Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Awatar użytkownika
barjab
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 maja 09, 19:03
Lokalizacja: Łódź

Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: barjab » 31 lipca 09, 07:02

Witam.

Chciałbym założyć nieduże akwarium dla muszlowców. Byłoby to 63L (60x30x35), do tego standardowa pokrywa 1x15W, filtr FZN-2 i grzałka. Wystrój z piasku kwarcowego i jakichś wapiennych skałek oraz oczywiście muszle winniczków. Chciałbym w tym akwarium trzymać Lamprologus meleagris (znane też jako Lamprologus stappersi/Neolamprologus meleagris) w liczbie 4 sztuk plus ewentualne potomstwo do odchowania. Bardz podobają mi się z wyglądu i czytałem, że są to "odważniejsze" z muszlowców i dość łatwo się oswajają, często przebywając poza muszelkami. Poza tym bardzo ciekawe do obserwacji.

1. Czy podane akwarium wystarczy dla podanej liczby (czterech) rybek Lamprologus meleagris?
2. Czy lepiej szukać dwóch parek czy haremu 1+3 (tu są różne informacje w necie) i jak jest w ogóle z dostępnością tego gatunku u nas?
3. Gdyby były niedostępne prawdopodobnie zainteresowany byłbym Lamprologus ocellatus również w liczbie czterech sztuk, czy dla nich takie akwarium także byłoby Ok?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam

piotr993
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 15 grudnia 09, 15:33

Re: Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: piotr993 » 15 grudnia 09, 16:09

Witam z tego o sie orientuje to będzie za małe dla 2 samców chyba ze podzielisz skałkami dobrze terytoria ale i tak może dochodzić do walk aczkolwiek nie koniecznie Proponował bym ci trzymanie 1 samiec+2 samice w takim akwarium i będzie ok

wildlife
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 16 stycznia 11, 20:05

Re: Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: wildlife » 16 stycznia 11, 20:15

cześć ja kilka dni temu założyłam akwarium 60 litrów z muszlowcami i naskalnikami.
mam 3 lamprologusy caudopunctatus,2 meeli i 2 naskalniki kędzierzawe.
owszem wszystkie pilnują zajętego terytorium ale jest ok.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: deXter » 16 stycznia 11, 21:12

wildlife pisze:mam 3 lamprologusy caudopunctatus,2 meeli i 2 naskalniki kędzierzawe.
owszem wszystkie pilnują zajętego terytorium ale jest ok.

Niech tylko podrosną to się pozabijają ;]
A Ty męczysz ryby -.-

barjab pisze:. Czy podane akwarium wystarczy dla podanej liczby (czterech) rybek Lamprologus meleagris?

Nie jest za małe nawet na jedną parę jeśli mnie pamięć nie myli.

3. Gdyby były niedostępne prawdopodobnie zainteresowany byłbym Lamprologus ocellatus również w liczbie czterech sztuk, czy dla nich takie akwarium także byłoby Ok?

Jeśli się nie mylę to tez akwarium będzie za małe.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

wildlife
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 16 stycznia 11, 20:05

Re: Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: wildlife » 18 stycznia 11, 19:59

literatura podaje,że zbiornik 60 litrowy dla tych ryb jest optimum. według moich obserwacji ryby się nie męczą. trochę w życiu obserwowałam rybek i jestem w stanie ocenić kiedy dzieje się im krzywda.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Kilka pytań o akwarium dla muszlowców. [63L]

Postautor: deXter » 18 stycznia 11, 20:45

wildlife pisze:literatura podaje,że zbiornik 60 litrowy dla tych ryb jest optimum. według moich obserwacji ryby się nie męczą. trochę w życiu obserwowałam rybek i jestem w stanie ocenić kiedy dzieje się im krzywda

Te, tych, takich. Kurczę tzn jakich ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości