Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 18 października 16, 20:14

Dhuz, nie sądzę, żeby jeszcze urósł większy, gdyż nie wygląda na młodą rybę (jest raczej szeroki, niż długi). Linijką go nie mierzyłem, ale więcej niż 8cm nie ma. Cały czas siedzi w "kamieniu", bokiem się do mnie jeszcze ani razu nie odwrócił.

barttsw pisze:Łukasz to rarytas bo wersja sell w Polsce nie do dostania praktycznie
To co robi w Oławie? ;)

Wezmę ryby. Spróbuję coś pokombinować z większym zbiorniczkiem.
Zrobię im więcej fotek i jeśli nie będę im w stanie zapewnić odpowiednich warunków, to poszukam dla nich nowego domu.

Nie chciałbym, żeby zostały wpuszczone do akwarium wystawowego z dużymi rybami z Tanganiki.
Póki co 2 ryby zajmują mały zbiornik, co z nimi może zrobić właściciel sklepu? Zysku nie przynoszą, a zajmują w sklepie potrzebne miejsce... Taaak, usprawiedliwiam się ;)

barttsw pisze:zamiast placic obcemu wole dac swojakowi zarobic
Chyba nie sądzisz, że wziąłbym złotówkę od Ciebie za muszle :P

Dziękuję wszystkim za rady.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: Dhuz » 19 października 16, 07:30

osama pisze:ie chciałbym, żeby zostały wpuszczone do akwarium wystawowego z dużymi rybami z Tanganiki.
Póki co 2 ryby zajmują mały zbiornik, co z nimi może zrobić właściciel sklepu? Zysku nie przynoszą, a zajmują w sklepie potrzebne miejsce... Taaak, usprawiedliwiam się ;)
Na pewno lepszy dla nich los trafić do gatunkowego u Ciebie, nawet jesli niezbyt duże, niż do zbiorczego w sklepie, gdzie byłyby szturchane przez inne ryby. Może z czasem uda Ci się powiększyć im trochę dno. :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 15:17

Mam już nowych lokatorów w 72l. Zdjęcia samicy będą wkrótce - jak zapozna się z nowym otoczeniem.
Samiec póki co schronił się w kokosie:
Obrazek


Plany:
- 15x muszla (pod liśćmi okazuje się, że nie tak łatwo jest odszukać niezbędnych dekoracji, ale coś tam znalazłem. Muszle wygotować?
- kamienie... zastanawiam się nad czarną lawą. Może będzie chciała porastać glonami a przy okazji będzie dobrym miejscem dla bakterii nitryfikacyjnych. Albo ciemne otoczaki
- usunięcie korzeni (jak tylko będą kamienie i odpowiednia ilość muszli)
- ograniczenie ilości roślin (na pewno zostanie coś, co przysłoni lustro wody i będzie pożerało azot)

Właściciel sklepu zadowolony (ma wolne akwarium), przypuszczał, że to jakiś rzadki gatunek, ponieważ dostał ryby od "Tanganickiego Wariata". "25zł to bardzo dobra cena" jak sam sprzedawca zauważył ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: barttsw » 19 października 16, 15:21

osama pisze:Muszle wygotować?
ja polukalem tylko
osama pisze:ograniczenie ilości roślin (na pewno zostanie coś, co przysłoni lustro wody i będzie pożerało azot)
vallisneria
osama pisze:kamienie... zastanawiam się nad czarną lawą. Może będzie chciała porastać glonami a przy okazji będzie dobrym miejscem dla bakterii nitryfikacyjnych. Albo ciemne otoczaki
Łukasz ja mam czarne greystone

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 15:23

barttsw pisze:Łukasz ja mam czarne greystone
Nazwa wskazuje, że jednak szare, hehe :mrgreen:
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: barttsw » 19 października 16, 15:24

chcesz to ci powiem na priv co to jest :P

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: Dhuz » 19 października 16, 15:28

osama pisze:- usunięcie korzeni (jak tylko będą kamienie i odpowiednia ilość muszli)
Wywal natychmiast, by nie ciagnely pH w dół.
osama pisze:kamienie... zastanawiam się nad czarną lawą. Może będzie chciała porastać glonami a przy okazji będzie dobrym miejscem dla bakterii nitryfikacyjnych. Albo ciemne otoczaki
Ciemne otoczaki albo rozmaite wariacje szarych skał ozdobnych.
osama pisze:15x muszla (pod liśćmi okazuje się, że nie tak łatwo jest odszukać niezbędnych dekoracji, ale coś tam znalazłem. Muszle wygotować?
Jeśli to masz odmianę skalną (a rozmiar wskazuje, że masz), to lepiej nazbieraj kamieni polnych i zrób z tego rumowisko. Muszle się nie przydadzą.

Roślin nie redukuj - jeśli rybom nie będą przeszkadzać (a dadzą Ci znać, niszcząc je), to lepiej zostawić.

Nie mogę z tych ryb - z gęby prawie jak mbuna.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 15:41

Dhuz pisze:Wywal natychmiast, by nie ciagnely pH w dół.
Korzenie z drzew iglastych, mają z 10 lat i raczej pH mi w dół nie pociągną. Wywalę.

Dhuz pisze:Ciemne otoczaki albo rozmaite wariacje szarych skał ozdobnych.
Gdzieś miałem trochę bazaltu ;) w "trojaczkach" ;) może na dworze się jeszcze znajdzie kilka sztuk.

Dhuz pisze:to lepiej nazbieraj kamieni polnych i zrób z tego rumowisko. Muszle się nie przydadzą.
Oki. Z trzech stron las, z czwartej pole, nie brakuje ani kamieni, ani muszli pod liśćmi, ani liści czy szyszek olchy do BW.

Dhuz pisze:Roślin nie redukuj - jeśli rybom nie będą przeszkadzać (a dadzą Ci znać, niszcząc je), to lepiej zostawić.
Jest sporo mchu. Stringi moss przesłania ładnie światło, jest przymocowany przy samej tafli.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: Dhuz » 19 października 16, 18:33

Jak czujesz sie bezpieczny z tym drewnem, zostaw, choć ja bym nie stosował bez czegoś, co podbija mocno pH w górę, jak grys koralowy w filtrze. Mech zostaw, niech im robi cień. Trzymam kciuki :D

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 19:35

Dhuz pisze:Jak czujesz sie bezpieczny z tym drewnem, zostaw, choć ja bym nie stosował bez czegoś, co podbija mocno pH w górę
Czuję się bezpieczny, ale nie oznacza to, że zostawię.
Musi wyglądać jak Tanganika.

Dhuz pisze:Mech zostaw, niech im robi cień.
Niech robi. O azot się nie martwię, raczej mam niedobory azotu w akwariach niż nadmiary.

pH na poziomie 7,8, zwiększamy?
O obniżanie pH przez korzenie, które są hmmmm.... 10 lat w akwariach się nie boję.
Poza tym przy KH = 12 raczej korzenie nie są w stanie zbić o mierzalną wartość.

Dhuz pisze:Roślin nie redukuj - jeśli rybom nie będą przeszkadzać (a dadzą Ci znać, niszcząc je), to lepiej zostawić.
A czemu tak się upierasz przy tych roślinach? ;-) Będą na pewno, żrą azot i robią cień, czyli wszystko co potrzeba.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: barttsw » 19 października 16, 19:38

łukasz podniesc KH o 3 stopnie i PH tez warto podniesc

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: Dhuz » 19 października 16, 19:40

osama pisze:pH na poziomie 7,8, zwiększamy?
Nie ma potrzeby. Dla hodowlanek starczy 7,5 nawet (większość Neolamprologini dość dobrze znosi 7,5-8 nawet jak naturalnym dla nich jest 8-9) , choć jakby Ci poszło w górę od np. muszli czy dekoracji to bardzo dobrze.
osama pisze:A czemu tak się upierasz przy tych roślinach? ;-)

Są pożyteczne i dekoracyjne. :P I w takim akwa wypełnią górne partie.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 20:06

barttsw pisze:łukasz podniesc KH o 3 stopnie i PH tez warto podniesc
Tak zrobię.

Dhuz pisze:choć jakby Ci poszło w górę od np. muszli czy dekoracji to bardzo dobrze.
Kilka muszli wrzucę. Wcześniej wyparzę/wygotuję.

1/5 zbiornika pokrywa coś takiego:
Obrazek

Są kryptokoryny w doniczce o średnicy 15cm.
Jest taiwan moss na kokosie.
Jest sagittaria gdzieniegdzie.

Więc na razie du..a a nie Tanganika :P
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: barttsw » 19 października 16, 20:12

Łukasz muszle ci podniosa ph

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Identyfikacja ryby - Muszlowiec?

Postautor: osama » 19 października 16, 20:39

barttsw pisze:Łukasz muszle ci podniosa ph
No tego właśnie chcemy. Cieszę się, że w końcu napisałeś duże "Ł" :twisted:
osama pisze:Kilka muszli wrzucę. Wcześniej wyparzę/wygotuję.



Dhuz pisze:Dla hodowlanek starczy 7,5 nawet
Skoro to ryby rzadko spotykane, to lepiej zapewnić im wyższe. Kto wie, czy to nie jakieś F1/2 ;) ph = 8 powinno być ok. KH 15-16 to nie problem.

Wcześniej akwarium było robione pod neony Innesa (szyszki olchy, wywary i te sprawy), które dostałem "w spadku", więc różnice są spore jeśli chodzi o parametry. Kranovita u mnie ma KH około 16, zrobię kolejne dwie podmiany i KH będzie jak należy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość