Rośliny występujące w jeziorze Tanganika.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Rośliny występujące w jeziorze Tanganika.

Postautor: Idzikowski » 18 grudnia 04, 12:39

Poszukałem trochę i przygotowałem rozpiskę roślin jakie naturalnie występują w jeziorze.




ROŚLINNOŚĂ� ZANURZONA:

1) Rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum
2) Ramiennice - Chara sp.
Przy Ramiennicach jest o tyle ciekawie, iż występuja na głębokościach aż 6 metrów. Naszczęście jezioro ma dużą przejrzystość wody :ok: . Tworzą one podwodne trawniki. Ciekawe jest także to, iż są one zbudowane z celulozy i wiązek wapnia co zapewnia im sztywność i odporność na niszczycielską działalność rybuch :twisted: .
3) Przesiąkra okółkowa - Hydrilla verticillata
4) Wywłócznik kłosowy - Myriophyllum spicantum
5) Jezierza morska - Najas marina spp. armata
6) Rdestnice - Potamogeton pectinatus oraz Potamogeton schweinfurthii
7) Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis




ROŚLINNOŚĂ� WYNURZONA:

Roślinności tej jest stosunkowo mało, aczkolwiek w czasie podnoszenia się poziomu wody może ona znajdować się okresowo pod wodą.

1) Turzyca - Carex sp.
2) Cibora - Cyperus papyrus
3) Pałka - Typha sp.




FITOPLANKTON:

1) Chlorophyceae - są to zielenice właściwe jak np. Cladophora, czyli gałęzatka będąca glonem nitkowatym
2) Chrysophyceae - złotowiciowce. Żyją w kulistych koloniach i potrafią się przemiszczać właśnie dzięki wici. Są to np. Synura, Dinobryon i Mallomonas.
3) Cryptophyceae - kryptofity
4) Cyanophyceae - sinice
5) Bacillariophyceae - okrzemki. Są to jedne z ważniejszych glonów w jeziorze. Stanowią pożywienie choćby dla Petrochromisów i innych zwierząt włącznie z rybami i bez nich, znajdującymi się w Tanganice. Są to brązowe glony, jednokomórkowe, których to komórki otoczone są dwudzielnym pancerzem. Nie posiadają one żadnych organów lokomocyjnych to potrafią się poruszać w bliżej jeszcze nie wyjaśniony sposób. Po śmierci, okrzemki opadają na dno jeziora tworząc "muł" nad dnie, dochodzący do nawet kilku metrów głębokości. Stanowi on ogromną ilość pożywienia dla wszelakich roślinożerców.
6) Dinophyceae - bruzdnice.
7) Peridiniales (Dinoflagellatae) - są to również brozdnice z tą jednak różnicą i posiadają celulozową ścianę komórkową. Potrafią się poruszać przy pomocy rzęsek, które to poruszają się jednocześnie w dwóch płaszczyznach to zapewnia im ciągły ruch wokół własnej osi oraz możliwość aktywnego przemieszczania się. Przykładowe rodzaje to: Ceratium, Peridinium i Glenodinium.

Myślę, że może się przydać i być ciekawą lekturą dla szczególnych hobbystów tego cudnego jeziorka jakim jest Tanganika.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 09, 13:26 przez Idzikowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karlos
Ryba
Ryba
Posty: 493
Rejestracja: 13 grudnia 06, 10:42

Re: Rośliny występujące w jeziorze Tanganika.

Postautor: karlos » 19 grudnia 06, 10:56

Rośliny
Jak wiadomo w naturalnym biotopie Tanganiki brak roślin wyższych,niemal wyłącznie są to nitkowate glony porastające skały. Jednak dlaczego tak mało roślin umieszczamy w naszych zbiorniczkach? Szczerze mowiac nie bardzo to rozumiem.Jeśli juz ktoś decyduje sie na posadzenie roślin to niezmiennie są to anubiasy lub kryptokoryny,ktore nie wyglądają zbyt efektownie. Przeciez bardzo dobrze rosna w wodzie tanganikańskiej niemal wszystkie "amazonki".Woda w Tanganice nie jest taka bardzo twarda zeby te rosliny nam nie rosly :).Można sprobować też posadzić lotosy,u mnie zawsze swietnie rosly w akwarium z naskalnikami (moze to istotne ze rosły gdy wystroj stanowily marmury a z piaskowcami padały )świetnie wyglada mech jawajski obrastający skalki... ale rosnie jednak o wiele wolniej niz w miekkiej wodzie... ale rośnie :). Ja sadze swoje żabienice w pojemnikach sklejonych z kawalkow marmuru i wkomponowuje taka "doniczke" w konstrukcje skalna i zabezpieczam wiekszymi kawałkami przed wykopaniem....nasze rybki to jednak niesamowici kopacze . Nie wiem jak potraktują taka dekoracje trofcie ..ja mam miesożercow ..ale napewno warto poeksperymentowac i zerwac z ta "tradycja" anubiasową. Pozdrawiam i życze powodzenia Karlos
350 litrow- miesozerna Tanganika
160 litrow- krolestwo calvusow
30 lat doswiadczen z akwarystyką

couek
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 28 października 07, 11:21

Re: Rośliny występujące w jeziorze Tanganika.

Postautor: couek » 31 października 07, 20:29


Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości