Tropheus + Eretmodus

majestic69
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 maja 07, 11:57

Tropheus + Eretmodus

Postautor: majestic69 » 12 maja 07, 10:50

Witam!
Przeglądałem forumowe archiwum lecz nie znalazłem niestety ( może szukałem zbyt mało wnikliwie 8) ) odpowiedzi na moje pytania...
1) Zamierzam założyć akwa z tropheusami- mój zbiornik to 180/50/50 czyli 450l ( po dodaniu kamlotów i tła wewnętrznego jakieś 420l)
2) Mam problem co do wyboru obsady. Na pewno chcę tam wpuścić Tropheus sp. Kasanga i tu pojawia się problem- zastanawiam się czy lepiej byłoby dodać do tegoż gatunku jeszcze jakieś Tropheusy czy lepiej byłoby zostawić większą obsadę Kasang i dodać tam rybcie z mojego tematu a mianowicie Eretmodus cyanostictus?
3) Prosiłbym także o informacje o ilości ewentualnie proponowanej przez Was obsady (ile Tropheusów i ile Eretmodusów) oraz informacje Eretmodusach- ( może macie te ryby w swoich akwariach?)
Z góry dziękuje za pomoc!
pozdrawiam :ok:

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: A-kara » 12 maja 07, 15:15

No to się troche powymądrzam (sorry Michał :twisted: ), bo przez 1.5 roku miałam okazje obserwować obsadę kasang+ maswy + chimba w 375 litrówce właśnie z eretmondusami. Więc do kasang możesz oczywiście włożyć inne gatunki (nie znam się specjalnie na tropheusah, wiec nie wiem czy są jakieś wybitnie agresywne gatunki) , co do eretmondusów, ja w 375 l widziałam parkę. Co do ilości - zależy czego ile chcesz, no i od wydajności filtra oczywiscie zalezy czy "podoła" obsadzie. Btw, wiesz, że jak eretmondusy nie dobiora ci się w parkę to się pozabijają? niezłe ząbki maja :wink: Tak więc z tym ostrożnie. Trzeba również uważać przy pracach w akwa, te ryby maja (zredukowany ee, pęcherzyk pławny??- ale głowy nie daje) , więc zwykle znajdują się przy dnie i łatwo je przygnieść.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

majestic69
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 maja 07, 11:57

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: majestic69 » 12 maja 07, 17:44

Myślałem nad dwiema parkami Eretmodusów ( wyjściowo chcę kupić 6 sztuk... może mi się poszczęści :P ) A co do ifiltracji- w tej 450-tce mam zamiar zainstalować dwa fluvale 305 + do tego 1100l/h filtracji wewnętrznej-mechanicznej. Jak sądzicie ile mógłbym w takim akwa mieć ( uwzględniając parkę, góra dwie Eretmodusów) Kasang jeżeli byłyby one jedynymi przedztawicielami gat. Tropheus, a ile jeżeli dorzuciłbym jeszcze jakiś rodzaj Tropheusów?? ( mile widziane jakieś podpowiedzi co mogę z kasangami trzymać i do tego jeszcze jak możecie ewentualny skład ilościowy obsady :mrgreen: )
Pozdrawiam :ok:

Robert M.
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 2 października 06, 09:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: Robert M. » 13 maja 07, 06:21

Witaj,
ładny zbiornik bo długi. W nim można trzymać stado 34-38 ryb jednego gatunku zupełnie spokojnie. Przy dwóch odmianach musisz bardzo uważać na krzyżowania sie ryb. Na stronie www.tropheus.com.pl jest tabela krzyżowania sie trofeusów. Można dwa stada po 15-18 sztuk. Tyle, że filtracja musiałaby ulec małym modyfikacjom - filtr wewnetrzny musiałby być o wydajności 1600-200l/min. Co do eretmodusów - dwie pary utrzymają sie na pewno. Tyle, że to szalenie chimeryczne ryby - tak samiec jak i samica. Ich zachowanie zawsze jest loterią. Zawsze możesz spróbować ze spokojnymi Tanganicodusami, podobnymi do Eretmodusów a znacznie spokojniejszymi.

A-kara napisał:
"bo przez 1.5 roku miałam okazje obserwować obsadę kasang+ maswy + chimba w 375 litrówce właśnie z eretmondusami." Duzo ryzykowałeś łącząc Chimbę z Kasangą. Te ryby na 100% się u Ciebie krzyzowały.

"te ryby maja (zredukowany ee, pęcherzyk pławny??- ale głowy nie daje) , więc zwykle znajdują się przy dnie i łatwo je przygnieść."
A-kara, przygnieść w akwarium to można ślimaka ale na pewno nie rybe.

Zapraszam na stronę i forum Tropheusa - można sporo poczytać.

Robert
Robert Mierzeński
Tanganika MAGAZYN

majestic69
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 maja 07, 11:57

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: majestic69 » 13 maja 07, 09:43

Przeglądałem Państwa stronę Panie Robercie, ale mimo to chciałem uzyskać jakieś podpowiedzi od konkretnej osoby zajmującej się hodowlą trpheusów ( taką jak Pan :P ) Co do filtracji- chyba chodziło o 1600- 2000 l/h?? I jeszcze jedno- w akwarium nie będzie zbyt wielki młyn?? 2 Fluvale po 1000l/h przepływu i jeszcze sugerowane przez Pana 1600-2000l/h filtracji mechanicznej??( wiem że z czasem filtry się zamulą ale mimo wszystko to duży przepływ)
Pozdrawiam :ok:

Robert M.
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 2 października 06, 09:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: Robert M. » 13 maja 07, 11:00

faktycznie, na godzinę:-)
Fluvale służyły będą jako filtry stabilizujące biologię wody. A ta biologia to podstawa!
Natomiast filtr wewnętrzy jest raczej zbieraczem odchodów/odpadów - pełni funkcję mechaniczną, doskonale zarazem napowietrza wodę - jeśli na dnie jest piasek. Można odwrócić funkcie i we Fluvalach ustawić deszczownię a wewnętrzny tylko mechaniczny bez napowietrzania. To sprawa pomysłu.

Słowo o "zamuleniu" Fluvali - dobrze ułozone komory filtracyjne pozwalaja na pracę nawet rok bez otwierania pokryw. Trzeba raczej zwrócić uwagę na gąbkę w filtrze wewnętrznym, która przy takiej ilości ryb wymagała będzie zdecydowanie częstrzej kontroli.

Robert
Robert Mierzeński
Tanganika MAGAZYN

majestic69
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 maja 07, 11:57

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: majestic69 » 13 maja 07, 20:18

Ok. Czyli filtracja nie będzie zbyt "potężna" jeżeli chodzi o przepływ tak?? W takim razie jeszcze tylko zapytam o jedną rzecz- jakie ewentualne ułożenie wkładów w tych trzech koszach fluvala proponujecie?? ja zwykle stosowałem albo samą tylko ceramikę albo ceramikę a w ostatniej komorze grys koralowy...
Pozdrawiam :ok:

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: Aigel » 14 maja 07, 22:49

Robert M. pisze:A-kara, przygnieść w akwarium to można ślimaka ale na pewno nie rybe.


No nie moge sie zgodzic do konca, ja w trofciarni mialem tak ulozone lupki piaskowca ze "przygniotlem" maswe, ryba byla zdrowa, zywotna, zle wplynela, a ja akurat odmualem piach kolo wiekszego lupka i ja przygniotlo. Z eretmodusami uwazalem bardziej, ze wzgledu na ich dosc kiepskie umiejetnosci plywackie.
majestic69, ja mialem w standartowych 375l kasange z red chimba i maswa + pare eretmodusow. W tej chwili jak bym znow zaczynal z trofciami napewno dal bym jedno duze stado plus ewentualnie drugie skaldajace sie z 6-8 sztuk (maswa, ikola).

P.S. Fajna dlugosc zbiornika.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: A-kara » 15 maja 07, 17:58

Robert M. pisze:Duzo ryzykowałeś łącząc Chimbę z Kasangą. Te ryby na 100% się u Ciebie krzyzowały.


Nie ja, to nie było moje akwarium :) łeś - jestem kobietą, więc łaś :)

Robert M. pisze:A-kara, przygnieść w akwarium to można ślimaka ale na pewno nie rybe.


Tak? Nie byłabym taka pewna. już nie raz na forum trafiały przypadki przygniecienia kirysków podczas prac porządkowych, a również, gdy pomagałam zmienic wystrój wtym akwarium z eretmondusami to oboje drżeliśmy ze strachu, czy któryś z nich się nie przygniótł pod skałą. Gdy w akwarium słabo widać, bo uniósł się muł,, na dole krąży ci eretmondus, tuż przy dnie i to na dodatek niezbyt szybko (te ryby dośc wolno pływaja) to na prawde nietrudno go przygnieść skała, która się obsunie.
Co do ułożenia wkładów - ja tam proponuję dużą ilość ceramiki biologicznej, tradycyjnie gąbka, wata i np eheim substrat pro.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

majestic69
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 8 maja 07, 11:57

Re: Tropheus + Eretmodus

Postautor: majestic69 » 15 maja 07, 18:38

Dzięki za odpowiedzi i pomoc wszystkim Forumowiczom i FORUMOWICZKĄ (Robert pamiętaj A-kara to Pani a nie Pan 8) ) Póki co moja "trofeusiarnia" jest w fazach planów ale wole znaleźć odpowiedzi na swoje pytania za wcześnie niż za późno... ( tym bardziej że na początku swej akwarystycznej kariery jedną nieudaną przygodę z tropheusami zaliczyłem :cry: )
Pozdrowienia dla Wszystkich :ok:

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości