Jaka obsada

stas
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 17 listopada 09, 10:47
Lokalizacja: z gdyni

Re: Jaka obsada

Postautor: stas » 20 listopada 09, 15:50

Oczko ma głębokość ok.0,5m.Wyposażenie 3 fontanny+1 kaskada. Hoduję je od roku i nie mam z nimi problemów[nie chorują] :smile:
Ostatnio zmieniony 20 listopada 09, 21:52 przez stas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka obsada

Postautor: Pawel Woynowski » 20 listopada 09, 18:59

A masz jakieś rośliny pod wodą np moczarkę? Bardzo dobrze natlenia wodę. Dla jesiotra to podstawa szczególnie zimą. Jesiotr wymaga dobrze natlenionej wody.
Nie piszesz czy już zimowały w oczku, czy to będzie ich pierwsza zima. Jeśli nie zimowały to proponuję dobry napowietrzacz np SERA AIR 550 R i do tego dwie największe kostki. Jak zrobić napowietrzanie oczka opisuję TUTAJ, poza tym przyda się taka instalacja do utrzymania przerębli w oczku.

A tak w ogóle, to raczej nie polecam jesiotrów do oczek, nie znam przypadku aby przeżyły w oczku dłużej niż dwa trzy lata, a zajmuję się nimi już dość długo, oczkami oczywiście nie jesiotrami :grin:
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

stas
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 17 listopada 09, 10:47
Lokalizacja: z gdyni

Re: Jaka obsada

Postautor: stas » 21 listopada 09, 10:38

Nie mam roślin.To będzie ich pierwsza zima i zabieram je do garażu będą w zbioriniku 1000l.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka obsada

Postautor: Pawel Woynowski » 21 listopada 09, 23:33

stas pisze:Nie mam roślin.To będzie ich pierwsza zima i zabieram je do garażu będą w zbioriniku 1000l.


Nie masz żadnych roślin w oczku? To co to za oczko, basen PPoż. ;-)
Odpowiednia ilość roślin, (przyjmuje się 5 - 6 szt roślin /1m2 powierzchni oczka), to podstawa w zachowaniu równowagi biologicznej w oczku co w efekcie = czysta woda, i zero glonów.
Samo przenoszenie to duży stres dla ryb, to już lepiej je zostawić w oczku i dać do oczka napowietrzacz o dużej wydajności.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

stas
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 17 listopada 09, 10:47
Lokalizacja: z gdyni

Re: Jaka obsada

Postautor: stas » 24 listopada 09, 20:26

Na wiosnę planuję kupić jakieś rośliny.Jakie polecasz :?:

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka obsada

Postautor: Pawel Woynowski » 25 listopada 09, 00:29

Polecam Ci ten zestaw http://www.hydroflora.com.pl/index.php/ ... flyer.html, kup dwa takie zestawy, a do tego dokup jeszcze 2 miniaturowe grzybienie (lilie wodne), na początek powinno wystarczyć. I pamiętaj nic w przyrodzie nie przyśpieszysz, na efekty trzeba poczekać kilka lat (rok, dwa), aż rośliny się rozrosną i zaczną się rozmnażać. Dopiero wtedy powinno się zacząć wpuszczać powoli ryby po dwie trzy sztuki co dwa tygodnie, aby nie zachwiać tej równowagi którą już się uzyskało. Chodzi o nadprodukcję przez ryby azotanów (z amoniaku), których rośliny nie zdążą przerobić.

Pamiętaj też, że każda nasz ingerencja w oczko wodne (odmulanie, wyłapywanie ryb, wypompowywanie wody itp) to zachwianie równowagi. Oczko uczy cierpliwości, ponieważ przyroda działa powoli lecz bardzo skutecznie, a my musimy na to poczekać, nic niestety nie przyśpieszymy, co najwyżej swoimi działaniami pogorszymy jedynie sprawę.
Nawet w najmniejszym oczku można to uzyskać, zerknij tutaj, to filmik znajomej gdzie pokazuje swój ogród, a w nim malutkie oczko wodne http://www.youtube.com/watch?v=MPKy8qtpejg

Napisz jeszcze, czy w oczku masz gdzie je posadzić. Czy masz zrobione półki w oczku na których można posadzić rośliny. Chodzi o półki położone na takiej głębokości aby postawione pojemniki z roślinami stworzyły im taką głębokość na jakiej powinny być posadzone, a to zależy od gatunku rośliny. Rośliny muszą rosnąć na odpowiedniej dla gatunku głębokości. Tzn. jeśli je sadzisz w pojemnikach (koszach), to wysokość wody nad substratem w pojemniku oznacza właśnie głębokość sadzenia. Przy tworzeniu półek musisz znać wysokość pojemnika. Jeśli masz głębokość 50 cm, a pojemnik ma wysokość 30cm, to roślina będzie posadzona na głębokości 20cm. Im więcej roślin tym szybciej oczko osiąga równowagę biologiczną.

Inną sprawą jest głębokość oczka. Tej głębokości oczka jakie Ty masz służą jako ogrody wodne, gdzie sadzimy jedynie rośliny. Chcąc hodować ryby przez cały rok, głębokość powinna wymościć minimum 1,20m, Wtedy w zimie ryby mają wystarczająco dużo miejsca pod lodem. W polskich warunkach grubość lodu w oczku może osiągnąć ok 60 cm. Roślinom to nie przeszkadza, rybom tak.
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 09, 23:58 przez Pawel Woynowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

stas
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 17 listopada 09, 10:47
Lokalizacja: z gdyni

Re: Jaka obsada

Postautor: stas » 25 listopada 09, 10:41

Mam jedną półkę o głębokośći ok.20cm.Rośliny wybiorę w skrzynkach, bo na foli mam kamienie baz ziemi.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka obsada

Postautor: Pawel Woynowski » 25 listopada 09, 16:37

stas pisze:Rośliny wybiorę w skrzynkach, bo na foli mam kamienie baz ziemi.


Tylko te skrzynki ponawiercaj tak aby miały wokół dużo otworów, chodzi o wymianę gazową w substracie, w pełnych skrzynkach substrat, a z nim korzenie roślin, będą gniły. Zanim wsypiesz substrat, wyłóż pojemniki jutą, i dopiero wtedy syp substrat i sadz rośliny. Zabezpieczysz w ten sposób przed wymywaniem substratu do wody. Po kilku tygodniach korzenie przerosną substrat, a juta się rozłoży.
Jako substratu pod rośliny użyj piasku z gliną w stosunku 3:1, na początek można jeszcze dodać do substratu troszkę ziemi kompostowej.
Ziemi ogrodniczej,ogrodowej i innych substratów ogrodniczych, nie stosujemy w oczku, są za bogate w składniki pokarmowe, a w szczególności w azotany, a ten rośliny mają pobierać z wody, a nie z podłoża. I nie ważne, czy to będzie pałka, tatarak czy grzybień, do wszystkich roślin w oczku stosujemy substrat robiony w/g powyższych proporcji.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

stas
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 17 listopada 09, 10:47
Lokalizacja: z gdyni

Re: Jaka obsada

Postautor: stas » 26 listopada 09, 09:20

Czy substrat nie zmąci wody w oczku :?:

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka obsada

Postautor: Pawel Woynowski » 26 listopada 09, 11:40

Nie zmąci bez obawy. Jednak mając karpie, trzeba po posadzeniu roślin, mających rosnąć w miejscu gdzie ryby mogą mieć do nich dostęp np. na dnie oczka (grzybienie), przysypać powierzchnię substratu warstwą żwiru o granulacji ok 2 cm. Karpie bardzo lubią ryć w podłożu i osadach dennych.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Jaka obsada

Postautor: lukaszp2201 » 30 listopada 09, 19:53

co do jesiotrów to u jednych zimują dobrze a u innych padają.
Trzy razy kupowałem jesiotra, dwa padły po 5 miesiącach a jednego miałem 3lata. Przez pierwszą zimę stosowałem napowietrzacz a potem kładłem tylko styropian na powierzchni i nie natleniałem wody i o dziwo przeżył jak i większość koi. No ale cóż latem padnął zby ciepłą wodę miałem :neutral:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości