Tanganika 200l

walent21
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 grudnia 07, 10:20

Tanganika 200l

Postautor: walent21 » 22 grudnia 07, 10:23

Witam akwarystyką zajmuje się już długo. Posiadam w domu 5 zbiorników teraz chciałbym dołożyć do tego wszystkiego Tanganikę. Mam pytanie dotyczące obsady zbiornika. Najpierw parę danych o zbiorniku:
akwarium: 100X40X50 200litrów
filtr zewnętrzny: Tetratec EX 700
Napowietrzanie : kurtyna 75cm
Teraz moje pytanie.
Chciałbym w tym zbiorniku hodować 2 gatunki Tropheusa.
Proszę o rade które z tych 3 mogą żyć razem Tropheus Bemba, Tropheus Duboisi, Tropheus Ikola. Ile mogę maksymalnie posiadać ryb w tym zbiorniku aby nie było przerybienia. Mile widziane rady co do wystroju i ważne uwagi dotyczące Tanganiki. Pozdrawiam Michał. Wesołych Świąt.
Nie piszemy na Forum wielkimi literami. Tomek23
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 07, 01:37 przez walent21, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
andro4
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tanganika 200l

Postautor: andro4 » 22 grudnia 07, 13:37

Witam. Zacznijmy może od tego, że ten zbiornik jest za mały na tropheusy, a jeśli już musi być, to można w nim trzymać jeden gatunek. W hodowli tropheusów nie jest tak bardzo istotny litraż a ważniejsza jest powierzchnia dna, która w tym wypadku jest marna. Jeśli chodzi o gatunki, to radziłbym się zapoznać z tabelą krzyżowań (np. na stronie www.tropheus.com.pl). Ikole z bembą napewno się będą krzyżować, więc razem ich hodować nie można. Co do ilości, to w tak małym dla trofów akwarium można by było umieścić max. 10-14 tropheusów jednego gatunku. Wystrój akwa - jak najbardziej surowy, ale jakże piękny i wspaniały w postaci piasku (tu polecałbym grys dolomitowy), skał wapiennych, dolomitów, roślin niewiele - anubias i ewentualnie nurzaniec. Oświetlenie to IMO sprawa drugorzędna. Najważniejsze to odpowiednia twardość wody i PH 8-9. A tak w ogóle, to polecam troszkę lektury na stronie którą podałem powyżej.

P.S. W tak małym zbiorniku raczej widziałbym jakieś naskalniki czy muszlowce (ja tak mam), ale nie tropheusy. Aha, filtr dla trofów IMO za mały. Wymagana spora nadfiltracja, a ten filterek jest na pograniczu (producent podaje do 250L), a do tego wypadałoby mieć jakiś wewnętrzny do filtracji mechanicznej.

walent21
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 grudnia 07, 10:20

Re: Tanganika 200l

Postautor: walent21 » 22 grudnia 07, 14:06

Dzięki bardzo za rade ale chyba ponad wszystko będą to Tropheusy . Czytałem właśnie o tych dwóch gatunkach że się krzyżują i właśnie dlatego chciałbym zobaczyć co wyjdzie z tej krzyżówki

Awatar użytkownika
andro4
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tanganika 200l

Postautor: andro4 » 22 grudnia 07, 14:41

walent21 pisze:... ponad wszystko będą to Tropheusy . Czytałem właśnie o tych dwóch gatunkach że się krzyżują i właśnie dlatego chciałbym zobaczyć co wyjdzie z tej krzyżówki


..... a ciekawe co by wyszło z krzyżówki homo sapiens z erythrocebus patas :zly: . Jakbyś poczytał :evil: to byś wiedział że nie wolno krzyżować gatunków :zly: . A ciekawość, zwłaszcza chora, wymaga leczenia a nie porady. Skoro nieistotne jest dla ciebie dobro ryb a jedynie żądza posiadania to wątpię, żeby ktokolwiek, kto kocha ten gatunek (dla przypomnienia: Tropheus) udzielił jakiejkolwiek porady. :evil:

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tanganika 200l

Postautor: Tomekł » 22 grudnia 07, 14:49

walent21, nie znam się bardzo na tych rybach wydaje mi się że z krzyżówek czego kolwiek nie wyniknie nic dobrego, ryby mogą byc nie płodne, mogą mieć wady genetyczne, wady budowy ciała itp. jednym słowem będą się męczyć.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

walent21
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 grudnia 07, 10:20

Re: Tanganika 200l

Postautor: walent21 » 22 grudnia 07, 15:54

No i przekonaliście mnie. W tym co mówicie jest dużo racji no cóż po prostu muszę się przyznać myliłem się.

Frontos
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 października 07, 21:00

Re: Tanganika 200l

Postautor: Frontos » 22 grudnia 07, 23:23

200l i trofeusy? Szkoda rybek bedzie im ciasno. W mojej ksiazce "Back to Nature Guide om Tanganyika Ciklider" pisze ze trofeusy wymagaja zbiornika minimum o pojemnosci 500l i akwarium powinno miec minimalna dlugosc 150cm. Moze lepiej kup sobie inne rybki z jeziora tanganika które beda sie dobrze czuly w twoim akwarium. Pozdrawiam
~Tanganika 375l.~

walent21
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 grudnia 07, 10:20

Re: Tanganika 200l

Postautor: walent21 » 27 grudnia 07, 09:57

Gdzie w Łodzi albo jej okolicach można dostać ładne kamienie?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Tanganika 200l

Postautor: Tomek83 » 27 grudnia 07, 19:59

Poszukaj na giełdzie.

walent21
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 grudnia 07, 10:20

Re: Tanganika 200l

Postautor: walent21 » 27 grudnia 07, 20:20

znalazłem już bardzo duży wybór firma Foxland ul. Wydawnicza 15 http://www.kamien-ogrodowy.pl/

[ Dodano: 2007-12-27, 21:20 ]
Jest w Łodzi jakiś sklep poza ( Rybarium ) który oferuje Bemby? Chętnie zakupie 10 młodych w rozsądnej cenie.

[ Dodano: 2007-12-30, 10:50 ]
No moja Tanganika już gotowa teraz czekam tylko na rybki niebawem podrzucę fotki

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości