Ile piasku i jakiego?

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: ahaja » 30 stycznia 06, 17:53

Polecam piasek, może być kwarcowy. Granulacja taka jak piasku w 'piaskownicy'. Nie kupuj tego dużo - wystarczy warstwa 2-3cm. Jak będziesz miała wydajną filtrację to nie będzie trzeba nic odmulać. Ten żwir koralowy można wrzucić np na kupkę w 1-2 rogach akwarium i wsadzić tam rośliny.
Pozdrawiam
Ps. 10kg worek wystarczył mi na 2 akwa po 250l. Przed wsypaniem do akwa koniecznie przepłukać wodą - tak długo aż popłynie czysta.

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: basia » 30 stycznia 06, 20:02

ahaja, dzięki za wskazówki. Jednak jestem teraz trochę rozkojażona, bo wcześniej napisali mi, że powinnam miec znacznie grubsza warstwe piachu no i nadal nie bardzo wiem jaka ziarnistość będzie optymalna :roll:

Awatar użytkownika
pardul
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 grudnia 05, 00:49

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: pardul » 31 stycznia 06, 16:41

ja tam nasypalem z przodu jakies 2-3cm a z tylu tak do 10 cm
zawsze to mozna jakis wiekszy glaz polozyc jak jest wiecej piachu

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: ahaja » 31 stycznia 06, 23:00

Napisz o jakich rybach myślisz. Z doświadczenia wiem , że 'dużo piachu' zabiera cenne litry dla ryb... 2-3cm w zupełności wystarczą. W piasek nie wnikają zanieczyszcenia, zbiera się tam ... gdzie chcemy w zależności od tego jak ukierunkujesz wylot z turbiny i masz sprawę załatwioną.
Granulacja +-0,5mm jest OK.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
XENON
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 14 maja 05, 11:19
Lokalizacja: LUBSKO

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: XENON » 1 lutego 06, 08:45

Polecam piasek kwarcowy gdyz sam go posiadam.Granulacja od 0,5mm-1,2mm.Tylko takie podloze najlepiej mi odpowiada.Jezeli chcesz w czesci zazegnac problemy z zanieczyszczeniem podloza to dorzuc do tego slimaki z gatunku melanoides tuberculata(świderki) i bedzie gralo na "cacy".Co do warstwy to u mnie wynosi ona okolo 7-8cm.
250L Mcharium:5xCarnegiella strigata strigata ,10xNannostomus beckfordi,10xHemmigrammus hyanuary,4xHemiloricaria sp.red,5xCorydoras panda,50xCaridina japonica,10x"Red cherry",10xCaridina sp. "Tiger".

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: basia » 1 lutego 06, 10:26

ahaja, mysle o rybach typowych dla tanganiki. W tej chwili w małym aqwa (60l) mam szczelinowce leleupa i naskalniki wężogłowe. Do tego większego chce jeszcze dorzucić oczywiście jakieś muszlowce i może coś jeszcze.
ahaja, to podpowiedz jak najlepiej umieścić wylot z turbiny :)
XENON, a skąd dorwać te świderki?

Awatar użytkownika
XENON
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 14 maja 05, 11:19
Lokalizacja: LUBSKO

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: XENON » 1 lutego 06, 13:59

Świderkow jest mnostwo na allegro,ostatnio zakupilem pakiet 20szt za 3 zlote na allegro plus do tego 5 zlotych przesylki.Posiadaja one ta zalete,ze wiekszosc czasu w swoim zyciu spedzaja grzebiac w piasku ew.zwirze i to zapobiega powstawaniu stref beztlenowych.
250L Mcharium:5xCarnegiella strigata strigata ,10xNannostomus beckfordi,10xHemmigrammus hyanuary,4xHemiloricaria sp.red,5xCorydoras panda,50xCaridina japonica,10x"Red cherry",10xCaridina sp. "Tiger".

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: ahaja » 1 lutego 06, 17:07

>Basia
Umieszczenie z reguły z tyłu w rogu. Skierowanie - tu dużo zależy od gratów jakie są w zbiorniku i hamują przepływ. Musisz sprawdzić doświadczalnie - tak żeby woda krążyła od wylotu i z powrotem do filtra.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: basia » 1 lutego 06, 20:25

Dzięki, już mi się troche rozjaśniło :wink:
XENON, to aż tak dużo tych ślimaczków potrzeba? A nie rozmnożą się za nadto i potem problemu nie będzie? :roll:

Awatar użytkownika
XENON
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 14 maja 05, 11:19
Lokalizacja: LUBSKO

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: XENON » 2 lutego 06, 13:20

Tego to nie mozna przewidziec ,ze problemow nie bedzie,ale az tak szybko nie tworza plagi jakby to bylo w przypadku blotniarek itp..Poza tym latwo sie je usuwa.Zakup jakis pakiet 20 szt i wystarczy bez wzgledu na to jakie posiadasz akwarium.

P.S tutaj masz duzo informacji na temat tego gatunku slimaka:
http://akwarystyka.com.pl/forum/viewtop ... 43ac27b061
250L Mcharium:5xCarnegiella strigata strigata ,10xNannostomus beckfordi,10xHemmigrammus hyanuary,4xHemiloricaria sp.red,5xCorydoras panda,50xCaridina japonica,10x"Red cherry",10xCaridina sp. "Tiger".

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: basia » 4 lutego 06, 12:35

Powiedzcie mi jeszcze czy mogę w ten piasek posadzic roślinki, bo czytałam, że może być dla nich nieodpowiedni. Mam anubiasa nane i cryptocoryne. Może je posadzić w grubszym żwirku a resztę wysypać piaskiem? :roll:

Awatar użytkownika
XENON
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 14 maja 05, 11:19
Lokalizacja: LUBSKO

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: XENON » 4 lutego 06, 15:01

Alez mozna,ale mniej tez pod uwaga to,ze zwir moze sie zmieszac z piaskiem i powstanie wtedy troche niewygodny mix,ale jezeli jest przewaga piasku to nic sie nie stanie.Te rosliny ,ktore wymienilas bez problemowo mozna sadzic nawet tylko i wylacznie w piasku,kryptokoryna moze rosna w piasku,czasami nawet lepiej gdyz toleruje podloze w ktorym sie zbiera duzo mulu,a piasek do takiego nalezy ,natomiast anubiasa mozesz posadzic na jakims wapieniu i bedzie sobie spokojnie rosl.
250L Mcharium:5xCarnegiella strigata strigata ,10xNannostomus beckfordi,10xHemmigrammus hyanuary,4xHemiloricaria sp.red,5xCorydoras panda,50xCaridina japonica,10x"Red cherry",10xCaridina sp. "Tiger".

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: Rama » 4 lutego 06, 15:47

Mocna dyskusja na temat piasku...
Nie wiem czy taki sie nadaje ale... Powiem tak.
Bylem niedawno w Castoramie (chyba kazdy wie co to jest...) o dziwo po piasek, ale raczej budowlany zwykly. Nie ma takowego piasku... Ale jest kwarcowy. Pisze na nim ze ma mala granulacje, ale nie sprawszalem dokladnie bo mnie nie interesowal. Gdy bedziecie chcieli wiedziec, moge sprawdzic...
Piasek ten kosztuje 8.90zl za 25KG :) Nie wiem czy sie taki nadaje, ale jak na moj chlopski rozum tak. Ja mam zwir nie kupiony w zadnym sklepie zoologicznym tylko z zwirowni... Tak samo przeciez moze byc z piaskiem.
Ostatnio coraz czesciej jak czytam na necie to sie dziwie. Ostatnio ktos w Hyde Parku prosil o strone... W dziale "Zrob to sam" na tej stronie jest opis tla. Tlo wykonane z lupku ktorego zakup w sklepie zoologicznym wynosi 12zl za KG... W sklepie ogrodniczym jak opisuje autor strony ten sam lupek kosztuje az 54gr.
Zwir mozna znalezc na zwirowni... Sam mam taki, piasek na piaskowni. Niestety w Chorzowie zlikwidowano cos takiego jakis czas temu...

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: basia » 4 lutego 06, 15:57

Rama, może i racja z tym piaskiem z piaskowni, ale czy przypadkiem ten juz w sklepie zoo nie jest oczyszczony i wstępnie przygotowany? Czy Ty jakos specjalnie szorowałeś ten swój żwir? :wink:

[ Dodano: 2006-02-04, 15:58 ]
Xenon, właśnie tak myślełam, że sobie anubiaska gdzieś do kamienia przymocuję :ok:

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Ile piasku i jakiego?

Postautor: Rama » 4 lutego 06, 16:14

Nic szczeglonego z nim nie robilem... Dobrze wyplukalem, pozniej wygotowalem i jeszcze raz przeplukalem...
Tak spreparowany wrzucilem do akwa i juz taki jest od 10 lat...
Aktualnie bede zmienial swoj zbiornik z 53l na 112l. Zwiru troche mi brakuje i w tym tygodniu planuje sie udac na zwirownie w celu wziecia za darmo jedej reklamowki zwiru... Mysle ze kolo soboty bede juz bawil sie nowym zbiornikiem, bo jeszcze musze kupic material pod nowa szafke oraz dywan.
Pozniej czeka mnie robienie pokrywy :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości