Mały bioto Tanganika

artleep
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 14 marca 09, 10:40

Mały bioto Tanganika

Postautor: artleep » 8 czerwca 09, 22:08

Witam.
Mam akwarium 40l i tak pomyślałem czy nie można zrobć z niego małego biotopu tanganika? Chciałbym tam wpuścić 2 pary muszlowców. Co myślicie o takiej koncepcji? A może macie jakieś inny pomysły na taki mały baniak? Jednak najlepiej żeby był to jakiś biotop.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: osama » 8 czerwca 09, 22:14

artleep pisze:Chciałbym tam wpuścić 2 pary muszlowców.
Dwie pary na pewno będzie za dużo. Jaki gatunek chciałbyś wpuścić i jakie wymiary ma baniaczek?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

artleep
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 14 marca 09, 10:40

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: artleep » 8 czerwca 09, 22:20

dl/szer/wys/ 47x25x35 Robione kiedyś na zamówienie.
Nie mam doświadczenie w tej materii i dlatego liczę na rady:) Chciałbym spróbować z takim biotopem na razie małym a później coś większego:)
Ostatnio zmieniony 8 czerwca 09, 22:29 przez artleep, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: Jaro69 » 8 czerwca 09, 22:25

W takim zbiorniku możesz spróbować trzymać małą kolonię Neolamprologus brevis, ale czy je u nas dostaniesz? :niewiem:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: osama » 8 czerwca 09, 22:30

Jaro69 pisze:W takim zbiorniku możesz spróbować trzymać małą kolonię Neolamprologus brevis
Co masz Jarku na myśli pisząc "małą kolonię"?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: Jaro69 » 8 czerwca 09, 22:33

osama pisze:Co masz Jarku na myśli pisząc "małą kolonię"?

Nawet i 3 pary, to jest mała kolonia. Przy tym z 6 muszli, nie więcej i to wszystko.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: osama » 8 czerwca 09, 22:42

Jaro69, mam niewielką wiedzę na temat muszlowców, ale 3 pary wydają mi się przesadą. Nie mniej jednak odrobię lekcję i poszukam jutro więcej informacji ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: Jaro69 » 8 czerwca 09, 22:47

osama pisze:ale 3 pary wydają mi się przesadą.

Nie w przypadku brevisków, te ryby zyją właśnie w koloniach, niedaleko siebie, ewentualna walka jeśli już do niej dojdzie, może być spowodowana jedynie brakiem muszli.
osama pisze:Nie mniej jednak odrobię lekcję i poszukam jutro więcej informacji ;)

Polecam forum http://www.forum.tropheus.com.pl i http://klub-tanganika.pl/forum/ jak również kilka obcych serwisów.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: EyeQueue » 8 czerwca 09, 22:55

Nie, nie, nie.
Nawet na dwie pary brevisów to za mała powierzchnia. Może doświadczony akwarysta i odpowiednie wydzielenie (sztuczne) rewirów by pomogli. Początkujący powinien jednak moim zdaniem pozostać przy jednej parce, przynajmniej będzie miejsce dla maluchów.
Jarku, u mnie brevisy można kupić bez większych problemów.
Pozdrawiam

[ Dodano: 9 Czerwiec 09, 00:00 ]
Gdyby wymiary były np. 60×30×23, to zupełnie inna rozmowa. Wtedy polecałbym dwie parki, rozdzielone skałką.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: Jaro69 » 8 czerwca 09, 23:06

Andrzeju, a ja właśnie chyba na którymś z serwisów które podałem, wyczytałem, że brevisy w kolonii mogą być trzymane nawet w 45l. Zatem dlaczego tak to podano?
Postaram się t odnaleźć.

szymonw
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 28 maja 09, 23:56
Lokalizacja: poznań

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: szymonw » 8 czerwca 09, 23:10

Nie ma szans na wprowadzenie do takiej powierzchni dna dwóch samców muszlowców w taki sposób b y sobie obrały bezkolizyjne rewiry. Skończy się tym, że jeden samiec będzie notorycznie przeganiany i spędzi życie w górnych warstwach toni wody, a nie o to tutaj w końcu chodzi.

Natomiast jedna para na początek czy będą to brevisy czy multiki jak najbardziej. Powiem nawet z doświadczenia, że multiki chyba łatwiej (bardziej bezkolizyjnie) będą w takim litrażu egzystowały gdy populacja się będzie zwiększać (są bardziej "kolonijne" niż brevisy).

Jaro69 - a to o czym ty piszesz czyli "kolonijność" nie ma nic wspólnego z możliwością wpuszczenia większej ilości samców (par) na początku. Chodzi o to, że młode z poszczególnych kolejnych pokoleń są dłużej/bardziej tolerowane przez rodziców jako potomstwo, pomimo faktu, że czasami dorastają do wymiarów pokaźnych zanim trafią w obce ręce.
Ostatnio zmieniony 8 czerwca 09, 23:14 przez szymonw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: EyeQueue » 8 czerwca 09, 23:10

Poszukaj Jarku, bo zazwyczaj podawane jest 10 galonów dla parki i co najmniej 30cm z długości akwarium. To rybki o minimalnych wymaganiach terytorialnych, ale jednak muszle powinny być oddalone o jakieś 40 cm. W naturze trudno mówić o koloniach, skoro żyją na obszarach, gdzie zagęszczenie muszli wynosi 1-5 sztuk/m2. Dlatego zresztą nauczyły się mieszkać w jednej muszli (inaczej Pan nie spotkałby Pani i gatunek by wymarł).
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: Jaro69 » 8 czerwca 09, 23:14

A może mi się faktycznie pokićkało z multikami jak podaje Szymon? :niewiem:
Chyba za dużo dziś czasu przy kompie siedzę, zatem przepraszam za pogmatwanie.
...a sam będę miał multiki za 2 dni u siebie i taki babol, eh!

Awatar użytkownika
kolacz
Ryba
Ryba
Posty: 423
Rejestracja: 15 czerwca 08, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: kolacz » 9 czerwca 09, 08:49

Jaro69, nie przejmuj się. Człowiek uczy się na błędach, czasami zmęczenie daje znać, ale faktycznie parka wystarczy jak wyżej zostało wspomniane. Kolego artleep, jeśli masz możliwość przyjazdu do Torunia (o ile niedaleko mieszkasz), to mogę załatwić parkę brevisów po niższych cenach od prywatnego hodowcy, jeśli ich nie dostaniesz w zoologicznych.


Pozdrawiam
"Ludzie budują za dużo murów,a za mało mostów." I.Newton

"Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście." Plutarch

"Błędy młodego wieku pożerają szczęście starości." A.Kopling

artleep
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 14 marca 09, 10:40

Re: Mały bioto Tanganika

Postautor: artleep » 9 czerwca 09, 14:50

Dziękuję za tak ilcze porady:) Niestety do Torunia mam kawałek bo mieszkam we Wrocławiu:)
Narazie chyba pozostanę prz 1 parze brevisów i stworze im warunki jak najbardziej naturalne i dogodne:) Chyba że ktoś ma jeszcze inna propozycję to jeszcze jestem otwarty:)

[ Dodano: 10 Czerwiec 09, 10:29 ]
I jeszcze jedno pytanie:)
Jak zapatrujecie się na dodatek roślin w takim akwa.??:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości