73L Tanga - porady. poprawki

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 27 października 15, 19:03

Witam,
Panowie, na starcie zaznaczę, że nie miałem wcześniej do czynienia z tanganiką i nie mam żadnego pojęcia o tym biotopie oprocz tego ze to afryka, czyli ciepło, piasek, kamienie i ryby terytorialne.
wygłada to tak, akwarium jest małe 73,5l wym. 70x35x30h, wiesz szału z obsada tu nie bedzie, jedyne czego chce uniknąc to tzw "multików"z racji na oklepaność tematu/gatunku.
oswietlenie 11w z krewetkarium, duzo swiatła nie wskazane wiec uznalem ze wystarczy, wyglada to ladnie wg mnie, ale do rzeczy. Akwarium dojrzewa i nie ma w nim nic zza wyjątkiem kamienia filipiniskiego który ma na celu podniesc ph dopóki nie ma jeszcze w nim ryb czy zostanie jeden czy dorzuce wiecej okaże sie jak wpuszcze ryby bo jeszcze nie wiem co moge mieć w takim słoiku. Kamienie i piasek mam z okresu, gdy mialem pyszczaki.
pytanie które mam do Was to, czy piasek kwarcowy za podloze to dobre rozwiązanie (bo czytalem wiele negatywnych opinii), czy oswietlenie nie zamula zbyt akwarium czy dolozyc cos wiecej, no i najważniejsze to jakie ryby mam w nim mieć. Chce uniknąc wszystkich błedów, jakie poczyniłem z malawi. z gory dzieki za poswiecony czas, czytając te wypociny i odpisując pewnie milion razy na problemy swieżaka.

Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 27 października 15, 19:09

Magik88 pisze:jedyne czego chce uniknąc to tzw "multików"z racji na oklepaność tematu/gatunku.


Jeśli chcesz coś poza muszlowcami w tym akwa, to mam złe wieści... :/

Chyba, że zwyczajnie nie chcesz tych, które zakładają kolonie, wtedy parka jakiegoś bardziej zadziornego gatunku spokojnie może być. Tudzież dwie parki, lub harem, zależnie od temperamentu gatunku/ryb.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 27 października 15, 19:21

no mogą byc muszlowce, no ale z tego co zdąrzyłem sie już zorientować w temacie to one strasznie sie mnożą i w sumie nie wiem co pozniej z nimi robic.. odlawiać? same sie wybiją? u pysków nie mialem problemów bo mlode byly sukcesywnie zjadane a multiki podobno sie "dogadują". Chodzi tez o to ze sa rozne gatunki muszlowców tak? czy jestem skazane na wielopregie, bo inne sa trudne w hodowli, nie wiem nie znam sie dlatego pytam. Nie chce kupic czegoś co np nie wyplywa w ogole z muszli, nie o to mi chodzi. chce mieć ciekawe rybki, jesli pojdzie wszystko po mojej mysli, moze odpale stare akwarium, poki co chce sie nauczyć jak dbać i co robic zeby w akwarium bylo zdrowo i tak jak byc powinno.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 27 października 15, 19:43

Tzn generalnie pielęgnice tanganickie w akwarium gatunkowym będą Ci się mnożyć bez większych oporów. Nie wiem, czy dałoby radę w takim akwarium, ale parka Neolamprologus brevis trzymana razem z parką/1+2 Altolamprologus compressiceps "Shell" może by pociągnęła przy odpowiedniej aranżacji dekoracji. Brevisy żyją w jednej muszli, a Alto nie są bardzo ekspansywne, więc mogłoby się udać. Tudzież zamiast Alto coś z mniej wojowniczych Neolamprologusów.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 27 października 15, 19:57

Neolamprologus, bardzo mi się podoba. Jest sklep u mnie gdzie sprzedawca jest wstanie mi od jakiego hodowcy przywieźć jakieś wybrane gatunki bo na sklepie nie ma nic, ale watpie zeby mial akurat te co mi sie zamarzą. Napisałeś "parka", a czy przypadkiem nie trzyma sie ryb w haremach? nie chce byc madrzejszy czy cos w ten deseń, poprostu zawsze ocierało mi się o uszy ze samiec powienien mieć 2/3 panie. tak czy inaczej dzieki za odpowiedz i za zainteresowanie =)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 27 października 15, 20:06

Niektóre z tych ryb łączą się w pary (np brevisy), niektóre tworzą haremy, inne żyją osobno i samiec odwiedza samicę tylko na czas tarła. To już zależy od gatunku. Sugeruję odwiedzić stronkę i forum Klubu Miłośników Tanganiki, tam będziesz mieć dokładne opisy i relacje z hodowli ryb. Na spokojnie sobie poczytasz i wybierzesz, co Ci będzie odpowiadać. :)

kbtor
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 29 listopada 07, 16:55
Lokalizacja: Łask

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: kbtor » 27 października 15, 20:11

Magik88 pisze:Napisałeś "parka", a czy przypadkiem nie trzyma sie ryb w haremach? nie chce byc madrzejszy czy cos w ten deseń, poprostu zawsze ocierało mi się o uszy ze samiec powienien mieć 2/3 panie.


Dobrze słyszałeś, ale Dhuz, się nie pomylił. Taki urok ryb.
Miałem muszlowce i jest jeden problem z tymi rybami. Ich " obszar występowania " w zbiorniku jest mocno ograniczony. Są wyjątkowo terytorialne do kilku centymetrów od muszli. Właśnie z tego powodu zdecydowałem się na postawienie zbiornika o wysokości 15cm a podstawa miała 50x50
Trzymanie muszlowców w " standardowym" zbiorniku jest troszkę smętne, dno żyje a 85% wysokości zbiornika jest pusta. Niestety tanganickie ślicznotki są troszkę nerwowe i zadziorne. Masz mały zbiornik i musisz się zastanowić czy chcesz pustkę, wojnę w akwarium czy może zmianę biotopu.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 27 października 15, 20:21

zmiana biotopu nie wchodzi w grę, zalozyłem sobie kostke pod roslinne akwa, to ma być afryką, wydaje mi się ze w tym akwarium bedzie ciekawie z muszlowcami tylko nie chce namieszać. załóżmy ze zdecyduje sie na brevisy i mam wpuścić tylko 1 parkę? na taki zbiornik? kurcze sucho bedzie =D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 27 października 15, 20:35

No to mówię - możesz poszukać jakichś bardziej tolerancyjnych towarzyszy jak np. Alto shelle. ;) Ostatnio są raczej popularnymi rybami w porównaniu do niektórych innych muszlowców i przez neta można się umówić z hodowcą lub zamówić F0 nawet.

kbtor
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 29 listopada 07, 16:55
Lokalizacja: Łask

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: kbtor » 27 października 15, 21:41

Magik88 pisze:zmiana biotopu nie wchodzi w grę, zalozyłem sobie kostke pod roslinne akwa, to ma być afryką


:mrgreen: ależ w Afryce jest całe mnóstwo rybek do wyboru, nie koniecznie Tanganika :mrgreen:

Wracając do tematu, możesz dołożyć inny gatunek muszlowca. Układ ilości samic i samców to już Twoja wola. Niestety muszlowce błyskawicznie mi się mnożyły w ilościach zastraszających okoliczne sklepy zoologiczne :ok:
Pamiętaj o sporej ilości muszli. Ja wsadziłem około 50 muszli na 3 samce i 5 samic. Zostały podzielone i porozkładane w rewirach przez same ryby po dobraniu się w pary. Na dno dałem 6cm piachu. Dno wyglądało po jednej nocy jak zbombardowane pole.
Ciekawi mnie jaki masz pomysł na udekorowanie zbiornika. Pamiętaj że muszlowce to takie małe buldożery, kopią, kopią, kopią, przekopują ..... i tak bez końca. Wszystko musisz mieć stabilne żeby nie doszło do wypadku.

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 27 października 15, 21:59

z tym kopaniem to temat jest mi znany, pyszczaki też dawaly popisy umiejetnosci orania dna. Jest jeden problem, ja nie chce stosować muszli winniczka tylko kupic muszle BARNACLE, nie wiem czy to dobry pomysl ale mam takie wrażenie ze bedzie ladniej. jedno pytanie mnie dręczy, czy mozna dawać duze muszle, czy muszą być takie jak winnczka, jak one sie tam mieszczą? ;-)
Dobra, doszlo do tego ze zamieszkaja u mnie muszlowce, dowiem sie jakimi gatunkami dysponuja panowie w okolicznych zoologach - a wiem ze szalu nie ma.
jedno pytanie jeszcze odnosnie oswietlenia i piasku? jest ok czy cos zmienic? a no i jak juz jesteśmy przy aranżacji to jest sens dawać duzo kamieni? bo chcialem raczej zrobić takie estetyczne akwarium, dwa duże kamole i kilka (2-3 barnacle - one sa wielokomorwe :mrgreen: ) i co sadzicie o nich? wady jakies? pytam zanim kupie, bo tanie nie są a mozna te pieniądze lepiej zagospodarować, choćby w karmę itp ;-)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 27 października 15, 22:06

Oświetlenie jak nie chcesz roślin (lub nie chcesz wymagających) to będzie ok.

Co do kamieni - jeśli chcesz estetycznie, wystarczy Ci 5 średniej wielkości kamieni, zrób sobie Tanganikę w stylu Iwagumi, jednocześnie wydzielając sekcje akwarium. :P Tylko pod spód kawałki karimaty, by się nie zapadło i nie 'puknęło' akwarium.

Muszle winniczka, ampularii, achatin(sugerowałbym, jeśli chcesz brevisy - umożliwi parce życie w jednej muszli, do winniczkowych się we dwójkę nie zmieszczą, ba, samiec może w ogóle nie wejść nawet sam), lub tanganickich ślimaków np. Neothauma. Pąkle nie będą się dobrze prezentować, w dodatku uniemożliwią rybom podkopanie/przysypanie swoich kryjówek.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Patryk1009 » 28 października 15, 20:04

Tak zwanych muszlowców czyli ryb głównie z rodzaju Lamprologini jest masa ciebie ogranicza małe akwarium ale i tak masz spory wybór.Niestety nie będzie tu ani kolorowo ani "ławicowo" w zamian za to dostajesz niesamowicie ciekawą paletę zachowań tych endemicznych ryb.
Moje propozycje:
-N.Similis (kolonia)
-N.multifasciatus(kolonia)
-N.brevis(para ewentualnie dwie)
-A.Compressiceps sheel(nie polecam będą spłoszone)
-L.Occelatus(tylko i wyłącznie jedna para)
-T.Vittatus Shell(na upartego)
-N.Meleagris(para?)
-N.Signatus

Magik88
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 27 października 15, 18:44
Lokalizacja: Andrychów

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Magik88 » 29 października 15, 19:09

Dzięki za odpowiedz, zauroczyly mnie - Altolamprologus compressiceps "Shell". zalozmy ze parka i czyzby to byla cala moja obsada? nie udało by sie "wcisnąć" czegos - oczywiscie nie na siłe. akwarium na razie wyglada tak: docelowo jeszcze muszle.
Obrazek
jeszcze odnosnie pH, to ze kamienie wapiennego podnoszą to mit chyba u mnie jak bylo 7 tak jest...
sorry za jakos zdjecia, robione kalkulatorem. lepiej rozsiać kamienie po calym akwarium czy zrobic piramidke... co prawda w rzeczywistosci to jakoś gustowniej wyglada, nie wiem dlaczego, zdjecie nie porywa. Myslalem - o ile to jest dobry pomysl- wrzucic na ta gore kilka anubiasów a po prawej stronie tam gdzie jest ciemniej porozrzucać muszle.

jeszcze jeden edit, przepatrzylem jeszcze raz poropozycje i N.Similis, tez ladnie sieprezentuje, tylko ze ja nie chce koloni bo co ja bede robil z tymi rybkami? :) a co gdy rybki dorastają? bedzie zupa rybna..

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 73L Tanga - porady. poprawki

Postautor: Dhuz » 29 października 15, 19:29

Z Alto shellami możesz trzymać brevisy. Alto są trochę nieśmiałe, no ale za to jest frajda, jak się zaprezentują.

Akwa tej wielkości na 'kolonię' to trochę mało. :P

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości