Płochliwośc Trofci

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 19 czerwca 04, 12:49

mam 240 litrowe akwa i mam w nim na razie 6 bemb ok 5-6 cm i 5 kasanga ok 3 cm. Nie wiem czemu ryby sa strasznie płochliwe. W gdansku widziałem akwa z trofciami ok 1 tony wody i niesamowite jest to ze przypływały jak sie doszło do akwa a moje z kolei uciekają. Co moze byc przyczyną?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 19 czerwca 04, 13:05

Cześć !

Wiesz trudno jednoznacznie powiedzieć. Jedni powiedzą, że może masz za mocno oświetlone akwa inni, że akwa jest źle urządzone i Trofki nie czują się w nim pewnie itp itd.

Z drugiej strony jeżeli kupowałeś z jednego źródła to może poprostu trafiłeś na takie egzemplarze Trofów bo też tak może być i czasem ciężko temu zaradzić. Tym bardziej, że jak piszesz są to ryby jeszcze młodziutkie.

Od jak dawna ryby są razem lub od jak dawna są razem w tym zbiorniku???

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 19 czerwca 04, 14:27

hej,
są razem juz około miesiąca.ale nic sie nie zmienia. Oświetlenie mam jedną power-glo i druga zwykłą zdaje sie osramowską day light. Wczoraj wróciłem z gdanska i tam gość mi powiedział ze jest ich poprostu zbyt mało i dlatego mogą sie czuc niepewnie. Mam ich 11 sztuk i powiem szczerze ze gina w tym akwa. Moze faktycznie dokupienie z jednej i z drugiej odmiany po 5-6 sztuk da jakiś rezultat.

z góry dzieki za pomoc

pozdro

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 19 czerwca 04, 15:46

No zgodziłbym się z tym, że się tak zachowują bo mało ich choć aż tak mało ich tam nie ma. Tzn inaczej...nie chodzi oto, że wogóle jest ich mało, ale ty stworzyłeś tak jak się to podaje, że ma być stadko minimum 10 sztuk to ty zrobiłeś stadko 11 sztuk z 2 gatunków a to nie działa w ten sposób...nie zawsze. Powinieneś dokupić sobie 5 Kasangi i 4 Bemby i wtedy powinno być zdecydowanie OK.

Czy zdarza się twoim Trofom nerwowo pływać z góry na dól z pyskiem przy szybie ???

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 19 czerwca 04, 21:26

czasem zdarza sie jednemu z osobnikow kasanga. Tak jakby sie odbijał od dna i płynie z pyszczkiem przy szybie jakies 5-10 cm i tak od nowa. Co to oznacza?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 20 czerwca 04, 09:29

Pływanie z nosem przy szybie według mnie to oznaka stresu. Dzieje się tak zazwyczaj świżo po wpuszczeniu rybek lub gdy ktoś coś zbyt intensywnie majstruje przy akwa.

Ocieranie się o podłoże może sugerować podrażnienie. Dodajesz do wody sól niejodowaną ???

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 20 czerwca 04, 12:16

nie nie dodaje soli, natomiast dodaje troche sody oczyszczonej zeby podniesc pH wody. Parametry wody mam w porzadku. Ocierac o dno czy kamienie sie nie ocieraja i tylko jeden tak jezdzi nosem po szybie i to tez od czasu do czasu. Jutro kupuje kilka nowych bemb i zobaczymy. nie wiem gdzie mozna kupic kasange, nigdzie nie moge znaleźć. Te które mam kupiłem w lodzi ale kurde 50 zł za 3 cm rybe to sporo. Moze znasz jakies tansze miejsca?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 22 czerwca 04, 17:22

Pewnie od Brodeckich brałeś w Łodzi :)

Wiesz...poszukaj na giełdach akwarystycznych. Jakie okolice cię najbardziej interesują ???

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 22 czerwca 04, 22:25

Dokładnie od nich. ładne rybcie mają.Wiesz jest mi obojetne tak naprawde. Jestem z Bełchatowa pod łodzia ale duzo jezdze wiec gdzies dojechac to nie problem byle rybcie to zniosły. Mysle ze w promieniu 200km moge dojechac. Bede wdzieczny za pomoc. pozdrowienia

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 23 czerwca 04, 19:41

OK to dobrze bo mają OK ryby sam mam od nich i jestem zadowolony.

Wiesz proponuję zajrzeć na www.malawi.pl i tam przeszukać giełde to najpewniejsze miejsce bo ja niestety w tej chwili nie mam nikogo kto by sprzedawał kasange.

chicken
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 czerwca 04, 12:37

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: chicken » 24 czerwca 04, 15:01

Ok, wielkie dzieki za pomoc.

-----> A proszę bardzo :mrgreen: <----- Idzikowski

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: ahaja » 30 czerwca 04, 07:57

witam.
240l a wnim 9 rybek to za malo. na okolo 230-240l w akwariach z tropheusami trzymam 20-25 tropheusow w wielkosci oklo 10cm. gatunkiem, ktory zmniejsza plochliwosc jest t.duboisi - z reguly staram sie dodac po kilka sztuk do kazdego zbiornika i po klopocie - no i oczywiscie nie za duzo kryjowek.
pozdrawiam Krzysztof

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Idzikowski » 30 czerwca 04, 16:50

No to ładnie nie ma co...nie uważasz, że to trochę za dużo. 25 Trofów w 240 litrach to 9.6 litra na jedną sztukę, a to trochę mało. Pozatym rozumiem mlode, ale 10 cm to już porządny Trofeć. Zamierzasz cały czas trzymać w takim akwa taką ilość trofów ?!?!

Ps. Mowa of cors o standardowych wymiarach....takie czy inne masz ???

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: Hawk » 1 lipca 04, 08:25

Idzik wymiary tu nie maja akurat duzego znaczenia bo te 25 trofow to i tak za duuuuzo. :zly: I Ahaja powiedz mi od kieyd trof 10 cm to jest "maly"????
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Płochliwośc Trofci

Postautor: ahaja » 1 lipca 04, 21:16

witam. np w 375l trzymam okolo 30 szt ilangi (10 - 12/13cm a reszta +-10cm) i kipili (+-11/12cm): w 220l mam 16katoto (7-9cm) i 10 duboisi kigoma 5-6cm: w 230l plywa 27 kasang (8 po 10-12cm i maluchy po 6-9 cm): w innej 230stce hasa 15 10cm kachese gold i do tego takie same kirizy w liczbie sztuk 7: 260l - 17 szt. muzumby (10cm) i 8 szt. ulwille nawet troche wiekszych. ale sa tez wyjatki - np 420l z 5 moliro po 12cm i 8 podrostkami po 5-6cm, 12 petrochromisow trewavase (na razie malce okolo 4-7cm) i do niedawna jeszcze plywalo 17 sztuk pieknych mpimbwe .... ale zostaly tylko 3 (jedna z tragedii, ktorych nie sposob przewidziec ani zapobiec a najlepiej jak najszybciej zapomniec :) . to kilka przykladow jak trzymam swoje pupile - nie ma zabijania, plochliwosci itp. notabene bardzo fajny portal. wiekszosc z trofciarzy-domowych nie docenia odmian bricharda - panuje poglad, że sa bardzo agresywne - sam mam 4 i nic tpodobnego nie zauwazylem tak wiec zdecydowanie polecam ten gatunek i jego odmiany. wracajac do plochliwosci - jesli jest malo ryb to oprocz tego, ze sie plosza to malo jedza i b. wolno rosna. zdecydowanie lepiej jest kupowac wiecej mlodych - zawsze tak robie (polecili mi to hodowcy z zagranicy, ktorzy na tych rybach zjedli zeby - chociaz w hodowli pyszczakow zawsze sie tak powinno robic). strasznie sie napisalem. pozdrawiam wszystkich - jak bede mogl to zawsze postaram sie doradzic -Krzysztof

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości