Dziwne zmętnienie wody

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 26 czerwca 04, 04:31

Na razie bez zmian. Chyba trzeba będzie robić generalne porządki.

[ Dodano: 2004-06-26, 07:12 ]
Nie wytrzymałam i podmieniłam 40%, bo jeden z trofeusów "zgubił" kropki. Znowu nakryłam, wyłączyłam światło i zobaczymy.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Hawk » 26 czerwca 04, 08:57

Nie wytrzymałam i podmieniłam 40%, bo jeden z trofeusów "zgubił" kropki.
Domyslam sie ze masz Maswy. To owe "zgubienie" kropek moze byc spowodowane stresem. Po prostu pociemnial .
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Idzikowski » 26 czerwca 04, 09:23

Maswa może stracić kropki i zrobić się czarna gdy się mocno zestresuje to fakt - Hawk ma racje.

Sam już nie wiem. Zajrzyj może na http://www.glony.republika.pl/ - jest to serwis o glonach w akwarium i może tam coś wyczytasz ciekawego w międzyczasie.

Pamiętaj tylko by kontrolować stan rybek, zajrzyj do nich kilka razy dziennie czy przy karmieniu, byle nie włączać światła i nie wpuszczać pomieni słonecznych.

Powiedz nam jakie będą rezultaty. :D

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 27 czerwca 04, 05:31

Odrobinę przejrzało, ale ryby są ospałe. Nie rzucają się na jedzenie tak jak zwykle. Jedna ciągle bez kropek.Kryją się po kątach. Czy powinnam znowu podmienić część wody?

[ Dodano: 2004-06-27, 05:57 ]
Na tej stronie o glonach przeczytałam, że zakwit wody może być spowodowany nadmiernym oświetleniem i nieczyszczeniem akwarium, przekarmianiem ryb /to odpada/. Kiedy urządzałam akwarium pod trofeusy, wybrałam inne podłoże niż to, którego zwykle używałam. Mam bardzo drobniutki biały piaseczek i przy cotygodniowej podmianie wody mam problem.Kiedy miałam żwirek, odmulacz zbierał wszystkie brudy,a podłoże zostawało. Przy piasku tak nie jest.Podłoże podnosi się razem z za przeproszeniem gówienkami,które potem częściowo opadają i trafiają pod podłoże. Może to + ostatnie bardzo słoneczne dni powoduje ten problem. Zawsze mam wrażenie, że nie do końca odmuliłam dno.Może powinnam kupić inny odmulacz. Jest jakiś specjalny do tak drobnego podłoża i czy podczas odmulania muszę podnosić te wszystkie skały?

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Hawk » 27 czerwca 04, 07:49

a powiedz mi czy od poczatku zalozenia akwa przebijalas piasek np, wykalaczkami co pare centymetrow w calym akwa tak raz na 2 tygodnie?? Jezeli nie to tak mogly powstac strefy beztlenowe, gdzie w pozniejszym okresie wydostawaly sie niebezbieczne gazy. Ale z drugiej strony mowisz ze odmulasz co tydzien :? wiec piasek powinien byc dobrze wymieszany i "przetkany". Niewykluczone,ze to wina piasku. :?
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 27 czerwca 04, 08:27

No właśnie, zauważyłam, że pod warstewką piasku robią się takie pęcherzyki i coś się tam dzieje. Podczas odmulania staram się drenować podłoże, zeby je uwolnić.Nie podnoszę skał, więc nie odmulam całości, a przecież ryby też tam wpływają. No i cały czas mam wrażenie, że mój odmulacz,który sprawdzał się przy żwirku, do piasku się raczej nie nadaje.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Hawk » 27 czerwca 04, 08:34

Hmm...T pecherzyki to wlasnie gazy, wyglada na to ze jest to spowodowane przez ow tworzace sie gazy, musiala sie utworzyc jakas wieksza strefa beztlenowa i potem gazy musialy wydostac sie do wody :? z tego ten zakwit
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 27 czerwca 04, 08:38

Czy powinnam jeszcze raz podmienić część wody?

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Hawk » 27 czerwca 04, 10:33

Narazie sie wstrzymaj dopoki nie skonczysz tego zaciemnienia. Jak skonczysz to koniecznie nam powiedz jak tam kondycja ryb i woda :)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Idzikowski » 27 czerwca 04, 11:26

Proponuję w bliskiej przyszłości zmianę piasku na drobny żwire. Ja jakoś nie mam do końca zaufania do piasku w akwa i zawsze mam drobny bo drobny, ale jednak żwirek. Nie ma problemu z odmulaniem i nie powstają strefy beztlenowe.

Podejrzewam, że zakwit spowodowany był raz syfem zbierającym się pod dnem i brakami przepływu wody tam oraz możliwe, że światłem słoneczym. Te dwa czynniki złożyły się razem i dlatego powstał ten zakwit i to jedyne słuszne rozwiązanie.

Ps. Pomyśl jednak o kupnie żwirku bo przez takie niby głupoty można stracić drogie ryby...

Trebor
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 21 maja 04, 07:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Trebor » 28 czerwca 04, 08:29

Ja mam drobny piasek, ale wrzuciłem parę ślmaków świderków i z tego co widzę to one skutecznie przekopują piasek, nie wiem czy to najlepsze rozwiazanie, ale nie tworza sie gazy a poza tym ślimaki zjadaja resztki pokarmu. Może spróbuj ze ślimakami. pzdr. robert
Ilanga Bemba Maswa

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Idzikowski » 28 czerwca 04, 22:41

No to dobry pomysł. Można spróbować z ślimakami, które zwą się ŚWIDERKI. Jak nazwa wskazuje "świdrują" w podłożu i tym samym natleniają. Co do zjadania pokarmu to fakt zjadają, jednak w piasku zazwyczaj nic nie utyka gdyż nic tam nie wpada i wszystko jest na zewnątrz. Jednak wadą jest to, że trzeba skutecznie regulować ich populacje, ale ogólnie są dobrym rozwiązaniem jednak ja jestem za zmianą żwirku a nie kominowaniem ze ślimakami.

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 29 czerwca 04, 04:57

Podniosłam obrus. Nie jest idealnie, ale mocno przejrzało. Ryby miały już chyba dosyć tego zaciemnienia. Prawie wszystkie były czarne. Godzinę po odsłonięciu wyglądają dużo lepiej. Jedzą i są nieco żywsze.Spróbuję podmienić ze 30 % wody, bo do całkowitej klarowności jeszcze jej daleko.
Zastanowię się nad ślimakami.Dzięki za radę.Mam nadzieję, że uda mi się pozostać przy piasku. Jak będę miała inne podłoże, to ryby nie będą się nim tak bawić jak piaskiem. Lubię patrzeć, jak biorą go w pyszczek i wydmuchują przed siebie.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Idzikowski » 29 czerwca 04, 19:52

Ana jak będziwesz mieć drobny żwir to widać to równie fajnie...wiem bo tak mam, więc w niczym im nie będzie przeszkadzał.

Ps. Pamiętaj, że będziesz musiała regulować kolonie ślimaków, a jak bardzo mało jedzonka dajesz to ci mogą zdechnąć szybko dość. Podobnie jak te niechciane.

Awatar użytkownika
Ana
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 23 czerwca 04, 14:35
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne zmętnienie wody

Postautor: Ana » 29 czerwca 04, 20:14

Byłam dzisiaj w sklepie akwarystycznym i facet zaproponował, żebym dodała do wody Aquaclar- preparat do klarowania i zwalczania glonów w akwarium.Prawdopodobnie momentalnie wytrąca kwitnące glony i tworzy z nich taką zawiesinę na powierzchni,którą łatwo można zebrać.Chyba się skuszę, boję się tylko czy młode trofeusy nie rozchorują się od tej chemii. Może ktoś z was już z tego korzystał i może mi coś doradzić?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości