SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - WYGLĄD - DYMORFIZM - ZACHOWANIE

Awatar użytkownika
LadyBonaFide
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 30 listopada 14, 18:20
Lokalizacja: Polska

SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - WYGLĄD - DYMORFIZM - ZACHOWANIE

Postautor: LadyBonaFide » 12 grudnia 14, 09:10

Neolamprologus Tretocephalus - inaczej szczelinowiec pięciopręgi, gatunek ryb słodkowodnych z rodziny pielęgnicowatych. Pielęgnice te w naturze zamieszkują litoral skalny i żwirowy w północnej i wschodniej części jeziora Tanganika w Afryce, w strefie płytkiej przejściowej na głębokości od 5 do 40 metrów. Dno jest piaszczyste pokryte dużymi skupiskami kamieni.

Obrazek

WYGLĄD
To pięknie ubarwione ryby, mają ciało bocznie spłaszczone, wydłużone, a na ich niebiesko szaro białym ciele biegnie pięć poprzecznych ciemnych granatowych pręg, od pokrywy skrzelowej do ogona.

Mają też dodatkową ciemną pręgę przechodzącą przez oczy. Pokrywy skrzelowe i część głowy błyszczy się błękitno - granatowo, a brzegi płetw są jasno niebieskie. Na szczególną uwagę zasługuje duża masywna głowa, duże oczy i mięsiste wargi. Ryby te posiadają duży otwór gębowy oraz ostre zęby w tylnej części gębowo gardłowej. Ryby żyjące w naturze maja większe głowy i mocniejsze szczęki, ze względu na swoją naturalną dietę, dobrze rozwinięte szczęki służą im do rozgniatania skorupiaków i ślimaków.

 WIĘCEJ INFORMACJI NA MOJEJ STRONIE
http://www.akwapasja.com.pl/p/niedoceniana-pielegnica-z-tanganiki.html


Obrazek


DYMORFIZM PŁCIOWY
U tego gatunku dymorfizm płciowy jest trudny do rozróżnienia - jedynie samiec jest nieco większy od samicy, z nieco większą głową, natomiast samica jest trochę mniejsza mniejsza i nieco jaśniejsza

ZACHOWANIE
Pielęgnice te z natury są drapieżnikami, dlatego hodując je w akwarium z innymi gatunkami należy trzymać raczej z większymi rybami lub średniej wielkości pielęgnicowatymi. Dobre towarzystwo dla nich to gatunki z rodzaju: julidochromis, Neolamprologus, Cyprichromis, Synodontis, Lamprologus, Aulonocara, Lamprichthyslub, Altolamprologus.

 http://www.akwapasja.com.pl/p/niedoceniana-pielegnica-z-tanganiki.html
www.AkwaPasja.com.pl

AKWARYSTYKA DLA KAŻDEGO - PORADY
MALAWI / TANGANIKA / AMAZONIA / AZJA

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - WYGLĄD - DYMORFIZM - ZACHOWA

Postautor: KAMYK32 » 12 grudnia 14, 16:20

LadyBonaFide pisze:Neolamprologus Tretocephalus - inaczej szczelinowiec pięciopręgi, gatunek ryb słodkowodnych z rodziny pielęgnicowatych. Pielęgnice te w naturze zamieszkują litoral skalny i żwirowy w północnej i wschodniej części jeziora Tanganika w Afryce, w strefie płytkiej przejściowej na głębokości od 5 do 40 metrów. Dno jest piaszczyste pokryte dużymi skupiskami kamieni.

Obrazek

WYGLĄD
To pięknie ubarwione ryby, mają ciało bocznie spłaszczone, wydłużone, a na ich niebiesko szaro białym ciele biegnie pięć poprzecznych ciemnych granatowych pręg, od pokrywy skrzelowej do ogona.

Mają też dodatkową ciemną pręgę przechodzącą przez oczy. Pokrywy skrzelowe i część głowy błyszczy się błękitno - granatowo, a brzegi płetw są jasno niebieskie. Na szczególną uwagę zasługuje duża masywna głowa, duże oczy i mięsiste wargi. Ryby te posiadają duży otwór gębowy oraz ostre zęby w tylnej części gębowo gardłowej. Ryby żyjące w naturze maja większe głowy i mocniejsze szczęki, ze względu na swoją naturalną dietę, dobrze rozwinięte szczęki służą im do rozgniatania skorupiaków i ślimaków.

 WIĘCEJ INFORMACJI NA MOJEJ STRONIE
http://www.akwapasja.com.pl/p/niedoceniana-pielegnica-z-tanganiki.html


Obrazek


DYMORFIZM PŁCIOWY
U tego gatunku dymorfizm płciowy jest trudny do rozróżnienia - jedynie samiec jest nieco większy od samicy, z nieco większą głową, natomiast samica jest trochę mniejsza mniejsza i nieco jaśniejsza

ZACHOWANIE
Pielęgnice te z natury są drapieżnikami, dlatego hodując je w akwarium z innymi gatunkami należy trzymać raczej z większymi rybami lub średniej wielkości pielęgnicowatymi. Dobre towarzystwo dla nich to gatunki z rodzaju: julidochromis, Neolamprologus, Cyprichromis, Synodontis, Lamprologus, Aulonocara, Lamprichthyslub, Altolamprologus.

 http://www.akwapasja.com.pl/p/niedoceniana-pielegnica-z-tanganiki.html



Aulonocara
Aulonocara – rodzaj słodkowodnych ryb okoniokształtnych z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Występują endemicznie w afrykańskim Jeziorze Malawi (Niasa) na wschodzie Afryki. Wszystkie gatunki z rodzaju Aulonocara są pyszczakami zaliczanymi do grupy utaka.

Awatar użytkownika
LadyBonaFide
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 30 listopada 14, 18:20
Lokalizacja: Polska

Re: SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - WYGLĄD - DYMORFIZM - ZACHOWANIE

Postautor: LadyBonaFide » 16 grudnia 14, 14:46

Już skorygowałam błąd !!! Przepraszam ale ostatnio sporo pisałam o aulonocarach i jakoś mi to utkwiło w głowie i wymieniając w poście gatunki z Tanganiki zamiast Altolamprologus napisałam Aulonakary. Już to poprawiłam - za błąd przepraszam wszystkich, którzy to czytali.
pozdrawiam
www.AkwaPasja.com.pl

AKWARYSTYKA DLA KAŻDEGO - PORADY
MALAWI / TANGANIKA / AMAZONIA / AZJA

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości