Oczko wodne - przygotowania.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Wilkołak » 31 lipca 17, 18:04

Więc tak, jak sprawdziłem ile musiał bym zabulić za folię plus geowłókninę, jako podkład, to sobie daruje folię, a kupię na przyszły rok formę. Za tyle ile dał bym za folię+geowłóknina +/- 600zł, to będzie niezła forma na oczko. Co prawda, nie będzie 1 metr głębokość, a może, jeszcze muszę po googlować i poszukać.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: osama » 15 lutego 18, 11:41

Jeśli oczko będzie głębokie, to nie zamarznie całkowicie.
Zimą potrzebne tylko napowietrzanie, żeby zawsze był jakiś otwór w lodzie i po kłopocie.
Oczka wodnego nigdy nie miałem, zim u mnie w Dolnośląskim koło Wrocławia za bardzo nie ma, więc tu nie ma problemu nawet z w miarę płytkimi oczkami.
Zimą ryby nie potrzebują pokarmu, po prostu wegetują. Potrzeba im tylko dostępu do napowietrzonej powietrza.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Wilkołak » 25 marca 18, 15:42

Londing...............................................................70%

Trochę się pozmieniało i oczko będzie czysto ozdobno/pokarmowym tworem. Czemu pokarmowym, a temu że w okresie wiosenno/letnim będą żywe robaczki dla rybek w akwa.
Rybek w oczku nie będzie, bo ok 40cm głębokości to nie da rady, dla przezimowania chyba żebym je w zimę przechował w domu w pustym 100l. :roll:

No i rybki jednak będą ale nie więcej jak 5-6 sztuk i to rybek małych. A na zimę (już pewnie jesienią) to przejdą do akwa 100l.
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 18, 13:28 przez Wilkołak, łącznie zmieniany 2 razy.

Bingo
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwietnia 18, 13:52

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Bingo » 6 kwietnia 18, 13:55

A co lepiej kupić gotowe plastikowe oczko wodne czy wyłożyć dno folią ? co się bardziej sprawdza ? :)

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Wilkołak » 7 kwietnia 18, 16:30

Co form to są słabe i nie adekwatne do ceny za wielkość formy.
A folie są drogie ale wydaje mi się że są lepsze. Ja dopiero w tym roku, będę kończył oczko i osobiście kupuje folie.
Tylko przy foli trzeba być ostrożnym w kładzeniu, by się nie przedziurawiło. Najlepiej (to też zależy od wielkości oczka) kłaść folię w kilka osób, położyć ja na środku oczka i zalać powoli wodą, a ona się sama dopasuje. Nic nie naciągać foli bo się możne naprężyć a potem przedziurawić, potem można dodać dodatki, typu żwir czy roślinki i rybki ale to najlepiej za dzień lub dwa.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Wilkołak » 23 kwietnia 18, 18:22

No oczko już zrobione ale wyszło trochę mniejsze niż planowałem, a dlatego że, wcześniej, to praktycznie było by same, duże oczko, bez roślinności czy ozdób w koło, czy czegoś takiego. A nie oto mi chodziło. Dlatego, zdecydowałem się na dużo mniejsze oczko ale za to, mogę dodać jakąś roślinność, a co do ryb, też będą, ale na zimę odłowię je do 100l dam filtr zewnętrzny, bo mam akurat jeden nie używany (plus 3 małe wewnętrzne) światło też będzie, bo jest pokrywa, a tam 16wat ale myślę o anubiasach i może zrobię bez podłoża, tylko kamienie albo lawa, korzenie i rośliny.

Oczko jeszcze nie "ozdobione" ale majówka już blisko, to się zrobi.

https://i.imgur.com/2UCzZCf.jpg

Wodę wlałem wczoraj i dodałem 10l torfianki, która została mi z podmiany.

Co do ryb, to sam się zastanawiam co dać, dostęp mam dość spory, bo niedaleko mam sąsiada co ma staw, a tak chyba karaski czy coś takiego, jakieś 10km mam rzekę, a i niedaleko jeden facet ma hodowlę różnych ryb, a nawet ma węgorze, więc coś się załatwi. Ale też muszę patrzeć, jakie to coś duże urośnie, choć w sumie coś koło 20 cm+ to od razu powędruje na patelnię XD.
Filtr do myślę o pompie i może zrobię samemu kubełek, bo myślałem nad wiadrem, a w nim dziura u góry, a od dołu, będzie wtłaczana woda z oczka, przejdzie przez gąbkę 30ppi, następnie mam lawę i ceramikę od jbl-a, dam ją jako domek dla bakterii, przyłożę to znów gąbką 30ppi i powinno cykać. na pompie też jest gąbka więc mechanika i biologia ogarnięte będą.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Oczko wodne - przygotowania.

Postautor: Wilkołak » 6 maja 18, 06:48

Na dzień dzisiejszy oczko wygląda tak.
https://i.imgur.com/4x9UUBB.jpg
i
https://i.imgur.com/nclK4aD.jpg
Akurat jak miałem wolne, to trochę sobie przy nim pokombinowałem, a nawet, udało mi się brzegi podnieść, tak że teraz jest 57 cm głębokość od dna do lustra wody.
Na przyszły rok już planuje pogłębianie oczka, poprzez wycięcie w tej foli dziury i dokopaniu przynajmniej 1 metra głębokości. Może dam folię, a może wkopię beczkę i ją okleję no zobaczę.
Byłem w pobliski lesie, a że sporo u nas padało, to i rośliny wodne gratis się znalazło. Nie kupowałem doniczek tylko zrobiłem z pudełek po płytkach dvd i butelkach po wodzie recykling 100% :D
Dodałem też ogrodzenie w obawie przed kotem lub psami które mam, żeby nie zniszczyły foli.

Z dodatkowych rzeczy, wczoraj dodałem napowietrzanie 9,5 l/m, bo już niedługo mam zamiar wpuścić pierwsze rybki.
Co pompy to jeszcze nie kupiłem, sam się zastanawiam nad jej koniecznością. Karpi mieć w oczku nie będę, a jak będzie muł czy coś to go filtrem wypompuje i wody doleje, więc chyba filtr sobie odpuszczę.

Jeszcze mam takie pytanko, do napowietrzania to lepsiejszy kamień kurtyna czy listwa, bo sam nie wiem i się zastanawiam.
Jak by kurtyna, to kupił bym taką 1.20 na większa część oczka i by dobrze napowietrzyło. A pompa to taka mała od akwa co ma 1 wat mocy ale działa.

EDIT:
Są już rbkowie, a dokładnie karasie takie po 10 cm, 18 sztuk był by o dwie więcej ale nie dojechały ze stawu do domu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość