Tanganika 200l Pomoc

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Xiviss » 15 października 16, 12:03

Witam, już w sumie chyba z 10 raz :mrgreen:

Na początek standardowo informacje:

Baniak: 200l 100x40x45 (dł. x szer. x wys.)
Podłoże: drobny piasek ( do piaskownic z atestem)
wystrój: zielony serpentynit
filtracja: Aquael FAN 3 (mechanik) hw-302 (biologiczny)
grzałka: 100 W z termostatem
chemia: testów jeszcze nie robiłem jako że baniak dość świeży ( ze strony wodociągów ph 7,6-7,7 gh : 16-17)

Jako, że zarówno wiele osób z forum jak i właściciel sklepu zoologicznego polecili mi pójść bardziej w tanganike aniżeli malawi ze względu na litraż jak i osprzęt, chciałbym się dowiedzieć jakie ryby mógłbym w nim trzymać (prosiłbym o przykładową obsadę) i jakie ewentualnie elementy wyposażenia musiałbym wprowadzić ( nie znam się kompletnie na Tanganice, sporo osób wymieniało muszle, jednak nie wiem czy są one wymogiem dla wszystkich ryb, czy jedynie dla niektórych gatunków)

Ponadto jak ma się sprawa z roślinami? Na YouTube widziałem, że sporo osób miało w swoich Tanganikach anubiasy czy nurzańce, ew. moczarki.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Dhuz » 15 października 16, 12:11

Zależy, co chcesz. 100x40 to w sam raz na kolonię mniejszych/spokojniejszych księżniczek lub naskalników, np. Neolamprologus helianthus albo Julidochromis dickfeldi/transcriptus. Możesz też próbować z Neolamprologus caudopunctatus, to muszlowce, które nie trzymają się tak dna i pływają chętniej w toni. Jeśli chcesz akwarium towarzyskie to tylko z bardzo pokojowymi względem współmieszkańców gatunkami.

Co do elementów wystroju, zasada jest taka:

Naskalniki = płaskie powierzchnie skalne (np większe głazy albo płaskie piaskowce)
Szczelinowce i księżniczki = groty, rumowiska, skałki
Muszlowce = jak nazwa wskazuje, muszle, niektóre, np. Caudopunctatus żyją też czasem w szczelinach skał.

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Xiviss » 15 października 16, 12:23

Czyli z tego co widzę na chwilę obecną tylko szczelinowce, księżniczki, bo serpentynit zbyt gładki nie jest, a i muszli nie mam ( btw. skąd bierzecie muszle i jakiego typu).

Rozumiem, że miałoby to być akwarium jednogatunkowe? Czy jest możlwość trzymania tych kilku gatunków jednocześnie?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Dhuz » 15 października 16, 12:58

Tu nie chodzi o gładkość, tylko o powierzchnię. Np. otoczaki to fajny budulec dla grot, a dla naskalników łatwiej stworzyć skały do życia przy użyciu czegoś płaskiego - np. z czegoś takiego: http://i1012.photobucket.com/albums/af2 ... 295c10.jpg

Tak, jak napisałem wyżej, możesz spokojnie zrobić wielogatunkowe, tylko odpowiednio dobrać obsadę. Na pewno ryby ekspansywne i słabo tolerujace innych przedstawicieli Neolamprologini na swoim terenie, jak Neolamprologus multifasciatus/similis, księżniczki, bądź większe szczelinowce (pozdrowienia do N. leleupi) sprawią kłopot w takich wymiarach. Na stronie Klubu Miłośników Tanganiki spotkałem się z opisami sugerującymi, że do łączenia w takim akwarium wielogatunkowym nadają się Julidochromis dickfeldi (najbardziej potulne z naskalników), Neolamprologus brevis (muszlowiec żyjący w parach, często w jednej muszli), Altolamprologus sp. "compressiceps Shell" (szczelinowiec, który chętnie zamieszkuje muszle - dość asertywny, ale daje się łączyć z wieloma gatunkami), a nawet kolonijny muszlowiec Telmatochromis vittatus formy "Shell".

Możliwe, że udałoby się połączenie naskalników Dickfelda z kolonią Telmatochromisów i np. parką N. brevis, czy N. caudopunctatus. Wszystko zależy od wystroju i charakteru ryb.

Muszle możesz kupić na allegro/olx - muszle winniczków, Cornu aspersum, a nawet innych ladowych ślimaków o niezbyt wydłużonym kształcie. U mnie dla samca N. similis sprawdzają się "Brown Land Snail" i największe winniczkowe, samica preferuje muszle winniczka, choć chętnie odwiedza też muszle Cornu aspersum. Muszle Neothaumy są, paradoksalnie, ignorowane.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: barttsw » 15 października 16, 13:13

Xiviss, po pierwszezrezygnowal bym z tego wewnetrznego dal bym pre filt z narurowca
a ten serpentenit no coz on mi sie nie podoba ja mam czarna skale

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Xiviss » 15 października 16, 16:06

Muszlowce wydają się być ciekawe, one naprawdę mieszczą się w muszlach winniczków
:mrgreen: (i ile muszelek powinno mniej wiecej przypadac na jedną sztukę)?

Ile mogłbym trzymać muszlowców i jakie gatunki w tych 200l ?

I ponawiam pytanie odnosnie roslin.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: barttsw » 15 października 16, 16:13

tak siedzą w muszlach
a co do gatunku to np Altolamprologus sp. Sumbu "shell" a poza tym zobacz wczoraj zalalem tange w tym temacie a ilosciowo 2+5 na poczatek
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=392265#392265
Ostatnio zmieniony 15 października 16, 16:30 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Dhuz » 15 października 16, 18:10

Xiviss pisze:Muszlowce wydają się być ciekawe, one naprawdę mieszczą się w muszlach winniczków
:mrgreen: (i ile muszelek powinno mniej wiecej przypadac na jedną sztukę)?
Tak, mieszczą. 2-3 muszle na rybę.
Xiviss pisze:Ile mogłbym trzymać muszlowców i jakie gatunki w tych 200l ?
Najpierw zdecyduj jakie gatunki, potem ile. Wyżej Ci wymieniłem, nie chce mi się powtarzać.

Xiviss pisze:I ponawiam pytanie odnosnie roslin.
Wszystko, co rośnie na skałach (mikrozorium, anubias, bolbitis itp) można spokojnie dać. To, czy w podłożu coś się utrzyma zależy, czy weźmiesz ryby mocno kopiące.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: mimo12 » 15 października 16, 18:15

Rośliny możesz dać, ale w zależności od dobranych gatunków Ci je zjedzą/wykopią/zostawią w spokoju. Nie znam nawyków żywieniowych konkretnych gatunków, więc musiałbyś sprawdzić. Pamiętaj, że te ryby zawsze kopią, kwestia ekspansywności ich kopania.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: barttsw » 15 października 16, 18:20

dlatego warto na skaly dac
jedynie vallisnerie w podloze

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Xiviss » 15 października 16, 19:29

A jak wygląda kwestia aranżacji podłoża w przypadku muszlowców?

Obecnie w akwarium jest stosunkowo mało wolnego dna, wiekszosc zajmują skały tworzące różnego rodzaju kryjówki/ labirynty.

Wydaję mi się, że dla muszlowców lepiej jest stworzyć piaskowe "łąki" wysypane muszlami zamiast kamieniołomów, chyba, że się myle to mnie poprawcie :smile:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Tanganika 200l Pomoc

Postautor: Dhuz » 15 października 16, 19:44

Xiviss pisze:A jak wygląda kwestia aranżacji podłoża w przypadku muszlowców?
Piasek i muszle.

Zależy, jakie muszlowce weźmiesz. Jeśli kolonijne, to tak - lepiej więcej miejsca. Jeśli żyjące parami, to nie ma problemu z niewielką ilością dostepnego dna.

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości