73L Tanga - porady. poprawki

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 14 listopada 15, 18:05

wpuściłem parkę Brevisów, widziałem je przez 5sek... było to dwa dni temu. nie wypływają na karmienie.
znalazłem jednego, wystaje troszkę ogona jak dobrze zajrzę do muszli. To normalne? kwestia aklimatyzacji? może jak wpuszczę drugą parę to się poprawi?
kupiłem bakterie startujące zbiornik, kilka dni wcześniej wlożyłem stary wkład ceramiczny z kubełka, i tak wymieniałem ceramikę, więc pomyślałem sobie ze może ładnie "nabrudzi" w nowym baniaczku.
trochę żałuję, że nie kupiłem Multików =(

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: deXter » 14 listopada 15, 18:52

Daj rybom czas. Swoich multików przez tydzień nie widziałem.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 14 listopada 15, 19:18

Przeprowadzka do Twojego akwarium wiązała się ze sporym stresem - zwłaszcza dla ryb, które żyją w kryjówkach. Wyjdą, jak poczują się bezpiecznie. Ogranicz grzebanie w akwarium do minimum, nie wrzucaj żadnej karmy. Uspokoją się, potem poczują głód i wyjdą się rozejrzeć. ;)

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 14 listopada 15, 19:20

Jeżeli leżą w muszli a płetwa ogonowa wystaję z muszli i trwa to dwa dni to nie jest to normalne z całą pewnością. Jakiej wielości masz ryby? jaką masz temperaturę? Znasz parametry wody? Czy samica jest obrócona w muszli głową do wyjścia? To co opisałeś nie jest to narmalna aklimatyzacja u brevisów coś jest nie tak z całą pewnością. Takie zachowania "leżenie w muszli" zaobserwowałem u siebie przy tegorocznych upałach gdy temp przekroczyła mi 30 C.
Czasami w popłochu i ucieczce muszlowce chowają się w ten sposób jakby "wpadając" do muszli,lecz nie pozostają tak długi czas. Normalnie powinny być zwrócone pyskiem do wyjścia.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 14 listopada 15, 19:45

@Patryk a samce brevisów są w stanie się obrócić normalnie w przeciętnej muszli?

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 15 listopada 15, 00:09

Dhuz jeżeli jest to dorosły samiec to raczej nie dlatego zapytałem o samicę. Dlatego też samiec w momencie szoku wstępnie może leżeć w muszli ale nie dwa dni. U mnie aklimatyzacja brevisów trwała dosłownie chwilę a ryby jechały pkp i to z daleka na drugi dzień pobierały pokarm.
Fakt takiego "leżenia świadczy o złym stanie ryby to bezsprzeczne.
Jeszcze pytanie do autora: czy twoje Brevisy to odłów?

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 15 listopada 15, 10:28

Sorry za jakość zdjęcia, słabo wyszło, ale chodziło mi głownie żeby pokazać jakie mam muszle. Są bardzo duże, wiec powinny mieć wygodnie. Dzisiaj jednego Brevisa widywałem ale jak tylko się zbliżyłem do akwa, to odwracał się ode mnie i wpływa glebiej do muszli i po staremu widać tylko ogon.
Samiec jest dość duży pewnie dorosły osobnik, samiczka znacznie mniejsza. na 99% ryby od hodowcy nie z odłowu.
Nie wiem co robić, nie chce mieć pustego baniaka cały czas. Żona już mi mówi, że jak to ma tak wyglądać to żebym lepiej gupiki wpuścił - przynajmniej będzie coś pływało, po dużej części się jej nie dziwie. Wiem z te ryby są płochliwe i ogolnie wiedziałem, że może być problem z pokazywaniem się ale bez przesady.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 listopada 15, 19:38 przez Magik88, łącznie zmieniany 1 raz.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 15 listopada 15, 17:27

Zdjęcie nie działa.
Brevisy wcale nie są takie płochliwe jak opisujesz, może zbytnio prześwietlasz akwarium?

Do twojego zbiornika zmieści się jeszcze jeden nieduży gatunek może będą śmielsze w towarzystwie.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 15 listopada 15, 19:33

nie prześwietlam, odpalone jest 11w modułu aquaela do krewetkarium. poprawiam zdjecie, widać teraz?
Obrazek

chce wpuścić jeszcze jedną parkę brevisów, mam zamówione. jutro mam do odbioru. tylko nie wiem czy ja chce sie pchac dalej w coś takiego. za rybkę woła 12zl gość. z jutrem wydam na ryby 50zl, a czuję, że z tego nic nie będzie. marzyły mi się pielegniczki, miałem piasek, kamienie, więc pomyślałem o tandze, bo na malawi nie ma mowy. Nie wiem co mam robić...

zrobiłem testy wody:
pH 8,5
no2 0,9 mg/l - co to tego testu mam wątpliwości ponieważ zawsze mam takie wysokie gdzie bym nie robił, czy w kranie czy wodę mineralną czy też wodę w jakiej przyjechały - też mierzyłem. zawsze odczyn jest mniej więcej taki sam 0,9 - 1,6 mg/l wg testów tropicala.
no3 5 mg/l

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 15 listopada 15, 21:07

Przez kilka pierwszych dnie nie włączaj światła to powinno pomóc. Jak dla mnie światło jest za mocne. Po co ci te morskie muszle?
NO2 jeżeli jest prawdziwe ryby mogą nie przeżyć.

Widzisz popełniłeś duży błąd na początku gdyż tange trzeba chcieć a nie robić z braku laku.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 15 listopada 15, 21:22

Nie podobają mi się muszle winniczka a po2 są małe, a te sa bardzo duże, to kwestia gustu/estetyczna. Ja chciałem zawsze tanganikę, miałem pyszczaki wcześniej. ten klimat mi odpowiada, chyba źle się zrozumieliśmy. Czekam na testy z jbl'a zobacze wtedy. wg mnie te co mam przekłamują to jest nie możliwe by parametry były takie wysokie, filtracją wg mnie wystarczająca filtr fan2 aquaela i kaskada 600l/h z ceramiką.
Te testy mi się od początku nie podobały, no umówmy sie ze chociaż jedna z badanych przeze mnie wód powinna mieć inny odczyt a nie tylko jeden (pomarańczowy). I nie przesadzajmy znowu, że mogą nie przeżyć. Pisałem wcześniej że woda skąd pochodziły ryby też miały owy parametr, a tam były żywe - w sensie ze aktywne.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 15 listopada 15, 22:26

Muszle winniczka wielkością odpowiadają neothauma i większe potrzebne nie są.
Większe muszle stosuje się by np. niektóre gatunki altolamprologus miały gdzie się wytrzeć.
Magik88 pisze:Nie podobają mi się muszle winniczka a po2 są małe, a te sa bardzo duże, to kwestia gustu/estetyczna. Ja chciałem zawsze tanganikę, miałem pyszczaki wcześniej. ten klimat mi odpowiada, chyba źle się zrozumieliśmy.

Niestety twoje akwarium nie bardzo odpowiada klimatom tanganickim ale jak sam rzekłeś to kwestia gustu.
Magik88 pisze:Te testy mi się od początku nie podobały, no umówmy sie ze chociaż jedna z badanych przeze mnie wód powinna mieć inny odczyt a nie tylko jeden (pomarańczowy). I nie przesadzajmy znowu, że mogą nie przeżyć.

Testy pewnie są wadliwe. Ale NO2 0,9-1.,6 o nie ma co tu przesadzać poziom jest śmiertelny.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 16 listopada 15, 17:56

Patryk1009 pisze:Niestety twoje akwarium nie bardzo odpowiada klimatom tanganickim ale jak sam rzekłeś to kwestia gustu.

Umówmy się, że muszle winniczka też nie mają nic wspólnego z jeziorem Tanganiki.
Jak już mówiłem to kwestia gustu, co się ma akwarium, pytałeś czy muszle nie są za małe, więc wysłałem jakie mam, nie do oceny ładne/brzydkie.
do rzeczy, test wody wyszedł: 0,1mg/l no2

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: KAMYK32 » 16 listopada 15, 18:19

Magik88 pisze:do rzeczy, test wody wyszedł: 0,1mg/l no2

No to nie najlepiej ;-) azotyny zawsze na poziomie 0 .Akwa. a dokładniej filtracja biologiczna jest niedojrzała (na własne życzenie) :razz: .W razie gdybyś zobaczył jakieś niepokojące objawy u mieszkańców to podmiana wody 30-50% będzie wskazana,ograniczenie karmienia do minimum i na obecnym etapie odpuść sobie dokładanie innych ryb do czasu ustabilizowania zbiorniczka.Może wszystko przebiegnie w miarę spokojnie .

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 16 listopada 15, 21:07

Musisz dokładnie monitorować NO2 obawiam się ,że może być to tendencja wzrastająca.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości