Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 11 czerwca 05, 15:20

Cześć pozdwawiam
Mam zapytano . Mam obecnie 240 l(120x40x50) baniaka w którym mam filtr EHEIM professionel 2224 który b. dobrze mi sie spisuje woda super czysta - kryształ i cichutki . Planuje jednak załozyć 450l (180x50x50) baniaczek dla tropheusików . Oczywiście przełoże swojego Eheima , ale potrzebuje drugi jeszcze filtr . Myślałem o drugim eheimie
EHEIM Ecco 2234
paramety;
Akwarium----------do 200l
Wydajność (l/h) ------ 480
Pojemność filtra (l)-- 2,4
Moc (W) ----------------5

Myślałem też o Eheim classic 2217
Wydajność pompy (l) --------1000
Max. akwarium (l) ------------600
Pojemność (l) ----------------- 6
Moc (W) -----------------------20
nie wystarczyłby ? tylko nie wiem czy ma on wewnatrz kosze na wkłady czy luzem się sypie?

A to mój stary ale b dobry EHEIM Professionel 2224 parametry

Pojemność akwarium (l) -----do 250
Wydajność w l/h ------------- 700
Cyrkulacja w l/h ------------- 500
Objętość filtra (l) -------------- 3

Proszę pomyślcie czy tak będzie dobrze a może macie inne propozycję, inny filtr sprawdzony i pewny

Zagwostke mam równiez jak rozwiązać kwestię wkładow do tych filtrow myślałem żeby jedem był mechaniczny drugi biologiczny . Jak mozecie proszę równiez o wypowiedz i wskazówki w tej kwestji
DZIEKUJE

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 11 czerwca 05, 18:22

Witam.
Te pojemności filtrów o których pisałeś to ... lekka parodia. Filtr powinien mieć minimum 5-10% objetości zbiornika - wtedy zapewnia bardzo dobrą i długotrwałą pracę (oczyszczanie biologiczne i mechaniczne). Do trofów w akwa 375 - 420 używamy z kolegą filtrów stawianych z boku akwarium, napedzanych powerhead'ami (w takich przypadkach 1200-1500l/h). Daje to oprócz czyszczenia wody natlenianie strasznie ważne przy tych rybach.
Żadnych innych filtrów nie stosujemy, a te które mamy wymagają czyszczenia co 8 - 12 miesięcy!
Następnym plusem tego rozwiązania jest to że sam decydujesz jakie i ile warstw filtrcyjnych będziesz miał. U nas wygląda to tak (od góry): gąbka z grubymi porami - niebieska 5cio centymetrowa, warstwa biobali - o grubości 1 kulki , gąbka z drobnymi porami - też 5cio cm, a potem do samego dna warstwa biobali - około 10-15 litrów. W niektórych filtrach stosujemy jako warstwy biologiczne gąbki do filtrów wewnętrznych pocięte na kawałki - rewelacja. Nie stosujemy żadnych keramzytów, e-substratów i tym podobnych wynalazków: są za drogie, poza tym mają jedną wielką wadę: po zapchaniu porów ... nie działają, nie można ich wypłukać jak biobali czy też gąbki.
Woda zasysana jest przez tzw u-rurki z akwarium do filtra , przechodzi przez wszystkie warstwy i jest wyciągana (rurą, która sięga prawie dna filtra) do akwa przez turbinę , która jest w akwarium (połączone są ze sobą kolankami).

To rozwiązanie stosujemy od jakiś 10 lat zabawy z trofami - na razie nic lepszego nie wymyślono... :D - oczywiście w takim stosunku jakości pracy i ceny.

Pozdrawiam Krzysztof

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: Aigel » 11 czerwca 05, 19:48

Ja stosowalem w swoich 375 l Fluvala 404 + Fluvala 204, jakies pol roku temu zmienilem filtracje na Eheima 2250 i ta opcja zdecydowanie lepiej sie sprawuje, dlatego radzil bym jeden wiekszy filtr.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 12 czerwca 05, 18:22

No to mie [glow=darkred]ahaja[/glow] swoją wypowiedzia mocno zakłopotałeś . Radzili mi tez Eheima 2250 lub 2260 tylko ta zajefajna cena !! :twisted: mnie przeraża . Te powerhead-y no nie są drogie ale to nie wszystko nie wiem jak wyglada ten filtr o którym piszesz. Jest to na zasadzie "komina" i stojacego na dole małego akwarium z przegrodami czy jeszcze jakis zmyślny wynalazek ? Radzili mi rozwiazanie zkominem tylko ta dziura w dnie akwa mnie przeraża boję się awarii i zalania mieszkania sobie i sasiadom

Jak masz możliwośc to rzuć fotki tych wynalazków (mckolek@op.pl) a moze znasz ciekawą stronkę gdzie jest to opisane i pokazane.

Aha to z twoich wyliczeń jak dobrze sie zorientowalem to do mojej obecnej 240l i Eheim 2224 jetst zamały (pojemność filtra ma mniec 5-10% pojemności akwa) a woda jest kryształ

dzieki pozdro

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 12 czerwca 05, 20:05

>mckolek
Filtry te są proste ... jak konstrukcja cepa :-)

Filtr do akwa 250l które mam w domu: stoi obok akwarium , ma wymiary: 45wys/32dług/14głęb (wymiary w cm oczywiście). Nie ma absolutnie żadnych wklejonych przegródek.
Warstwy (od góry): gąbka grube pory (niebieska, 5cm grubości), warstwa biologiczna (cienka - ma oddzielić gruboporowatą gąbke od następnej z drobnymi porami - kilka cm), dalej jest właśnie ta gąbka drobnoporowata (też niebieska, 5cm gruba), no i największa warstwa - biologiczna - biobale (najlepsze wyjście), może być też gąbka z filtrów wewnetrznych pocięta na większe kawałki (tańsze wyjście). Nie stosujemy żadnych substratów i innych temu podobnych wynalazków - po prostu się nie sprawdzają. Ta warstwa biologiczna ma około 10-15 litrów. Filtrację mechaniczną załatwiają niebieskie gąbki o których pisałem powyżej.
Rury doprowadzające wodę z akwa - stosujemy białe calowe rury do zimnej wody ze sklepu instalacyjnego, pociete na 3 kawałki i połączone kolankami - kształt litery U (od strony filtra oczywiście ta część jest krótsza - od strony akwarium sięga 5 cm od dna).
Woda z akwarium przepływa przez wszystkie warstwy i czysta jest na dole filtra , skąd jest wyciągana przez powerheada, który jest w akwarium! połączony oczywiście też taką samą rurką pociętą i połączoną 4ma kolankami (chodzi o przejście z filtra do akwarium).
Zastosowanie powerheada ma tą zaletę, że jednocześnie natlenia ... tu nie muszę już pisać jakie to ważne.
W tygodniu będę instalował dwa takie filtry w domu to porobie zdjęcia i wrzucę gdzieś z opisem.

Co do cen: turbina kosztuje (80-140zł - w zależności od firmy i mocy), gąbki około 40zł, biobale są najdroższe (60-120 - zależy gdzie się kupuje i jakie), filtr u szklarza około 20-30zł, rury i kolanka jakieś 20-35zł. To chyba wszystko - dodaj sobie i porównaj z kubełkiem....

Pozdrawiam Krzysztof

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 13 czerwca 05, 18:43

No tak troszkę kumam wiem, że to dla Ciebie jest proste jak juz się kilka zrobiło ale tak bez obrazka to nie widzę tego. Baniak filtracyjny jest ze szkła bez żadnej przykrywy u góry? . Jak pradu nie będzie albo głowica siądzie to woda nie wyleje się z filtra? Rozumiem że woda z akwa do filtra leje się z góry na wklady a głowica wyciąga ją od dołu. Musi więc tam być wolne miejsce dez wkladów nie ?. czy nie kumam tego

Jest wiele pytań tak bez fotek, jak bedziez miał mozliwość wykonać fotki jak to się robi te cudeńko od podstaw i wtedy opisać to bardzo bym był wdzięczny . nie chciałbym za tego Eheima dać 900zł .

Ja kombinowałem :idea: żeby to było szczelnie zmaknięte jak zwykły kubełek , podobnej kostrukcji ale większy oczywiście . wtedy u góry wprowadzić rurkę (uszczelnić ją tak jak w kominie dziurę w akwarium ) podzielic taki zbiornik filtracyjny na częsci jak w kubełku . od dołu na wysokości kilku cm oddzielić tak aby była juz tam czysta przefiltrowana woda i z tamtego miejsca wyporwadzić uszczelnioną rurkę na zewnątrz filtra i poprowadzić to do akwarium .
Nie wiem czy kumasz to po moich wyjaśnieniach .

Bardzo będe wdzięczny za kilka no kilkanaście no ..... fotek wykonanych przez Ciebię podczas konstrułowania nowego filtra Napaliłem się na stworzenie samemu takiego cuda i obiecuje je wykonać - no oczywiscie jeżeli bedzie to bezpieczne .
Jak zamieścisz gdzieś opis tego cudeńka to koniecznie daj znać A najlepiej to od razu mi na skrzynkę wysyłaj bo juz się nie mogę doczekać :ok: :ok: :)
[glow=blue]Dzięki pozdrawiam i CZEKAM HEYAH[/glow]

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 14 czerwca 05, 14:52

>mckolek
Poszło emilem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 14 czerwca 05, 18:55

Dzieki teraz to rozumiem widziałem takie cuda sa fajne
Ja myślałem o takim stojącym w szafce pod akwarium
Szukałem jakiegoś szczelnego pojemnika który możnaby było zaadoptować do tego porobil bym w nim przegrody , podłączył szczelnie przewody "do i od" wstawił jakies zaworki i już Najgożej ze nie mogę takiego pojemnika wynaleśc już dumam czy tego z e szkła nie zrobic i u góry pleksa nie zakryć . Oczywiście uszczelnić silikonem akwariowym wykonać otwory na rury (uszczelnić) i powewrheda podłączyć .

O czyms takim ja dumam bo moja żona na taki jak twój pomysł nie wyraza się pozytywnie nawet jak powiedziałem że obuduje w szafce to NIEEEEEEEEEE

Mam pytano
1)o powerheda czy on może pracowac poza wodą no tylko tą końcówkę bym włozył sam wylot ? moze tak być?
2) te dwie rury z akwa do filtra to dlaczego? jedna za mocno by wodę wciagała ? razem z rybami :shock: dobrze myślę ?

Jak byś miał jakieś wskazówki i podpowiedzi odnośnie mojego wynalazku daj znać bardzo się przydadzą
pozdro

mago
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 14 czerwca 05, 19:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mago » 14 czerwca 05, 19:17

Witam czy moglbym tez dostac zdjecia tego filtra
z gory dzieki

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 14 czerwca 05, 20:03

>mckolek
Nie kombinuję z sumpopodobnymi filtrami ... ze względu na bezpieczeństwo (wycieki, zbyt dużo kombinacji przy instalowaniu). Wolę nie myśleć o tym co by było gdyby mi zeszła woda z akwa gdzie mam 40 Ilangi... :-)) )
ad1. Powerhead musi być pod wodą. Kombinowałem różne opcje:
-zanim zacząłem używać głowic wsadzałem pompy sadzawkowe do środka filtra (na samo dno) , było to jednak kłopotliwe, nie dawało natleniania.
-potem wsadzałem głowicę do filtra na samą górę... ale wylot połączony kolankami (z racji załamań ) nie dawał powietrza....
-tak więc pozostało tak jak teraz i sprawdza się rewelacyjnie. Mamy to we wszystkich zbiornikach z trofami
ad2. w domu w tych akwa (250l) mam po 2 rury - głowice są 800l/h tak że w tym przypadku wystarczy .... natomiast w przypadku turbiny o przepływie 1200-1500l/h muszą być 3 - dla bezpieczeństwa, żeby za mocno nie ciągnęły (wciąga wtedy piasek), poza tym jak coś by się przyssało do jednej rury to druga nie jest w stanie dostarczyć szybko wody do filtra - dlatego daje się taki duży zapas - i tak musi być :-))
Pozdrawiam

[ Dodano: 2005-06-14, 20:17 ]
>mago
Poszło.

mago
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 14 czerwca 05, 19:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mago » 14 czerwca 05, 21:23

dzieki oszczedze kupe forsy :D

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 15 czerwca 05, 17:43

[shadow=red]ahaja[/shadow]

Dzieki bardzo będę próbował wykombinować te moje cudo a jak sie nie uda to będe zmuszony zrobić węższe akwarium i za nim od tylu twoj pomysł zastosować ale troszke szkoda będzie mi tych litrów :cry: Chciałem miec 180x50x50 (450l) a tak to 5 cm od tyłu zabiorę :cry: :cry:

a jak myślisz czy ten powerhead pociągnął by u mnie tę wodę ( z akwarium do filtra i potem od dna filtra do akwarium)?
szafka ma mieć ok 60 cm wys, akwarium 50 wys, filtr planuje 30 czm wys

Jak bym miał jakies pytanka odnośnie powerheda i twojego filtra to moge do Ciebie na skrzynkę zastukać?

Pozdro dzięki za wskazówki

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 15 czerwca 05, 19:15

My zawsze robiliśmy tak: jeśli akwa z boku miało wymiary 50x50 to taki sam filtr dawaliśmy do sklejenia (dodatkowo o szerokości 12-15cm czyli 50x50x12(15) ) - zajmował cały bok akwarium. Naturalnie trzeba to na czymś postawić - do regału z profila kazaliśmy przymocować kątowniki, na tym cienka deska, styropian i filtr. Ostatnio też koledze robilem coś takiego do 400tki - nie miał miejsca z boku tak więc filtr wsadziliśmy z jednej strony z tyłu.
Trzeba trochę pokombinować.
Jak będziesz miał pytania to pisz - kto pyta....
Pozdrawiam
Ps. Rewelacyjne biobale - http://www.amekon.pl/x_C_I__P_29518946;29510001.html

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 15 czerwca 05, 19:31

U mnie ten filtr miałby 50x50x10 ja i tak zostawiłem 5 cm od tyłu w szafce więc 5 cm bym dorzucił
jak możesz to pomyśl nad tym
czy ten powerhead pociągnął by u mnie tę wodę ( z akwarium do filtra i potem od dna filtra do akwarium)? Kumasz?
szafka ma mieć ok 60 cm wys, akwarium 50 wys, filtr planuje 30 czm wys
DZIEKI POZDROWIONKA

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 16 czerwca 05, 09:22

mckolek,
To jak to jest: najpierw piszesz, że filtr ma miec wymiary 50x50x10 a potem, ze ma mieć wysokość 30? Im głębszy tym więcej wartw filtracyjnych wejdzie. Szeroki powinien być na 12-15 ... ze względu na to, żebyś mógł włożyć do niego rękę w czasie czyszczenia (przy 10 cm szerokości ... to jest trudne).
Turbina - jak widziałeś na zdjęciach - wyciąga wodę z filtra - w żadnym wypadku nie pompuje do niego wody. Filtr (patrz zdjęcia) musi stać obok akwarium albo za nim z tyłu - ale bezwględnie jego górna krawędż musi być na takiej samej wysokości jak krawędż akwarium.
Krzysztof

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości