Dziwny Leleupi

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Dziwny Leleupi

Postautor: góral » 12 maja 10, 21:48

Witam:) niedawno założyłem swoją pierwszą[shadow=red] Tanganikę[/shadow]:D (aczolwiek wcześniej miałem dużo styczności z rybkami z [shadow=red]Malawi i Tanganiki)[/shadow]
Jak na razie obsada to 2x Leleupi i 2x Transcriptusy. W razie problemów z dobraniem się w pary nie będę miał problemów z wymianą i ponowną próbą dobrania się rybek:) ale i tak do baniaczka wpadnie jeszcze chyba po jednej sztuce z gatunku:)
Ale wracając do tematu..... Mam jak pisałem 2x Leleupi...jeden z nich zachowuje się normalnie, ale drugi pływa przy powierzchni wody. głową do góry, a jeśli już gdzieś płynie to porusza się przechylony na bok...wiem że ryby te naturalnie bronią swoją stronę brzuszną i poruszają się brzuchem do skałek itp. ale ten jeden osobnik jednak zachowuje się dosyć dziwnie. Dodam, że jest w baniaczku od wczoraj, tj. wtorku.
Może ktoś miał ten gatunek i zaobserwował podobne zachowanie?? albo jest to objaw jakiejś choroby??
Ostatnio zmieniony 13 maja 10, 12:05 przez góral, łącznie zmieniany 1 raz.
Góral:D

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: lukasz » 13 maja 10, 12:10

Zacznijmy może od tego, ilu litrowy masz zbiornik, w którym trzymasz swoje ryby. Podaj wymiary i napisz coś o parametrach wody w Twoim akwarium. Ile czasu minęło od momentu założenia akwarium do wpuszczenia ryb?


Bez parametrów, o które spytałem wyżej mogę domniemać, iż słabszy osobnik Leleupi jest terroryzowany przez rybę dominanta i dlatego się tak zachowuje. Ryby zestresowane przyjmują czasem dziwne pozy, aby uniknąć przed atakami dominatora- tj. niektóre gatunki zmieniają radykalnie sposób pływania, inne z kolei zaś często udają martwe.

Druga teza, to to że masz za słabą filtrację wody w akwarium. Ryby, którym brakuje tlenu podpływają bezpośrednio pod taflę wody i łapczywie łykają resztki tlenu zawartego w wodzie.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: góral » 13 maja 10, 13:03

Zbiornik 112l, standard 80x40x35. Parametrów dokładnie nie podam teraz, bo muszę je dokładnie zmierzyć dopiero, bo robiłem podmiankę wczoraj, ale jak zmierzę to dam znać:):) Z moich obserwacji wynika, że pozostałe osobniki nie "uprzykrzają" życia sobie nawzajem, ani tym bardziej temu jednemu, są dosyć młode, ok. 3 cm. Co do filtracji....Mam jak na razie kaskadę HBL-701. Zakupiłem ją tak bardziej dla przetestowania, sprawdzić jak się spisze, bo różne opinie słyszałem. Więc możliwe że jednak może za mało tlenu, ale to pozostałej reszcie też by brakowało, a nie wykazują takich oznak, pływają przy dnie, rzadko podpływają do tafli wody. Możliwe, że trafił się mi jakiś słabszy osobnik.
Akwa zalane ok 2 tygodnie temu, ale miałem już gąbki do filtrów z działającego zbiornika, zaszczepione bakteriami, robię teraz mniej więcej co 2-3 dni podmiankę ok 15% wody.
Góral:D

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: lukasz » 13 maja 10, 14:41

Skoro jest kaskada,to woda jest dotleniona, teoretycznie być dotleniona powinna.

A więc zaburzona została równowaga biologiczna akwarium.. Niepotrzebnie robisz te podmiany, skoro zbiornik zalany został 2 tygodnie temu. Pierwszą podmianę powinno się zrobić około miesiąc po zalaniu akwarium (2 tygodnie po wpuszczeniu ryb). Czyli najlepiej by było, gdybyś nie podmieniał teraz wody przez 2,5 tygodnia bo możesz narobić więcej złego, niż dobrego tymi podmianami.. Rybie ewidentnie nie pasuje tak częste zaburzanie parametrów wody, w dodatku w tak młodym akwarium. Radziłbym zaprzestać podmian i zawiesić je na 1,5 tygodnia-bo może okazać się, ze reszta Twoich ryb będzie miała za chwilę identyczne,lub co gorsza silniejsze objawy jak ten jeden Leleupi.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: góral » 13 maja 10, 15:36

Ok:) zobaczymy co się będzie działo. Wodę w sumie to podmieniłem jak na razie tylko dwa razy.
Może jak wrócę do domu to się coś wyjaśni;)
Dzięki za pomoc
Pozdrowionka
Góral:D

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: lukasz » 13 maja 10, 18:54

góral pisze:Ok:) zobaczymy co się będzie działo. Wodę w sumie to podmieniłem jak na razie tylko dwa razy.
Może jak wrócę do domu to się coś wyjaśni;)
Dzięki za pomoc
Pozdrowionka


O dwa razy za dużo góralu. Zdawaj relację z linii frontu na bierząco ;-) .
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: góral » 14 maja 10, 15:16

Rybka na 100% nie byla zdominowana.....przeniosłem ją do innego baniaczka działającego już z pół roku z którego trafiła do mnie) i nadal takie samo zachowanie, pływanie pyskiem przy tafli wody, dosyć bezwładnie, inne ryby nie wykazują zainteresowania nią. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak nastąpią jakieś zmiany (mam nadzieje że na lepsze) to dam znać:):)
Pozdrowionka
Góral:D

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: Dziwny Leleupi

Postautor: Dyzioo » 30 września 10, 14:53

Swego czasu miałem ze 20 leleupi w 300l i nigdy tak sie nie zachowywały. Wodę podmieniam średnio raz na miesiąc 20% bo ryby są małe i nie ma ich dużo.

[ Dodano: 30 Wrzesień 10, 15:54 ]
lukasz pisze:
góral pisze:Ok:) zobaczymy co się będzie działo. Wodę w sumie to podmieniłem jak na razie tylko dwa razy.
Może jak wrócę do domu to się coś wyjaśni;)
Dzięki za pomoc
Pozdrowionka


O dwa razy za dużo góralu. Zdawaj relację z linii frontu na bierząco ;-) .

popieram
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości