73L Tanga - porady. poprawki

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 2 listopada 15, 22:48

robie podmiany bo chcialem zbic no3, wiem ze sie nie robi, ale sam juz nie wiem co mam robic, akwarium powinno dojrzeć po prawie dwoch tygodniach, woda byla wlana pol z kranu pol z dzialającego zbiornika. testy mam tropicala na no2, zoolek - pH i no3. woda w kranie ma duze stezenie no2, a no3 jest minimalne.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 3 listopada 15, 20:57

Po co chciałeś zbijać NO3 w niedojrzałym akwarium?
Akwarium nie powinno dojrzeć po dwóch tygodniach to mało realne bez zastosowania specjalnych technik, średnio akwarium dojrzewa ok. 30 dni czasem więcej. To ,że wlałeś wodę ze starego zbiornika nic ci nie dało gdyż bakterie nitryfikacyjne to bakterie prowadzące tryb życia osiadły i zwyczajnie nie ma ich w wodzie więc sam zabieg nic nie daje poza wprowadzeniem syfu do nowego akwarium.Woda w kranie nie powinna mieć wykrywalnego przez testy akwarystyczne kropelkowe stężenia azotynów.Sprawdź datę ważności testu i przeczytaj jeszcze raz instrukcje coś robisz nie tak chyba.
Więc mając w tej chwili NO3 na poziomie 30-35(zoolek)mg/l jakie masz stężenie NO2? czy dałeś jakąś pożywkę lub bakterie?
Nie zagłębiając się zbytnio twój zbiornik napewno nie jest gotów na wpuszczenie ryb chyba ,że przy pomocy chemii :mrgreen:

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Greek » 3 listopada 15, 22:24

Patryk1009, Kolego, chyba nie rozumiesz istoty cyklu azotowego. Oczywiście, że to NO3 należy zbijać, bo na cóż ono jest tam potrzebne tym bakteriom.
Patryk1009 pisze:Więc mając w tej chwili NO3 na poziomie 30-35(zoolek)mg/l jakie masz stężenie NO2?

Własnie taki poziom azotanów może świadczyć o tym, że dojrzewanie przebiega(gło) szybko, sprawnie i skutecznie.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: deXter » 4 listopada 15, 08:18

Patryk1009 pisze:o ,że wlałeś wodę ze starego zbiornika nic ci nie dało gdyż bakterie nitryfikacyjne to bakterie prowadzące tryb życia osiadły

Czyli jak startujesz od zera to bakteria w akwarium biorą się skąd?
Patryk1009 pisze:Sprawdź datę ważności testu i przeczytaj jeszcze raz instrukcje coś robisz nie tak chyba

Albo po prostu test jest do śmieci. wowo to takie dziwne.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 4 listopada 15, 17:32

Greek pisze:Patryk1009, Kolego, chyba nie rozumiesz istoty cyklu azotowego. Oczywiście, że to NO3 należy zbijać, bo na cóż ono jest tam potrzebne tym bakteriom.
Patryk1009 pisze:Więc mając w tej chwili NO3 na poziomie 30-35(zoolek)mg/l jakie masz stężenie NO2?

Własnie taki poziom azotanów może świadczyć o tym, że dojrzewanie przebiega(gło) szybko, sprawnie i skutecznie.

Tak a po co zbijać NO3 w zbiorniku który dojrzewa i nie ma w nim ryb? Poprzez "zbijanie rozumiem ,że masz na myśli zbijanie przez podmianę wody? a więc duży błąd przy dojrzewającym zbiorniku.A pomyślałeś może ,że poza "nie potrzebnym NO3" w raz z wodą wylewasz coś jeszcze? Taki poziom azotanów po dwóch tygodniach świadczy moim zdaniem o dużym stężeniu tego parametru w kranie a nie końcu cyklu nitryfikacyjnego, poza tym autor nie podał stężenia NO2. A jeszcze take pytanku Greeku wiesz może jak wysoki poziom NH3/NH4 musiałby kolega mieć u siebie by finalnie NO3 było 30-35mg/l przy kranówce NO3 0mg/l.
Także może spokojniej z tym rozumieniem lub nie kolego Greek.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: KAMYK32 » 4 listopada 15, 17:39

Magik88 pisze:Witam,
oswietlenie 11w z krewetkarium, duzo swiatła nie wskazane

I tu bym polemizował :razz: kiedyś też tak myślałem,ale obecnie wiem,że byłem w błędzie :roll: .Od ok. 2 tyg. z 9w przeszedłem na 9w(led)+39w(t8) i co się zmieniło :shock: rybcie widuję praktycznie przez cały czas,zero stresu jak ktoś się zbliża do szkła,ucieczek, jakiś podchodów czy wypłynąć z muszli lub spod kamola,a obsad dokładnie ta sama :ok: .Więc moim skromnym zdaniem "półmrok" wprowadza "niepokój" w zachowaniu co odbija się na obsadzie i zachowaniu .

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 4 listopada 15, 17:52

KAMYK32 pisze:
Magik88 pisze:Witam,
oswietlenie 11w z krewetkarium, duzo swiatła nie wskazane

I tu bym polemizował :razz: kiedyś też tak myślałem,ale obecnie wiem,że byłem w błędzie :roll: .Od ok. 2 tyg. z 9w przeszedłem na 9w(led)+39w(t8) i co się zmieniło :shock: rybcie widuję praktycznie przez cały czas,zero stresu jak ktoś się zbliża do szkła,ucieczek, jakiś podchodów czy wypłynąć z muszli lub spod kamola,a obsad dokładnie ta sama :ok: .Więc moim skromnym zdaniem "półmrok" wprowadza "niepokój" w zachowaniu co odbija się na obsadzie i zachowaniu .

Moim zdaniem to zależy od gatunku i co ważniejsze skąd pochodzą ryby.Czy półmrok może wpływać na ryby i wywoływać niepokój? u siebie nigdy nic takiego nie zaobserwowałem a wręcz przeciwnie mniejsza ilość światła zawsze wpływała pozytywnie na samą aklimatyzacje,ale dochodzi jeszcze kwestia przyzwyczajenia ryb do oświetlenia.Oczywiście nie można uogólniać i każdy zbiornik i ryby mogą rządzić się swoimi prawami ;-) Ogólnie mała tanga,muszlowce w naturze żyją na głębokościach nawet do kilkudziesięciu metrów i mimo ,że woda jest przejrzysta to jednak nie prześwietlona a często skłania się ku mrokowi.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: KAMYK32 » 4 listopada 15, 18:41

Patryk1009 pisze:Czy półmrok może wpływać na ryby i wywoływać niepokój?

Naturalnie,że może ;-) przykład choćby Innesa -dalej się nie rozpisuję bo to nie ten biotop.
Chilumba Maison Reef-mój okaz staje się "bardzo" agresywny, przy zwiększonym oświetleniu już tak nie cwaniakuje.
Patryk1009 pisze: mniejsza ilość światła zawsze wpływała pozytywnie na samą aklimatyzacje,

Samo wpuszczenie ryb do akwa. powinno najlepiej odbywać się w ciemnym zbiorniku :razz:
bo nie każda ryba lubi jak ktoś się pcha do jej królestwa .
Patryk1009 pisze:Ogólnie mała tanga,muszlowce w naturze żyją na głębokościach nawet do kilkudziesięciu metrów i mimo ,że woda jest przejrzysta to jednak nie prześwietlona a często skłania się ku mrokowi.

No wiesz gdyby to była obsada WF no nawet F1 to widzę tu jakiś sens ,ale przy pokoleniu XXXXXX nie ma to najmniejszego znaczenia.
Wracając do sedna to było to tak :
Magik88 pisze:Witam,
oswietlenie 11w z krewetkarium, duzo swiatła nie wskazane

Mój post miał uświadomić Magik88 ,że nie koniecznie tak musi być :mrgreen: i nigdzie nie zaznaczyłem,że ma zwiększyć ilość światła.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Greek » 4 listopada 15, 21:57

Patryk1009 pisze:Tak a po co zbijać NO3 w zbiorniku który dojrzewa i nie ma w nim ryb? Poprzez "zbijanie rozumiem ,że masz na myśli zbijanie przez podmianę wody? a więc duży błąd przy dojrzewającym zbiorniku.A pomyślałeś może ,że poza "nie potrzebnym NO3" w raz z wodą wylewasz coś jeszcze? Taki poziom azotanów po dwóch tygodniach świadczy moim zdaniem o dużym stężeniu tego parametru w kranie a nie końcu cyklu nitryfikacyjnego, poza tym autor nie podał stężenia NO2. A jeszcze take pytanku Greeku wiesz może jak wysoki poziom NH3/NH4 musiałby kolega mieć u siebie by finalnie NO3 było 30-35mg/l przy kranówce NO3 0mg/l.
Także może spokojniej z tym rozumieniem lub nie kolego Greek.
Patryk1009, czasem trzeba użyć prostego myślenia, a nie kluczyć, żeby błysnąć nie wiadomo jaką wiedzą.
Piszesz, że podmiana w dojrzewającym zbiorniku to błąd. To zabawne - bo ten parametr trzeba jakoś zbić przed wpuszczeniem ryb. To co, pewnie proponujesz zbicie go w całości już przed wpuszczeniem ryb? Świetny pomysł - czyli wychodzi na to, że podmienienie na raz (lub w krótkim okresie czasu) pewnie co najmniej 60-70% wody jest lepsze niż stopniowe podmienianie mniejszych ilości. Ciekawa teoria :roll:

Greek pisze: A jeszcze take pytanku Greeku wiesz może jak wysoki poziom NH3/NH4 musiałby kolega mieć u siebie by finalnie NO3 było 30-35mg/l przy kranówce NO3 0mg/l.
Także może spokojniej z tym rozumieniem lub nie kolego Greek.

Heh, jednak miałem rację :D
BTW, gdzie masz kranówkę 0mg/l...
Zgodnie z moją wiedzą to przy standardzie kranówki, taka ilość azotanów powinna pojawić się z nieco więcej jak 4mg/l amoniaku. Gdybyś czytał wątek w miarę dokładnie, to mógłbyś wywnioskować skąd takie wartości. A gdybyś do tego wyciągał poprawne wnioski to doszedłbyś do konkluzji, że to NO3 może tam być równie dobrze na poziomie 10mg/l jak i 100mg/l. Testy zoolek, zatem równie dobrze można zapytać wróżki o poziom azotanów.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 4 listopada 15, 23:42

Greek nie wiem co chcesz udowodnić i myślę ,że idzie to w OT ale ok odpowiem ci bo widze ,że masz z tym problem.
Greek pisze:Patryk1009, czasem trzeba użyć prostego myślenia, a nie kluczyć, żeby błysnąć nie wiadomo jaką wiedzą.
Piszesz, że podmiana w dojrzewającym zbiorniku to błąd. To zabawne - bo ten parametr trzeba jakoś zbić przed wpuszczeniem ryb. To co, pewnie proponujesz zbicie go w całości już przed wpuszczeniem ryb? Świetny pomysł - czyli wychodzi na to, że podmienienie na raz (lub w krótkim okresie czasu) pewnie co najmniej 60-70% wody jest lepsze niż stopniowe podmienianie mniejszych ilości. Ciekawa teoria

W czasie dojrzewania akwarium wody nie podmienia się ze względu na nie zachwianie jeszcze nie "ułożonej' równowagi biologicznej każda ingerencja w tym czasie w zbiornik to błąd wody się nie podmienia tak jak nie miesza i nie dosypuje się piasku a parametry wody(jeśli istnieje taka potrzeba) regulujemy w drugiej części cyklu nitryfikacyjnego czyli po spadku(lub w trakcie) azotynów a przy jednoczesnym wzroście azotanów. Czy trzeba zbić azotany przed wpuszczeniem ryb to zależy od tego na jakim poziomie finalnie się zatrzymają.Bardzo często wpuszcza się ryby bez żadnych podmian gdyż woda tego nie wymaga.Co miała by na celu podmiana wody w dopiero co dojrzałym zbiorniku na poziomie 60-70% tego nie wiem i nawet nie dopytuje.
Heh, jednak miałem rację
BTW, gdzie masz kranówkę 0mg/l...

U mnie jest między 0-1mg/l(JBL)
Greek pisze:Zgodnie z moją wiedzą to przy standardzie kranówki, taka ilość azotanów powinna pojawić się z nieco więcej jak 4mg/l amoniaku.

Skąd taka wiedza to nie samowite?
Ty wiesz o jak olbrzymiej ilości amoniaku w ogóle piszesz?
Czy tak sobie to wymyśliłeś? Gdyby było jak tu piszesz przy każdej podmianie wody twoje ryby odchodziły by w krainę podwodnego szczęścia ;-)
Zgadzam się jednak co do testów zooleka NO3 i NO2 ,że są niewiarygodne.
Mam tylko nadzieje ,że sam nie pijasz tej wody która ma 4mg/l NH3.
Pozdrawiam i nie wdawajmy się w dalszą polemikę która raczej nie przysłuży się autorowi tematu :grin:

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Greek » 5 listopada 15, 08:42

Patryk1009 pisze:W czasie dojrzewania akwarium wody nie podmienia się ze względu na nie zachwianie jeszcze nie "ułożonej' równowagi biologicznej każda ingerencja w tym czasie w zbiornik to błąd wody się nie podmienia tak jak nie miesza i nie dosypuje się piasku a parametry wody(jeśli istnieje taka potrzeba) regulujemy w drugiej części cyklu nitryfikacyjnego czyli po spadku(lub w trakcie) azotynów a przy jednoczesnym wzroście azotanów. Czy trzeba zbić azotany przed wpuszczeniem ryb to zależy od tego na jakim poziomie finalnie się zatrzymają.Bardzo często wpuszcza się ryby bez żadnych podmian gdyż woda tego nie wymaga

Spoko, że traktujesz akwarium jak sterylne laboratorium :zdziwko:
Patryk1009 pisze:Co miała by na celu podmiana wody w dopiero co dojrzałym zbiorniku na poziomie 60-70% tego nie wiem i nawet nie dopytuje.

Szkoda, że nie wiesz, skoro sam pośrednio coś takiego sugerujesz...
Patryk1009 pisze:Skąd taka wiedza to nie samowite?
Ty wiesz o jak olbrzymiej ilości amoniaku w ogóle piszesz?

Czy tak sobie to wymyśliłeś? Gdyby było jak tu piszesz przy każdej podmianie wody twoje ryby odchodziły by w krainę podwodnego szczęścia ;-)
Zgadzam się jednak co do testów zooleka NO3 i NO2 ,że są niewiarygodne.
Mam tylko nadzieje ,że sam nie pijasz tej wody która ma 4mg/l NH3.

Polecam zaopatrzyć się w elementarz i zatrzymać się na dłużej w rozdziale dotyczącym rozumienia tekstu pisanego. Teraz podobno Państwo rozdaje za darmo te podręczniki ;)

Patryk1009 pisze:U mnie jest między 0-1mg/l(JBL)

No to masz szczęście i tyle.

Patryk1009 pisze:Pozdrawiam i nie wdawajmy się w dalszą polemikę która raczej nie przysłuży się autorowi tematu :grin:

Spoko jest napisać głupstwo i zasugerować koniec tematu ;) Ok, i tak nie ma sensu skoro nie czytasz ze zrozumieniem.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Robert M.
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 2 października 06, 09:19
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Robert M. » 6 listopada 15, 16:53

Witam szanownych dyskutantów !

Ponieważ żaden ze mnie akwarysta, chciałem polecić Wam artykuł o tak zwanych "mitach akwarystycznych", który pojawił się w 17 numerze Tanganika MAGAZYN. Tam, w sposób dość przystępny, autor rozwiązuje kilka dylematów akwarystycznych.

Tu cytat: " (...) Konkludując: mitem jest to, że podanie biostartera dostarcza żywych bakterii nitryfikacyjnych do zbiornika. (...)"


A mity są cztery:

1 Preparaty uzdatniające wodę akwariową.
2 biostartery
3 Czy podając preparaty witaminowe podajemy coś więcej niż tylko kolorową wodę?
4 strefy beztlenowe szkodzą


Pozdrawiam Panów :-)

Robert
Robert Mierzeński
Tanganika MAGAZYN

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 6 listopada 15, 17:07

Robert M. pisze:Witam szanownych dyskutantów !

Ponieważ żaden ze mnie akwarysta, chciałem polecić Wam artykuł o tak zwanych "mitach akwarystycznych", który pojawił się w 17 numerze Tanganika MAGAZYN. Tam, w sposób dość przystępny, autor rozwiązuje kilka dylematów akwarystycznych.

Tu cytat: " (...) Konkludując: mitem jest to, że podanie biostartera dostarcza żywych bakterii nitryfikacyjnych do zbiornika. (...)"


A mity są cztery:

1 Preparaty uzdatniające wodę akwariową.
2 biostartery
3 Czy podając preparaty witaminowe podajemy coś więcej niż tylko kolorową wodę?
4 strefy beztlenowe szkodzą


Pozdrawiam Panów :-)

Robert

witam cie ;-)
Kolego poruszyłeś temat tak szeroki jak amazonka zdania są podzielone a to nie miejsce na taką dyskusje załóż wątek a chętnie się wypowiem.

Robert M.
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 2 października 06, 09:19
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Robert M. » 10 listopada 15, 21:00

Magik88 pisze:jeszcze odnosnie pH, to ze kamienie wapiennego podnoszą to mit chyba u mnie jak bylo 7 tak jest...


No bo to jest mit. Kamień wapienny podnosi tylko ciśnienie badającemu :-)

Poszukaj dolomitu - buforuje przynajmniej. Włóż grys do filtra i piasek na dno.

A jakie masz GH i KH? Może koledzy dobrze radzą - popytaj.

Robert
Robert Mierzeński
Tanganika MAGAZYN

Robert M.
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 2 października 06, 09:19
Lokalizacja: Kraków

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Robert M. » 10 listopada 15, 21:03

Patryk1009 pisze:witam cie ;-)
Kolego poruszyłeś temat tak szeroki jak amazonka zdania są podzielone a to nie miejsce na taką dyskusje załóż wątek a chętnie się wypowiem.


Ja nie zamierzam dyskutować, tylko podać temat.

Robert
Robert Mierzeński
Tanganika MAGAZYN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości