiórka-klejnoty starorzeczy :)

asagoth
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 27 lipca 09, 23:33
Lokalizacja: Kielce

Krasnopiórka-klejnoty starorzeczy :)

Postautor: asagoth » 6 września 09, 14:45

Wzdręga (Scardinius erythrophtalmus) "Krasnopiórka''

Obrazek

Witam. Oto kolejny gatunek, który chciałbym przedstawić. Te piękne ryby znają chyba wszyscy wędkarze, ja spojrzałem na nie pod kątem akwarysty i oto co wyszło…

Charakterystyka:
Jest to ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). W naturze osiąga rozmiary 20-30cm w akwarium rzadko przekracza 25 cm długości. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, pokryte drobnymi łuskami z zielonkawo-niebieskim grzbietem i srebrzystymi bokami. Lecz to co tak przyciągnęło mnie do tej ryby to jej płetwy a dokładnie ich kolor. Płetwa ogonowa, odbytowa i płetwy brzuszne są jaskrawo czerwone i to przede wszystkim decyduje o atrakcyjności tego gatunku Wzdręga często mylona jest z płocią, z tym że płoć posiada niebieskawy połysk, czerwoną tęczówkę oka i nigdy jej płetwy nie są tak intensywnie wybarwione.

Obrazek
Wzdręga

Obrazek
Płoć

Występowanie:
Jest pospolitą rybą występującą w całej Europie, w Polsce spotkać ją można w nizinnych rzekach i mulistych jeziorach. Wybiera wolno płynące odcinki gęsto porośnięte roślinnością w wodzie stojącej przebywa w cichych zatoczkach, w gorące dni można zaobserwować małe stadka Wzdręg blisko powierzchni wody.


Obrazek
Typowa woda krasnopiórek

Tryb życia:
Wzdręga jest rybą tworzącą niewielkie stada, jest bardzo ruchliwa i niezbyt odważna Żeruje cały dzień, zwykle przebywa w środkowej części zbiornika kryjąc się pośród roślinności wodnej.

Akwarium dla Wzdręgi:

Szkło powinno mieć nie mniej niż 400l. Dno należy wyłożyć drobnym piaskiem. Akwarium powinno być możliwie jak najdłuższe. Na tył można posadzić większe twarde rośliny takie jak grążele, pałkę wodną czy strzałkę. Z delikatnych roślin takich jak np. moczarka należy zrezygnować ponieważ Wzdręgi posiadają je w swoim jadłospisie. Wystrój można urozmaicić również kawałkami drewna. Filtracja powinna być dobra lecz nie powodująca dużego ruchu wody. Krasnopiórka jest wytrzymała, jeśli chodzi o temperaturę, 22-25 stopni Celsjusza to najlepsze rozwiązanie. Spotykałem wzdręgi w starorzeczach gdzie temp. wody dochodziła nawet do 28 stopni C. Nasza woda (kranówka) jest całkowicie wystarczająca byle by nie była za twarda. Oświetlenie powinno być umiarkowane. W akwarium z przodu należy zostawić sporo miejsca do pływania. Polecałbym do 400 l akwa stadko 6 Wzdręg. Jako ryby towarzyszące świetnie nadają się niewielkie liny, karasie, słonecznice.


Obrazek

Karmienie:
Wzdręga jest rybą wszystkożerną, z moich doświadczeń podpowiem, że łatwo ją przyzwyczaić do pokarmu oferowanego przez sklepy zoologiczne. Jako pokarm mięsny polecam mrożoną i żywą ochotkę, wodzienia, rozwielitkę, dla większych osobników także białe robaki i muchy rzucane na powierzchnie wody w akwarium. Pokarm roślinny przeze mnie stosowany to w okresie letnim moczarka będąc na rybach wyławiałem z jeziorek, w okresie zimowym płatki roślinne Tropicala lub Sery.

Rozmnażanie
:
Do rozmnażania potrzebne jest im zimowanie (chłodziarka akwarystyczna)  stopniowo rosnąca temperatura stymuluje je do tarła. W naturze odbywa się ono od kwietnia do maja. Samice przylepiają ikrę do roślin wodnych. W tym okresie przybierają szatę godową pokrywając się na głowie i grzbiecie wysypką tarłową. Samica składa do 100 000 czerwonych jaj o średnicy 1,5 mm. Rozwój i chów narybku po odłowieniu rodziców bezproblemowy. Ładnie wcinają solowca. Dojrzałość osiągają po około 2 latach.

Obrazek

Pozyskanie wzdręgi nie jest trudne lecz przypominam że wymiar ochronny tej rybki to 15cm. Najlepiej szukać ich w starorzeczach i zatoczkach mocno porośniętych roślinnością. Do złapania wystarczy poproszenie znajomego wędkarza o pomoc (jeśli sami nie wędkujecie), lub poszukanie wśród znajomych posiadaczy oczek wodnych (rybki te są często w nich trzymane).

Od autora Akwarium 400l ze wzdręgami wygląda imponująco gęsta roślinność plus przepiękne ryby dają niesamowity efekt. Krasnopiórki i ich hodowla jest naprawdę łatwa jeśli tylko jesteśmy wstanie zapewnić im tak duży zbiornik. Gorąco polecam wszystkim posiadaczom tak dużych akwariów którzy rozpoczynają przygodę z akwarystyką zimnowodną.
I skończyłem… kolejny arcik kolejna propaganda pod hasłem „cudze chwalicie swego nie znacie’’ 
Mam nadzieje że zainteresowałem kogoś tym tekstem wszakże wzdręga to już nie to samo co mistyczny miętus lecz dobrze zrobione akwa właśnie z nimi zachwyca swoją urodą. Na razie to tyle jak znajde chwilę na pewno opisze jakiś kolejny gatunek. Pozdrawiam Asagoth…;)
6xPhoxinus Phoxinus
1xScardinius erythrophthalmus
6xLeucaspius delineatus
2xBarbatula barbatula
3xRhodeus sericeus
1xLampetra planeri

1xAnodonta anatina
3xGalba truncatula

Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości