Tanganika w 112L z muszlowcami

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: GoldTiger » 7 stycznia 11, 18:15

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc do bardziej doświadczonych akwarystów.

Posiadam baniaczek 112l, filtr zewnętrzny Tetra EX 700. Do dziś pływały w nim śliczne Księżniczki z Burundi. Jednak stwierdziłem że czas na małe zmiany. Rybki szybko znalazły nowego właściciela.

Wpierw zastanawiałem się nad Malawi a w nim 1+2/3 Labidochromis caeruleus i do tego kilka muszlowców. Jednak gdy zasięgnąłem lektury wybiłem sobie ten pomysł z głowy.
Zostały więc same muszlowce, jakieś niewielkie stadko jednego gatunku. Tylko jakich? Natrafiłem na ciekawy gatunek Muszlowców pręgowanych. Tylko teraz pytanie ile sztuk mogę wpuścić do mojego akwarium, robiąc jednocześnie miejsce dla ewentualnego przyszłego potomstwa.
Zastanawiałem się też nad trzymaniem dwóch gatunków muszlowców, tylko teraz jakich?

Oświetlenie w akwarium to standardowe 2x18W. Na stateczniku elektronicznym. Tylko teraz jakie połączenie świetlówek będzie najlepiej uwydatniać walory tych malutkich rybek. Planuje dołożyć do pokrywy dwie "żarówki" na ledach. Każda po 2.1W barwy mlecznej. Mimo niewielkiemu poborowi prądu święcą całkiem nieźle.

W Tanganice z roślin to przeważają glony jednak zależało by mi na tym by móc zatrzymać cryptovcoryny olbrzymie oraz anubiasy, które dotychczas rosły sobie w baniaczku. Nie każdy jest zwolennikiem zielonej Tanganiki ale trudno ;d

Szybko podsumowując.
Jakie muszlowce w 112l? Ewentualnie ile/jakich gatunków mogę trzymać
Jakie oświetlenie (jakiej barwy)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: deXter » 7 stycznia 11, 21:14

Kup dwie świetlówki power-glo i nie dokładaj już żadnego oświetlenia.
Chociaż powiem szczerze, że 1x18W spokojnie starczy :)
Multifasciatusów możesz mieć tam 2+6 spokojnie, a o młode się nie martw ryby same się kontrolują.
Ja bym spróbował najwyżej połączyć multiki z naskalnikami chyba na tej długości powinno się już dać. Przemyśl sprawę o wiele dorodniejszych muszlowców multiki są oklepane, może Alto? albo Meeli? O wiele ciekawsze niż oklepane na wszystkie strony multiki, które mnożą się jak gupiki i potem tylko problem jest.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: GoldTiger » 7 stycznia 11, 21:18

Największy problem jest z dostępnością rybek u mnie w mieście. Wątpię że dostane jakieś wyszukane gatunki muszlowców. Jedynie te bardziej popularne i to tylko po uprzednim zamówieniu ich. Na Księżniczki z Burundi czekałem 3 miesiące!!

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: deXter » 8 stycznia 11, 00:17

Jak masz zamawiać to zamawiaj już coś ciekawszego.
Albo wiesz przesyłka PKS/PKP lub podróż samochodem.
Wejdź na forum Tangańskie i zapytaj się czy ktoś z niedalekiej okolicy nie ma na sprzedaż.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: GoldTiger » 9 stycznia 11, 02:01

A co z tym oświetleniem? Totalnie nie potrafię się zdecydować. Poprzednio było 2x18W w T8.
Statecznik elektroniczny który obsługiwał świetlóweczki zaprotestował i poszedł z dymem ;d

Nie wiem na co się teraz zdecydować. Wolał bym już coś w technologi T5. Tylko teraz 2x14W? to daje 0.25W/L. Następne są dopiero 21 i 24W. Tylko już się robi coraz mocniejsze światło.
Znalazłem na allegro statecznik 2x14W. Tyle że to króciutkie świetlóweczki bo zaledwie 36 centów ;d
Chyba pozostanie stare dobre T8 i 2x18W ;d Dwa Philipsy 865 + ewentualnie Osram Blue dla głębi i ciekawego klimatu.
A może zamiast tej OSRAM'ki jakaś listwa niebieskich LED? Nie jest to problem złożyć coś takiego. Co myślicie? :)
Prawda wdeptana w ziemię, odrośnie ..

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: deXter » 9 stycznia 11, 06:13

Kup jeden jedną 24W i spokojnie starczy.
Widziałem akwaria pod 2x8W i powiem Ci, że na zdjęciach były w sumie ok, widać było ze są robione na kompie, ale akwarium wyglądało ciemno,
Światło u muszlowców powinno mocno wpadać w niebieski, większość tych ryb żyje na dość dużych głębokościach, więc nie szukaj w zwyczajnych T8 bo to bez sensu :)
Ja mam gro-luxa, ale szykuje się zmienić go na diody 15000K i dokładam do tego jeszcze niebieskie, aby mieć jakieś 18000K.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: GoldTiger » 9 stycznia 11, 18:04

Nie głupie z tym 1x24W. Nie wiem czemu ale uparłem się że musi to być 2x XX nie myśląc o zastosowaniu jednej świetlówki.
Przeglądam stronę ZooLight i widzę takowe zestawy z i bez odbłyśnika. Którą opcje wybrać? Wydaje mi się, że jednak z odbłyśnikiem.
I co za świetlóweczka? W ofercie mają Sylvanie DayLight (6500K) oraz Grolux z temperaturą 8500K. Maja zamieszczone nawet filmiki z baniaczkami z każdą z tych świetlówek. Całkiem fajnie prezentuje się akwarium z Groluxem. Obie świetlówki w cenie 25zł.
Zobaczę jeszcze w Castoramie u mnie w mieście czy nie będzie Philipsa 965. Może zaoszczędzę odrobinę ;-)
Prawda wdeptana w ziemię, odrośnie ..

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: deXter » 9 stycznia 11, 18:57

przy 6500K ryby są strasznie blade i ogólnie akwarium wygląda dziwnie.
To jest biotop dla których potrzeba oświetlani o temp barwowej około 10 000K najlepiej ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kac. isa 407
Ryba
Ryba
Posty: 319
Rejestracja: 9 listopada 10, 19:42
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: kac. isa 407 » 9 stycznia 11, 20:01

Powiedźcie coś temu arabowi. :neutral:
Europe sailing POL 32
240l Ameryka Południowa + Azja
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=308406#308406
225l Żółw żółtobrzuchy
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p ... 5de#308203

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Tanganika w 112L z muszlowcami

Postautor: GoldTiger » 9 stycznia 11, 20:05

Najtańszą jaką widziałem o takiej temperaturze to Sylvania AquaStar.
Komplet z tą świetlówka, statecznikiem, oprawkami i odbłyśnikiem to koszt ponad 100zł. Cholernie drogo jak za jedną rurę ..
Prawda wdeptana w ziemię, odrośnie ..

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości