63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 29 marca 09, 20:30

Akwarium to planuję od jakiś 2 lat, ale z braku miejsca nie miałem jak ;)
Ojciec chętny aż za bardzo chyba mu brakuje tego, a ponieważ widzę jakieś zainteresowanie bo co jak co u pielęgnic jest co oglądać :P

Od początku

Baniak standard 63L niedługo się kupi.
Oświetlenie do fotek nawet 36W ale na co dzień 13W 765 starcza czy nie szaleć i dać 8W ale wtedy już tylko 640 ;/ Podkreślę może fakt iż zależy mi na glonach więc raczej jakieś światło jest potrzebne wiec mam nadzieję, ze przy 13W dadzą radę.

Filtracja i cyrkulacja:
Mam ugadane już 2 małe pompki przepływ 400l/h i 300l/h
300 będzie używana jako cyrkulacja.
400 będzie musiała podać wodę na jakieś 20-25 cm do filtra z gąbkami i DSB, zdecydowałem się na ten typ filtracji bo jak to mówią wszystkiego trzeba spróbować :)
I teraz moje pytanie czy ktoś ma doświadczenie z tym filtrem ;> jakieś cenne uwagi dostanę czy będę musiał kombinować sam ;>
W filtrze będzie umieszczona grzałka 25W taka musi starczyć nie ma innego wyjścia :P

Dekoracje
Na dno piasek budowlany tez żółty jak i do DSB tylko teraz pytanie do DSB potrzebuje w sumie pył do akwarium też go dawać czy pomyśleć nad czymś grubszym gdzie będzie widoczne już ziarno.
Kamienie tu zdecydowałem się na małą konstrukcję z otoczaków czy macie może jakiś inny pomysł. Wapienie, wapienie filipińskie tuff piaskowiec odpada.
Ma ktoś może podwodne fotki z Tangi szukałem, ale słabo mi to idzie ;PP
Co na tło?

Ogólnie po zalaniu akwarium wodą planuję odstawić wodę na 3 dni aby osiadł pył coby mi nie zaciął nie osłoniętych pomp, po odpaleniu wszystkiego do akwarium poleci kawałek mięsa kurczaka, i tu uwaga czy mam dobry plan chce zacząć podlewać akwarium nawozem aby glony szybciej wykwitły :PP Czy może jednak darować sobie ten pomysł ;>
Kurczak będzie leżał miesiąc potem mam nadzieję kumple będzie miał już testy wiec poznam swoją magiczną wodę i albo wpuszczę ryby, albo poczekam jeszcze 2 tygodnie, ale już bez mięsa.

Na start planuję 1+2 obsadę potem liczę na jakieś młode :P


Proszę o sugestie ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: Jaro69 » 29 marca 09, 20:49

deXter pisze:Ma ktoś może podwodne fotki z Tangi szukałem, ale słabo mi to idzie ;PP

Oj Kuba, Kuba. Pewno wpisałeś "Tanganika" zamiast "Tanganyika" i tak masz. Obrazek
http://tanganyika-cichlids.com/biotopes_naturels.htm
http://www.aquariofil.com/fr/cat/biblio ... nyika.html
Dalej mi się nie chce szukać, poszukaj sam leniu. Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 29 marca 09, 20:51

Jarku nie rób już ze mnie takiego noobka xD
Ja po prostu nie mam daru do szukania, bo sam nie wiem czego chce chyba wiesz jak to jest :P


OFC dziękuję Ci :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: EyeQueue » 29 marca 09, 21:35

Chcesz kupić akwarium, trzymać je miesiąc na mięchu i na koniec dowiedzieć się, że Twoja woda nie nadaje się na tangę? Chyba że znasz już wodę z kranu, to mnie oświeć.
Jak będziesz podnosić pH?
Po co Ci skałki do muszlowców?
Przewidujesz rośliny?
Czemu sądzisz, że ruch wody nie podniesie Ci pyłu z powrotem?
DSB to dobre rozwiązanie, jak będę robił tangę, też to zrobię (albo zwykły denitrator). Niestety praktycznych wskazówek Ci nie udzielę.

PS.
Jaro69 pisze:"Tanganika" zamiast "Tanganyika"
Też o tym od razu pomyślałem, czytając...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 29 marca 09, 22:14

IQ po co mam podnosić pH ? W kranie płynie skała pH 8.0-8,5 ;) Twardości powyżej 20 :)
Dobra kupie sobie paski i będę patrzył szkoda mi kasy na kropelki a z resztą po co mi one parametrów i tak nie będę ruszał, jedyne co może być złego to NO3, ale mam nadzieję, że DSB ruszy z pełnej pary ;)

Bo chce kamienie i już bo ładnie wyglądają i w ogóle.
No dobra to do filtra zainstaluje watę perłową aby mi silnika nie zatarło bo hmm jeden już zatarłem ;]

Roślin nie planuję znaczy sie proste formy czyli glony <3 ;)

Dokładnie wody z kranu nie znam, testów nie kupie bo i kasy nie mam licze na kumpla, który walczy z rośliniakiem i rozmyśla nad zakupem testów.


Z tym nadawaniem się wody po miechu to chodzi mi o to, czy akwarium już dojrzało czy jeszcze nie, DSB trochę dłużej dojrzewa.

Apropo DSB wiem, że komora w filtrze będzie podzielona na 3 aby po jakimś czasie można było wymieniać :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: EyeQueue » 29 marca 09, 22:47

Twój kran to nie jest szczyt marzeń dla tangi, ale ujdzie. Jednak jeśli robisz akwarium bez roślin (lub z symboliczną ich ilością) powinieneś mieć porządny test NO3. Jeśli planujesz do tego DSB lub inną formę denitryfikacji, powinieneś mieć także test NO2. Może się bowiem zdarzyć, że zamiast produkować azot, filtr zatrzyma się na redukcji do NO2.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 29 marca 09, 22:51

IQ jakoś tak hmm nie zrozumiałem.
Co takiego w tej wodzie jest? ciągle czytam woda bardzo zasadowa i twarda więc taka jest...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: EyeQueue » 29 marca 09, 22:56

Twarda, powiadasz. To zmień źródła swojej wiedzy. Ryby z tangi tolerują twardą wodę, ale w naturze takiej nie mają. Mają wodę miękko-średniotwardą, o małej zawartości Ca, a dużej K i Mg. Taki wybryk natury. Co do zasadowego odczynu to prawda, bardziej alkaliczna niż morza i oceany.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 6 listopada 09, 23:50

Wracam jakby nie było, akwarium dalej nie zalane :)

Zmieniła się koncepcja filtracji.
Panel filtracyjny o pojemności 21L 60x10x35h na środku tylko podniesiony do 40 cm aby było gdzie roślinki zasadzić. Podzielony na 3 komory spływ/komora z mediami.komora na pompę.

Teraz myślę, nad przepływem ponieważ chce dół filtra zasypać piaskiem aby powstało swego rodzaju DSB a na to chciałem wsypać keramzyt albo lawę, jeżeli kupię do filtracji.
Wymyśliłem wiec przepływ górny, tzn z komory gdzie woda się zlewa, przelewa się do filtracyjnej górą, a z filtracyjnej do pompy też górą..
Ruch wody przy DSB powinien być znikomy czyli idealny.
Co Wy na to ;>

Oświetlenie:
Nad 63L jedna 18sto wattowa świetlówka 8000K, a co kupić dla roślin w filtrze? Fluora starczy czy bawić się w gro-luxa Aquarelle z powodu ceny od razu odpada ;]

Na dno dalej szukam piasku ale pewnie będzie to jakaś mieszanka, ogólnie myślę, aby do środka wsadzić tylko muszle i darować sobie kamienie albo będzie to jakiś jeden większy otoczak.

Nie planuje filtracji mechanicznej jakieś za, jakieś przeciw?

Ogólnie jakieś jeszcze propozycje macie ;P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: EyeQueue » 7 listopada 09, 06:55

Kombinujesz, Jakubie, jak koń pod górę. Obyś nie przekombinował. Bo inni w tym czasie zakładają trzecie akwarium, a Ty wciąż kombinujesz. Zupełnie jak ja :D. Ale do rzeczy.
Nie wiem, czy połączenie DSB i absorpcji roślinnej ma sens, bo wkładasz do jednego worka dwa konkurencyjne systemy pożerania azotanów. Obawiam się, że całość może być w tej sytuacji mało stabilna i DSB może Ci się przekręcić. Czemu zarzuciłeś swój stary pomysł FSB? Zrobiłbyś sobie filtr OSB (only-sand-bed ;)) jako połączenie w dwóch komorach "F+D"SB.
Jeśli jednak decydujesz się na rośliny, to z DSB ja bym zrezygnował.
Pytanie, jakie rośliny, bo albo stawiasz doniczkę na oknie, udając LT i oszczędzając parę grosików, albo stawiasz filtr za akwarium, oszczędzając trochę miejsca w pokoju. W tym drugim przypadku nic bym nie sadził, lecz dałbym zwykłego rogatka, który ma tę zaletę, że dobrze rośnie nawet w twardej i alkalicznej wodzie (czego nie można powiedzieć np. o pistii, choć podobno występuje w ekosystemie Tanganiki). Rośliny nie muszą mieć świetlówki wybarwiającej ani dobrze oddającej kolory. Fluora jak najbardziej wystarczy.
Jeśli DSB zostaje, przykrycie piasku jest jak najbardziej wskazane. Pomyślałbym nawet o dodatkowych przegrodach strumienia wody wpływającej lub przysypał całość żwirem. Keramzyt - nie polecam, porowatość dostępna (pory otwarte) wynosi tylko 20% - to jest mocno przereklamowany produkt (prawie jak zeolit). Lawa - masz kasę?
Słomki deXter, słomki... Może zdążysz przede mną.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 7 listopada 09, 10:39

Lawa aż tak drogo nie kosztuje biorąc pod uwagę 7 zł/kilogram ;)
Ale pomyślimy.

O słomkach myślałem kiedyś.

IQ. A gdyby zrobić tak ~21 litrowe DSB ;> Wiesz z donicy zrezygnowałem tylko dlatego, że panel łatwiej wykonać, a blat pod akwarium i tak mam za duży ;)

Kwiatki myślałem o czymś doniczkowym ale lubiącym wilgoć kilka sztuk a nie całą hydro ;)
Ale ok odpuszczamy.

To tak wsypuje piach, mogę zrobić na niego ruszt aby nic się nie mieszało, na ruszt nasypuje warstwę żwiru który ma to oddzielić, a to wszystko mogę śmiało zasypać słomkami, mogą być ułożone tak jak wpadną czy koniecznie jakiś kierunek ;P

Hmm trzeba poszukać hurtowni, ale zakupić dużo wężyka akwarystycznego ;D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kolacz
Ryba
Ryba
Posty: 423
Rejestracja: 15 czerwca 08, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: kolacz » 7 listopada 09, 12:46

Ale kombinujesz z filtracją ;]. Pomysł masz bardzo fajny. Jeśli chodzi o otoczaki, muszle, piasek, to wszystko zależy od gustu. Piasek polecam drobny żeby multiki mogły sobie swobodnie go przekopywać. Oświetlenie lepiej jest mieć troszkę za słabe niż za mocne i niczego nie lej żeby pojawiły się glony, bo najczęściej kończy się to plagą nitek. Zielenice z czasem same się zaczną pojawiać. Jeśli bez filtra mechanicznego, to wiadomo odmulanie co tydzień i ja trzymam jeszcze świderki, ale czasami jest problem jak wpadają do pompki i zatrzymują pracę filtra- trzeba mieć prefiltr. Osobiście podobają mi się kulki gałęzatki w Tandze i nurzańce. Jeśli chcesz mieć multiki, to licz się z tym, że roślinki często będą pływać po powierzchni ;]. Jako media filtracyjne ludzie często wykorzystują grys koralowy o dużej porowatości, osobiście nie posiadam, ale podobno dobrze się spisuje.


Pozdrawiam
"Ludzie budują za dużo murów,a za mało mostów." I.Newton

"Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście." Plutarch

"Błędy młodego wieku pożerają szczęście starości." A.Kopling

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 7 listopada 09, 20:21

Tylko, że to jst tak jak IQ napisał z wodą wiec koralowce wapienie odpadają ;]
Filtracji mechanicznej ma nie być odmulania nie będzie w wodzie ma pływać wszystko bo tak mi się podoba i już.
Jak się jakieś ślimaki przytargają to ok, a jak nie to wrzucać nie będę.
Roślin nie będzie nie lubię ;P
Chce właśnie glony i mogą być to nawet nitki :P Mi to nie przeszkadza.

Marcinus na PW napisał mi, że nie wie jak DSB działa w słodkie i czy w ogóle działa [ale jeżeli plenum daje radę, to ja plenum mogę w panelu zrobić.] I polecił zasypanie wszystkiego biobalami zobaczę jak cenowo wyjdzie i co się bardziej opłaca, bo kasy mało więc pewnie bioballe będą :P rurki/słomki też pewnie drogo by wyszły ;/

Hmm oświetlenie zacznę od 24W w kompakcie 6400K potem może kupie 18W liniowa 8000K zobaczę ;)

Nad piaskiem jeszcze myślę, ale pewnie będzie to żółty zwykły budowlany kupiony jako ten do zaprawy tynkarskiej czy jakiś pomyślimy ;)

Musze zacząć kombinować muszle bo z tym mam problem.
I niestety chyba zostanę przy przepływie 400L/H może potem kupie jakąś pompę z 800L/H

Jakieś propozycje ;D Najbardziej zależy mi nad propozycjami a propos tego filtra czy połączenie spoko albo coś w ten deseń ;P

Nie chciałbym aby skończyły się po mojemu bo wtedy może się okazać hardcore ;D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: EyeQueue » 8 listopada 09, 07:39

Ach te powierzchnie filtracyjne...
Już parę razy na tym forum (i nie tylko) pisałem, że to mity. Bioballe mają małą powierzchnię, a mimo to działają dość dobrze. Bo bakterie mają w nosie (czy w czym tam mogą mieć) informacje klientożerców i rosną jedna na drugiej. Zaletą ich jest dobry dostęp wody (tlen!) oraz zdolność do samooczyszczania się - po prostu jak bakterie zdechną, glut się odrywa od powierzchni i mogą osiedlać się nowe. Dokładnie ta sama zasada działa w przypadku FSB, a o jej skuteczności świadczy powszechna opinia, że 1L drobnego piachu w FSB wystarczy do obsługi 100L akwarium. Z tym, że drobny piach ma powierzchnię sporo większą od bioballi. Bioballi Ci nie proponowałem, deXterze, w trosce o Twoją kieszeń. Słomki do napojów posiadają wszystkie potrzebne cechy bioballi oraz nie posiadają ich wady - ceny właśnie. Zapytam moje cztery żony, jak wstaną, ale paczka 100szt. kosztuje koło 1zł i jest to prawie 0,5L. Zastosowanie - pociąć nożyczkami na pierścionki i wrzucić. Konieczne jest przykrycie siatką lub wrzucenie do pończochy razem z jakimś kamieniem - lubią pływać.
Co do DSB - nie ma żadnej przyczyny, dla której nie miałoby to działać. Szczepy bakterii będą z pewnością inne, ale przecież denitryfikacja w akwarium słodkowodnym działa dobrze. Jej warunkiem jest brak tlenu, a co za tym idzie - minimalny przepływ wody i gruba warstwa złoża - DSB spełnia oczywiście te warunki. Jest jeszcze jeden - bakterie denitryfikacyjne są heterotroficzne, czyli nie pobierają węgla nieorganicznego (węglany, CO2) - potrzebują go w postaci cukru, alkoholu, kwasu octowego lub innej, ale organicznej. Sadzę, że zrezygnowanie z filtracji mechanicznej może tu pomóc, gdyż woda z akwarium zapewni odpowiednią ilość odpadów organicznych. Z drugiej strony zwiększa to ryzyko pojawienia się sinic, którym nie przeszkadza brak azotu, ale które lubią dużo węgla organicznego w wodzie. Oczywiście podczas dojrzewania DSB musisz zapewnić dostawę tego węgla, bo inaczej zabawa rozpocznie się dopiero po wpuszczeniu ryb.

Strona techniczna filtracji, bo narzekasz, że nikt Ci nie radzi:
Pompa w akwarium - jeśli zapowietrzy Ci się powrót z filtra - zalejesz mieszkanie.
Pompa w filtrze - jeśli zapowietrzy Ci się wlot z akwarium - spalisz pompę.
Panel umieściłbym trochę wyżej niż akwarium (poziom wody), by wylew do akwarium był w stylu kaskady, a pompę tłoczącą w akwarium. Powyższy problem znika. Nawet nie trzeba wyłączać filtra podczas podmiany (nie żeby miało mu się coś stać, ale z lenistwa), chyba że wodę do filtra będziesz zbierał z powierzchni.
Cały panel filtracyjny zrobiłbym w tworzywa - po co ma się stłuc. Jak nie, to chyba dobrze byłoby go okleić. Wydaje mi się, że te bakterie nie lubią światła. Nie wiem tylko , czy 10cm nie będzie za wąsko, zakładając, że może będziesz chciał w nim kiedyś pogrzebać. Najwyżej poprosisz jakąś koleżankę o wąskich dłoniach.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 63L Plan Tanganiki dla muszlowców wielopręgich

Postautor: deXter » 8 listopada 09, 10:46

No ja to wiem, że muszę czekać na konkretnych ludzi z wypowiedziami ;)
Dzięki IQ za wszystkie uwagi jak i porady.

Filtr FBS to to samo co FBF bo powiem szczerze pierwszy raz się spotykam z tą nazwą a tak patrzą zająłby chyba najmniej miejsca.

EyeQueue pisze:Pompa w filtrze - jeśli zapowietrzy Ci się wlot z akwarium - spalisz pompę.

Dlatego chciałem dać dwie rury jako wlot i imo chyba i tak lepiej zjarać pompę niż zalać znów.

EyeQueue pisze:Nie wiem tylko , czy 10cm nie będzie za wąsko, zakładając, że może będziesz chciał w nim kiedyś pogrzebać. Najwyżej poprosisz jakąś koleżankę o wąskich dłoniach.

No na więcej pozwolić sobie nie mogę ;/

IQ jaką pompę użyć w razie czego do ruszenia tego piasku. Mam okazję tanio kupić hagena Powerhead 802 lub Atmana 202 ;> Przesadzam czy było by ok ?
A jak nie to co innego taniego proponujesz bo rozumiem, że już moja cztery setka nie starczy ;/
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości