Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

zbyszek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 sierpnia 04, 07:44
Lokalizacja: Warszawa-Bielsko

Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: zbyszek » 3 sierpnia 04, 07:53

witajcie,
rozpoczynam powoli przygode z Tropheusami, na razie jestem w trakcie zakupu zbiornika i sprzętu (do tej pory hodowalem pielegnice amerykanskie).
w pażdzierniku bede kupował ryby.
Jakie gatunki szczególnie polecacie? Akwarium 240 l
Zastanawiałem sie na razie nad tropheus duboisi i .. i tu właśnie problem. chciałbym żeby były także dosyć zrożnicowane kolorystycznie. Nie tylko czerń, żółć, ale także czerwien.
jakie gatunki powinien brać pod uwagę, no i oczywiście gdzie mógłbym dostać? Ostatnio mieszkam w Warszawie.
Wiem ze 240 l to niezawiele ale... zawsze cos. Myslalem o 8-10 sztukach

o polecacie?

Zbyszek

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: Idzikowski » 3 sierpnia 04, 08:51

Ja polecam 8 sztuk Duboisi Maswa oraz do dodania kolorku stadko 10 sztuk Moori...np. Mpulungu Kasakalawe, Kasanga, Lufubu...właściwie dowolny jaki ci sie tylko podoba gdyż nic się nie będzie krzyżować z Maswą. Myślę, że jeżeli racjonalnie zagospodarujesz przestrzeń w akwarium tzn właściwie pozostawisz większość pustą to mimo, że są 2 ryby więcej niż przepisowo to będzie im tam dobrze, a trofy stada uwielbiają więc nie ma co wrzucać 2 gatunki po 4 sztuki bo nie ma to najmniejszego sensu.


Ps. Zbyszek jakie pielęgnice amerykanskie hodowałeś ???

zbyszek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 sierpnia 04, 07:44
Lokalizacja: Warszawa-Bielsko

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: zbyszek » 3 sierpnia 04, 14:47

Dzięki.
tak sie tylko zastanawiam czy 18 sztuk na wymiary standardowe (wys. 50) to nie za dużo?
Czy Moori krzyżują sie ze sobą tzn. czy konieczny jest zakup 10 sztuk np. Mpulungu, czy można 5 Mpulungu i 5 kasanga?
jak przedstawia sie kwestia płci. czy bardzo trudno jest odroznic płcie? lepiej kupic 6 cm i większe (niestety nie wiem czy finanse pozwolą)
Jest miejsce gdzie można zamówic i byc w miare pewny "jakości ryb"?
No i jeszcze pewnie wielokrotnie bede sie zwracał z radami o sprzet:) Dzieki raz jeszcze

Zbych

PS acha, przygode z pielegnicami (i -czkami) zaczynałem od barwniaka czerwonobrzuchego (pelvicachromis pulcher), a potem przeniosłem sie na Herotilapie multispinose.


Idzikowski pisze:Ja polecam 8 sztuk Duboisi Maswa oraz do dodania kolorku stadko 10 sztuk Moori...np. Mpulungu Kasakalawe, Kasanga, Lufubu...właściwie dowolny jaki ci sie tylko podoba gdyż nic się nie będzie krzyżować z Maswą. Myślę, że jeżeli racjonalnie zagospodarujesz przestrzeń w akwarium tzn właściwie pozostawisz większość pustą to mimo, że są 2 ryby więcej niż przepisowo to będzie im tam dobrze, a trofy stada uwielbiają więc nie ma co wrzucać 2 gatunki po 4 sztuki bo nie ma to najmniejszego sensu.


Ps. Zbyszek jakie pielęgnice amerykanskie hodowałeś ???

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: Idzikowski » 5 sierpnia 04, 14:49

No 18 sztuk to sporo jedna zaleca się max 16 dorosłych ryb na takie akwa. Więc nie jest źle.

Co do krzyżowania, będą się krzyżować, nie łącz ze sobą Kasangi i Mpulungu.

Płci nie rozpoznasz. Musisz kupić stadko młodych i czekać aż urosną i wtedy będzie wszystko jasne. Wtedy nadmiaru samców będziesz się musiał pozbyć.


Hmmm....jeżeli masz kase to kup sobie tanio od kogoś stadko dobrane dorosłych trofów lub odłów, ale to już tanio nie będzie. Ja proponuję kupić młode, taniej wyjdzie, a nie jest powiedziane, że hodowla pójdzie OK, więc strata mniejszych mniej boli niż dorosłego stada.

Ile chcesz przeznaczyć finansów na stadka ??? (tzn wogole na same ryby!)

Ps. Kupuj tylko od hodowców którzy się tym zajmują, NIE KUPUJ TROFÓW W SKLEPACH !

zbyszek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 sierpnia 04, 07:44
Lokalizacja: Warszawa-Bielsko

i to i to

Postautor: zbyszek » 6 sierpnia 04, 07:55

co do ilości to masz racje - 16 sztuk powinno wystarczyc.
Myśle o mpulungu, zastanawiam sie nad duboisi maswa (wiesz gdzie mogłbym fajne stadko kupic? - lodz nie oferuje - chociaz mozliwe ze wtedy bedą mieli cos nowego - zastanawiam sie nad nkonde bright yellow, a może coś w wersji red?)
ja od 2 lat jestem w wawie no i kontaktow zadnych nie mam.
acha w razie kupna 1 stada - 8 sztuk, czy mozna po 1-2 miesiacach dokupic nowe czy lepiej nie?
co do wydania to hmm, im mniej tym lepiej - zast. sie nad opcja gwarantowaną przy mpulungu, cene znasz- chcoiaz cena przeraza
wolałbym sie zmiescic w 300 na 8szt (max) - 500 najlepiej całość (dążenie do minimalizacji:)

Trochę jestem ostatnio przerażony cenami, wyjdzie chyba duzo wiecej niz zakladałem. orientujesz sie w cenach?
w 3 miesiace moze zaoszczedze...
akw ok 240l z osw znajde taniej niz 500? (niestety chyba tylko przez sklep...)
grzałka 1 wystarczy? jaka moc? wartosc?
filtr kubełkowy czy moze kaskadowy (sa chyba do 300l) a moze wewn - od razu byłby z napowietrzaczem... - ale wolałbym zewn... wewn strasznie szpeci....

Trebor
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 21 maja 04, 07:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: Trebor » 9 sierpnia 04, 10:03

Cześc. wydaje mi sie , że akwarium 240 l , jak poszukasz to znajdziesz za ok.200-250 zł, oczywiście uzywane a oświetlenie jak umiesz sam troche pomajsterkować to do 100 zł się zmieścisz. Grzałka 200W to ok. 40zł, no a filtry to już dużo większy temat, musisz trochę pogrzebać na tym forum to napewno sam zadecydujesz. Nie ma co wpadać w panikę.

Ja sam będę za ok 1-2 miesięcy zmnieniał 240 l na wieksze, i 240 będę sprzedawał ale z W-wy na Sląsk troche daleko.
pozdr.
Ilanga Bemba Maswa

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: ahaja » 10 sierpnia 04, 22:59

Witam.
1.Zdecydowanie kupuj od chodowcy jeśli zzobaczysz dorosłe. Odpuść sobie zdecydowanie tzw. "odłowy" - najlepsze ryby to F1 ewentualnie F2.
2.Kupuj tylko młode ryby (do 5cm) - łatwiej się przystosują.
3.Akwarium 240 (jak i każde inne!) polecam zamówić w zakładzie szklarskim.
Zalety:
-masz wymiary jakie Tobie odpowiadają a nie narzucone z góry
-cena - w sklepie zapłacisz 100% więcej
4.Zasada jest taka, że zakładasz sobie akwa jak największe (w miarę możliwości lokalowych oczywiście) - mniej pracy, czyszczenia a i rybky się czują lepiej no i to się prezentuje.
5.Na początek polecam kupić większą ilość niż docelowa (tak się zawsze robi przy pyszczakach a w szczególności przy tropheusach. Jeśli napakujesz dużo skałek i kryjówek to nie zobaczysz ryb - będą się płoszyć, nie będą żerować....
5.Do duboisa polecam z czerwonych odmian chipimbi RED STRIPE (cała ryba czerwona)
6.Jeśli masz jako takie zdolności do majsterkowania to polecam zrobić sobie filtr samemu.
Zamawiasz wu szkłarza na bok akwarium mały zbiorniczek szklany o wymiarach takich jak boczna szyba i grubości 10-15cm bez jakichkolwiek przegródek. Kupujesz w sklepie gąbkę, przycinasz (musi wchodzić lekko na tzw. wcisk), najlepiej 2 warstwy. Jako warstwa biologiczna może być cokolwiek - gąbka z filtrow wewn. pocięta na kawałki, ceramika, biobale etc. W gąbkach wycinasz otwory do rurek, podłączasz turbinę.... i chodzi rewelacyjnie. Koledzy, którzy używali kubełków przeszli na cos takiego. Nie ma odmulania, a woda kryształ - co więcej koszty są znikome w porównaniu do innych systemów. Niestety nie jestem z kompem aż tak zaznajomony żebym to narysował, ale w każdej chwili mogę pokazać jak to u mnie działa - szczerze mówiąc podejrzałem to u hodowców za granicą, trochę przekombinowałem i sprawdza się od lat. Koszt takiego filtra nie przekroczy 200zł łącznie z turbiną i wkładami.

Pozdrawiam Krzysztof

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: Idzikowski » 13 sierpnia 04, 16:21

Dla zainteresowanych takim filtrem własnej roboty na styl morskiego sumpa jak zrobił kolega ahaja i dla tych co z Wawy lub bywają można zajrzeć do sklepu Diskus-Zoo na ul. Radzymińskiej na Pradze, naprzeciw marketu budowlanego OBI. Tam w dziale z roślinami stoją teraz ogromne roślinne 2-3 metrowe akwaria z takimi właśnie z obu stron systemami filtracyjnymi. Metoda niezwykle prosta, skuteczna i tania. Sam przy większym akwarium bedę robił coś takiego bo kubełki do wiekszych akwarii wychodzą okropnie dorogo i nieopłacalnie. Dodatkowo jest trochę zabawy z tym...tylko jak ktoś ją lubi of cors ;-)

Mi się jedynie trudno zgodzić z ceną szkła...ile ahaja płaciłeś za swoje akwaria..tzn podaj ile wyszło cię złotych za 1 litr tak średnio u szklarza.

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: ahaja » 14 sierpnia 04, 00:09

Witam.
Za 420tki i 375tki placilem mniej wiecej 0,80zl/litr - co jest chyba cena bardzo na miejscu.
Inna opcja jest kupienie czegos uzywanego co jest z punktu o polowe tansze niz w sklepie.
Ja rozumiem, ze trzeba zarabiac by zyc, ale .... bez przesady. Dlatego tez preferuje zamawianie baniakow u szklarza.

Z tym filtrem nie ma wielkiego klopotu:
zbiornik zamawiasz
wklady kupujesz + rurki z kolankami + powerhead
jedyna rzecza ktora trzeba wymajsterkowac to dociac na odpowiednia dlugosc rurki pilka do metalu, wyciac otwor w gabce do rurki wylewowej.
To wszystko. Sump - tu sie zgadzam - kupa roboty. Mam takie filtry we wszystkich zbiornikach: z trofami jak i w tych gdie mam jakies malawi czy wiktorie. zaden kubelek nie jest w stanie tak zebrac zanieczyszczen z dna jak te moje "zabytki" (doswiadczalnie stwierdzone). Jak mi sie uda to moze zrobie zdjecie tego i sprobuje jakos umiescic.

pozdrawiam Krzysztof

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: slaeer » 31 marca 16, 17:25

Ale temat wykopalem :mrgreen:
Zaciekawil mnie opisany tu system filtracji. Bawi sie ktos jeszcze w takie rzeczy ?
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: barttsw » 31 marca 16, 18:31

andrzej coraz wiecej sumpow sie stawia ale pow 450l bo przy mniejszych nie oplacalne

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: slaeer » 31 marca 16, 19:08

To o czym pisza to nie jest sump. Mowa o bocznym pudelku ktore ma robic za filtr.
Jeśli masz jako takie zdolności do majsterkowania to polecam zrobić sobie filtr samemu.
Zamawiasz wu szkłarza na bok akwarium mały zbiorniczek szklany o wymiarach takich jak boczna szyba i grubości 10-15cm bez jakichkolwiek przegródek.

Tam w dziale z roślinami stoją teraz ogromne roślinne 2-3 metrowe akwaria z takimi właśnie z obu stron systemami filtracyjnymi.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie wybrać tropheusy do akwarium 240 l

Postautor: barttsw » 31 marca 16, 19:17

fakt niedoczytalem

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość