SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - ZBIORNIK, WODA - PARAMETRY

Awatar użytkownika
LadyBonaFide
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 30 listopada 14, 18:20
Lokalizacja: Polska

SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - ZBIORNIK, WODA - PARAMETRY

Postautor: LadyBonaFide » 12 grudnia 14, 08:58

Witam, dla tych co dopiero zaczynają przygodę z Tanganiką, przybliżę warunki hodowlane pięknej niedocenianej pielęgnicy jaką jest szczelinowiec pięciopręgi.

WIĘCEJ INFORMACJI NA MOJEJ STRONIE
http://www.akwapasja.com.pl/p/jakie-akwarium-dla-neolamprologus.html

Obrazek

ODPOWIEDNI ZBIORNIK
Szczelinowce pięciopręgie lubią przestronne zbiorniki z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania, z licznymi kryjówkami i zakamarkami wśród skał, kamieni i grot.
Zbiornik powinien mieć minimum 200 - 300 litrów i najmniej 120 cm długości, ponieważ ryby te lubią dużo pływać wzdłuż akwarium w strefie piaszczysto żwirowej.

Najlepiej taką strefę zagospodarować w przedniej części akwarium. A w pozostałej zaaranżować usypisko skalne, i liczne groty skalne. Należy używać skał i kamieni reagujących z wodą dających odczyn twardy i zasadowy.

W moim akwarium użyłam łupanych skał z czerwonego marmuru, jak widać na powyższym zdjęciu. Konieczne jest miękkie podłoże, drobny gładki żwirek lub najlepiej piasek. ryby te ciągle przekopują podłoże w celu zmian swojego krajobrazu, dlatego przy ostrym żwirze mogły by sobie poranić pyszczki i wargi. Można w akwarium umieścić też kilka kęp wytrzymałych twardych roślin, choć w naturze w litoralu skalnym nie ma roślin, ale w naszym zbiorniku przydadzą się jako dodatkowi producenci tlenu.

JAKA MUSI BYĆ WODA ?

WIĘCEJ INFORMACJI NA MOJEJ STRONIE
http://www.akwapasja.com.pl/p/jakie-akwarium-dla-neolamprologus.html

Obrazek


Pielęgnice te lubią dobrej jakości wodę, są wrażliwe na złą jakość wody i stężenie substancji toksycznych.Wrażliwe są bardzo na stężanie amoniaku, azotynów, i azotanów w wodzie, dlatego w akwarium musimy zamontować dobry, skuteczny wydajny filtr. Najlepiej jeden wewnętrzny do oczyszczania mechanicznego i drugi zewnętrzny filtr biologiczny. Należy też co jakiś czas sprawdzać parametry wody testami akwarystycznymi. Potrzebny jest też dobry przepływ wody i dobre natlenienie zbiornika.

Systematycznie należy podmieniać część wody około 10-20% raz w tygodniu. Woda powinna mieć temperaturę w przedziale od 23 do 27 °C, okresowo znoszą też 28 °C. Odczyn wody pH 7,5 - 8,5, a nawet pH 9. Woda powinna być średnio twarda do bardzo twardej o wartościach 8 – 25°n.


Obrazek

Pozdrawiam
www.AkwaPasja.com.pl

AKWARYSTYKA DLA KAŻDEGO - PORADY
MALAWI / TANGANIKA / AMAZONIA / AZJA

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - ZBIORNIK, WODA - PARAMETRY

Postautor: Sance » 13 grudnia 14, 07:55

LadyBonaFide, Jak dla mnie to spamujesz forum swoją reklamą.
To ma być prezentacja zbiornika, ryb, parametrów czy adresu stromy www? Widze ten sam post po raz kolejny tyle że z nowym tutułem.

Awatar użytkownika
LadyBonaFide
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 30 listopada 14, 18:20
Lokalizacja: Polska

Re: SZCZELINOWIEC PIĘCIOPRĘGI - ZBIORNIK, WODA - PARAMETRY

Postautor: LadyBonaFide » 16 grudnia 14, 14:34

Witam, przepraszam ale moim celem nie jest spamowanie :roll: Chcę się tylko podzielić moimi doświadczeniami z innymi. Nie chciałam tak dużo pisać, więc pomyślałam, ze resztę przeczytać można na mojej stronie. Ale skoro podawanie linków jest nie dozwolone to nie będę podawać.
pozdrawiam
www.AkwaPasja.com.pl

AKWARYSTYKA DLA KAŻDEGO - PORADY
MALAWI / TANGANIKA / AMAZONIA / AZJA

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości