Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 17 czerwca 05, 06:29

No troszke zamotałem
"czy ten powerhead pociągnął by u mnie tę wodę ( z akwarium do filtra i potem od dna filtra do akwarium)? Kumasz?
szafka ma mieć ok 60 cm wys, akwarium 50 wys, filtr planuje 30 czm wys
"

Te zapytanko dotyczyło filtra mojego typu takiego co ma stać pod akwarium sump
oczywiście że turbina wyciagała by wodę z filtra do góry . Podalem wymiary po to abyć pomyślał czy wysokości jakie wymieniłem nie będą za duże i czy powerhead sobie poradzi z wyciągnięciem wody na taka wysokość. Planuje zakupij jak najmocniejszego powerheda

Sorki jak za dużo zamotałem
DZIEKI POZDROWIONKA

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 17 czerwca 05, 09:17

mckolek,
Do sumpa (filtr pod akwarium!) nie używaj powerhead'a - nie da sobie rady, tylko pompę sadzawkowa. Nie będzie wtedy natleniania... co jest tak samo ważne przy trofach jak oczyszczanie biologiczne.
Tu: http://www.kupsprzedaj.pl/ks-cat.asp?Ca ... n=0&page=7 - jest link do gąbek jakie u siebie stosujemy.
Tu: http://www.tropik.pl/index.php?cPath=29 ... lter_id=61 - biobale w dobrej cenie.
Krzysztof

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 17 czerwca 05, 11:49

znowu lipa z tym moim filtrem
a taka turbina powerhead głośno pracuje ? i czy z tego waszego filtra skoro nie ma z góry przykrycia nie wydobywa się nieciekawy zapach ?
DZIEKI POZDROWIONKA

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 17 czerwca 05, 19:34

Nieprzyjemny zapach wydobywa sie wtedy jak filtr dłużej nie pracuje ... bo wszystko w nim obumiera z braku tlenu. Mamy to na hodowli, w domu, kilku znajomych również w swoich mieszkaniach ... i jakoś nikt nie wspomina o czymś takim.
Krzysztof

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 19 czerwca 05, 14:32

Doba ryzykuję będę czytał o pompkach fontannowych , stawowych i zamawiam . Będę majstrował sumpa a jak sie nie uda to nie wiem co z tą pompka zrobię chywa fontannę w wannię albo "dżakuzi"
DZIEKI POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: dadi321 » 19 czerwca 05, 21:16

ja w swoim sumpie zamontowałem resuna 3800 o wydajności 2000l/h wysokość podnoszenia 2m i mimo że akwarium z szafką ma 1,1 m wysokości pompa wyciska bardzo wydajnie wodę do akwa i jest praktycznie bezszelestna no i cena w sklepie płaciłem 75zł, co do możliwości zalania to jeśli wodę uzupełniasz przy wyłączonej pompie głównej to takiego ryzyka nie ma (bo przy włączonej pompie poziom wody w akwarium jest nieco wyższy po zaniku zasilania ta woda schodzi do sumpa i może go przelać ) ,zapach taki jak z akwa czyli żaden, ja w sumpie mam dwa paski szkła na bokach tak jak w akwarium pod szybę nakrywową i na tym leży plexi z otworami ale nie klejona (bo jak wyczyścic wkłady) ma to wiele zalet wycisza plusk wody wlatującej do sumpa , zmniejsza parowanie wody z sumpa co jest przyczyną powstawania pleśni w szafce, kable od grzałki i pompy nie taplają sie w wodzie , no i elektroda PH jest wrażliwa na zatopienie a tak ma otworek i wisi sobie na plexi, co do przelewu to ja jednak polecam komin jest bespieczniejszy niż przelew pudełkowy mimo że trzeba wywiercić otwór u mnie jest 35mm, drugą zaletą komina jest dodatkowa przestrzeń filtracyjna są w nim biobale i twoza tzw złoże zraszane u mnie ok 6litrów jest to też jego wada gdyż jest to przestrzeń zabrana z objętości akwarium , jeśli chodzi o natlenianie to myślę że dobra deszczownia na wylocie wody do akwa powinna sprawę załatwić
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 20 czerwca 05, 09:00

No ja jednak nie mam przekonania do wiercenia otworów w dnie baniaka. Mój sump ma stać pod akwarium w szafce i musze go zarkyć szczelnie Przy kazdym czyszczeniu będę musiał nożem odcinać pokrywę (pleksi) no ale to chyba już będzie raz na 8-12 miesiecy jak to mi podpowiadaja znawcy tego fachu. Ma to tez ta niedogodność że będę musial dokładnie czyścic powierzchnie do następnego klejenia i czekac na związanie silikonu. Mam jeszcze drugi filtr Eheima profesional 2224 i bedzie on musiał sam pracowac (w 450L) . Da rade Ryby chyba też

Mój fitr planuję wykonac ze szkła o pojemności okolo 40 litrów i zamontować w nim pompkę Aquael Aqua Jet PFN 2500 z tego co widze na jej zdjeciu ma ona wyjcie na przewód 12/16 (chyba) a ja planuje wykonac przejście na 3/4 cala wiem że zmniejszy to ciśnienie wody w wężu i wysokość podnoszenia wody ale na końcu juz w akwarium mam zamiar założyć turbine powerhead'a Aquael Circulator 350 aby wzmocnić przepłym a głównie natlenić wodę

Jak myślicie o takim rozwiazaniu
i jeszcze czy niewielka poduszka powietrzna powstała w sumpie pod pleksi nie bedzie w jakis sposób przeszkadzała ?
DZIEKI POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: dadi321 » 20 czerwca 05, 20:54

oj nie radze używać tej pompy aqela też ją kupiłem i teraz podlewa kwiatki na balkonie ,daje takie wibracje że akwarium stoi w kuchni a w pokoju spać się nie dało szafka rezonowała i nic nie dało nawet ustawienie jej na gąbce , nie wiem może trafiłem na trefny egzemplarz ale nie polecam ,weź pod uwagę że orurowanie jest sztywne i wyciszenie samej pompy nic nie da musi być pompa która nie daje wibracji. co do zamknięcia sumpa to nie jest to dobry pomysł fakt wkłady czyści się rzadko ale prefiltr u mnie wata wymienia się nie rzadziej niż raz na miesiąc bo przy wydajności ok 1500l/h wpada tam wszystko i po miesiącu jest czarna
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 20 czerwca 05, 21:22

dadi321
Powiedz co to jest za cudo co urzywaz resuna 3800 o wydajności 2000l/h jaka to firma i może znasz jakiś dobry klej nietoksyczny dobry do zastosowania w filtrze do sklejenia pleksi ze szklem ?
DZIEKI POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: dadi321 » 20 czerwca 05, 21:30

resun to właśnie firma chińszczyzna ale dobrej jakości ,co do klejenia plexi to myśle że wystarczy silikon akwarystyczny zresztą inne kleje moga być toksyczne i jeszcze jedno jeśli nie chcesz wiercić otworów to musisz mieć przelew pudełkowy ja zrobiłem go w poprzednim akwarium z obudowy filtra fzn3 ,pamietaj że nie może to być zwykla rura zanurzona w wodzie w akwa bo przy zaniku zasilania woda zejdzie ci grawitacyjnie do sumpa i zaleje mieszkanie chyba że faktycznie uszczelnisz sumpa ale to wtedy będzie filtr kanistrowy a nie sump i łatwiej to wykonac z beczki plastikowej niż tak jak planujesz z akwarium takie rozwiązanie już gdzieś widzialem
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 05, 21:36 przez dadi321, łącznie zmieniany 1 raz.
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 20 czerwca 05, 21:35

Byłem dzisiaj u szklarza i mi powiedział że pleksi ze szkłem sie nie da bo pleksi nie bedze trzymac

a jakie ta pompka ma wyjscia na węże i co myslisz o podłączeniu na końcu turbiny

widziałes gdzies może w intrnetowych sklepach akwarystycznych tego resuna?
DZIEKI POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: dadi321 » 20 czerwca 05, 21:39

myslę że do tej pompy nie ma potrzeby podłaczać już czegokolwiek wyjście gładka rurka gdzieś na oko 1/2cala jeśli chcesz mieć napowietrzanie to podlacz powerhada jako filtr wewnętrzny z napowietrzaniem
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: ahaja » 20 czerwca 05, 21:50

>Mckolek
Witam. Z tego co napisałeś ma to być zbiornik do trofów - w jaki sposób sump zbierze ci zanieczyszczenia z dna skoro woda wlewa sie z góry?
Moim zdaniem to kolejny powód by sobie takie coś odpuścić.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mckolek
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 10 czerwca 05, 16:50
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: mckolek » 20 czerwca 05, 21:59

[shadow=darkred]ahaja[/shadow]
To może to cudo co ja chce zrobic to nie jest SUMP .
To Ty mi zasugerowałes gdzieś tam wyżej że to co chće wykonac to będzie sump. Rury zabierające wodę z akwarium maja byc zamontowane u mnie jak w zwyłym filtrze kubelkowym tak jak w moim Eheimie który mam - mają zabierac wodę przy dnie akwaroima
Pewnie znowu coś nie tak słowa dobrałem i te nazwy potoczne mylę :cry:
Mam nadzieje że juz wiesz o co mi chodzi SORKI

a może znasz jakąś dobrą cichą pompę która moge urzyć do tego wynalazku
DZIEKI POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Jak dobrać drugi filtr do 450 l baniaczka

Postautor: dadi321 » 20 czerwca 05, 22:17

zobacz aukcje tak wygląda resun tylko ten jest mniejszy od 3800 ,generalnie sump to filtr z akwarium typu otwartego a to co chcesz zrobic nie bedzie działać ponieważ przegrody musiały by być też szczelne co druga do górnej pokrywy inaczej woda pójdzie po najmniejszym oporze czyli nie przez wkłady lecz tuż pod szyba nakrywową i w efekcie nie będzie filtrowana przemyśl to jeszcze raz nie warto zmieniać czegoś co inni wymyślili i dziala dobrze bo można włożyć dużo pracy a efektu nie będzie przy przelewie pudełkowym rura może być do samego dna akwarium zasade działania trudno pojąć ale to dzialało u mnie 2 lata i pobierało wodę 2 cm nad dnem akwarium a poziom wody był ustalony długością rury w przelewie
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości