Jak usunąć glony nitkowate??

smok
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 lutego 07, 17:50

Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: smok » 22 czerwca 07, 10:05

Witam!

Nie mogę poradzić sobie z zielonymi nitkowatymi glonami w oczku, których nie sposób usunąć. Przyczepiają się do wszystkiego i nie można ich nawet zdrapać! W zeszłym roku wpuściłam na dno w siatce torf zakwaszany ale poprawa była niewielka. W tym roku jest jeszcze gorzej. Czy ktoś mógłby mi doradzic jak mam się tego pozbyć?

jjacekkx

Re: Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: jjacekkx » 25 stycznia 08, 21:24

kolego, ja stosuję od ponad 4 lat właśnie torf (6,5-6,3 ph),wkładam go do filtra w worku jutowym (około 1kg) i staram się go wymieniać średnio co drugi tydzień i odpukać mam spokój :D a uwierz ,ze też z tym miałem problem.
Oprócz filtra z pompą 1600L/H mam jeszcze wstawioną pompę 4500 L/H jako fontannę + kaskada ,oczko ma około 5m3, pompa zaciągająca na głębokości 1,6m.
Warto dodać ,że bezpośredni dostęp od słońca zasłania murek.
pozdrawiam
ps.dodam ,że wszelkie moje osiągnięcia są czerpane metodą prób i błędów, przy zakładaniu oczka nie miałem dojścia do sieci ,jedyne co to informacje zbierane od znajomych.
Ostatnio zmieniony 4 lutego 08, 19:36 przez jjacekkx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: Pawel Woynowski » 26 stycznia 08, 11:12

smok pisze:Witam!
Nie mogę poradzić sobie z zielonymi nitkowatymi glonami w oczku, których nie sposób usunąć. Przyczepiają się do wszystkiego i nie można ich nawet zdrapać! W zeszłym roku wpuściłam na dno w siatce torf zakwaszany ale poprawa była niewielka. W tym roku jest jeszcze gorzej. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak mam się tego pozbyć?

Napisz coś więcej o swoim oczku, jakie jest duże, co w nim rośnie i ile, jakie ma wyposażenie techniczne (filtr i jaki, lampa UV, itp).
Druga ważna sprawa: jakie masz parametry wody w oczku: pH (odczyn wody), TwW (twardość węglanowa),TwO (twardość ogólna), NO2 (zawartość azotynów) , NH3 (związki amonowych ,amoniak) . Testery do zmierzenia tych wartości, można kupić w każdym sklepie akwarystycznym.
Jak już będę znał te dane, spróbuję coś poradzić, bo tak, to jest jak szukanie igły, w stogu siana.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

pka333
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 28 października 07, 13:59
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: pka333 » 6 lutego 08, 22:32

Sposób na glony prosty rośliny,rośliny i jeszcze raz rośliny.Można terz jak kolega trafnie zauważył użyć kwaśnego torfu.Bez dobrego filtra się też nie obejdzie.Lampa UV jak kto woli ja uzyskałem równowagę bez lampy przy malutkim oczku 250l dzięki roślinom a i ryb miałem dużo jak na tak małe oczko.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: Pawel Woynowski » 7 lutego 08, 02:38

pka333 pisze:Sposób na glony prosty rośliny,rośliny i jeszcze raz rośliny.Można też jak kolega trafnie zauważył użyć kwaśnego torfu.

Dokładnie, na pierwszym miejscu rośliny przyjmuje się że ok 5 szt na 1m2 powierzchni oczka.
Torf kwaśny tzw. wysoki (sphangowy). Musi mieć pH od3,5 do 4,5 najlepiej włóknisty, ale mielony również może być, ważne aby miał te 3,5 - 4,5 pH. Byle by nie był substratem torfu. Musi być czysty, bez domieszek, zwykły torf wysoki. Zatapia się go, na ok 4 tygodni w oczku, przesypany do worków sizalowych takich białych, np. po ziemniakach. Osobiście, stosuję 1 worek 80l, na 10000 litrów wody. Po czterech tygodniach, wyjmuje się go z oczka, aby nie zaczął gnić. Pierwsze efekty działania torfu, widoczne są po ok 2 - 3 tygodniach. Jeśli nie nastąpiła poprawa po 4 tygodniach, to ponawiamy zabieg, torfem się nie przedawkuje.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

smok
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 15 lutego 07, 17:50

Re: Jak usunąć glony nitkowate??

Postautor: smok » 27 sierpnia 08, 09:47

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości