Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Awatar użytkownika
tiyo
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 23 stycznia 10, 12:19
Lokalizacja: grybów

Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: tiyo » 23 lutego 16, 18:24

Witam Wszystkich.

Przymierzam się do oczka przed domem. W sumie jest trzy opcje:
Gotowa forma 170x110x45 400l.
115x80x45 200l.
A może z foli własna konstrukcja kilkaset litrów, gdyż na większy litraż nie mam miejsca.
Przeliczałem mniej więcej koszty gotowej formy i i dobrej jakości foli, wyszło mi jakieś 50-100 zł więcej przy gotowej formie.
Pytanie jest takie. Co lepsze dla osoby po raz pierwszy zakładającej oczko i jakie ryby można by było trzymać w takim litrażu

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: lukaszp2201 » 23 lutego 16, 20:42

Jeżeli zamierzasz trzymać ryby w oczku przez zimę to żadna gotowa forma się nie nadaje ze względu na głębokość która powinna wynosić min 100cm. Gotowa forma daje nam małe możliwości nasadzenia dużej ilości roślin która będzie pełniła rolę filtra. Jeżeli wybierzesz formę to licz się z tym, że będziesz mieć zieloną wodę ponieważ woda w takiej kałuży nigdy nie będzie "dojrzała" i cały czas będzie zakwit zielonej wody, bez podmian się nie obejdzie. Formę np. 400l traktuje się jak zwykłe akwarium, porządny filtr, systematyczne częściowe podmiany wody a na zimę ryby do domu a zbiornik opróżniamy z wody.

Awatar użytkownika
tiyo
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 23 stycznia 10, 12:19
Lokalizacja: grybów

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: tiyo » 26 lutego 16, 21:02

lukaszp2201 pisze:Jeżeli zamierzasz trzymać ryby w oczku przez zimę to żadna gotowa forma się nie nadaje ze względu na głębokość która powinna wynosić min 100cm. Gotowa forma daje nam małe możliwości nasadzenia dużej ilości roślin która będzie pełniła rolę filtra. Jeżeli wybierzesz formę to licz się z tym, że będziesz mieć zieloną wodę ponieważ woda w takiej kałuży nigdy nie będzie "dojrzała" i cały czas będzie zakwit zielonej wody, bez podmian się nie obejdzie. Formę np. 400l traktuje się jak zwykłe akwarium, porządny filtr, systematyczne częściowe podmiany wody a na zimę ryby do domu a zbiornik opróżniamy z wody.


Tak jestem świadom tego że nie będzie to oczko z prawdziwego zdarzenia będzie roboty przy nim, ale chciałbym się dowiedzieć czy lepsza będzie folia od plastiku?

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: lukaszp2201 » 27 lutego 16, 08:50

Moim zdaniem zdecydowanie folia

Awatar użytkownika
tiyo
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 23 stycznia 10, 12:19
Lokalizacja: grybów

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: tiyo » 28 lutego 16, 11:17

0,5mm grubości wystarczy przy takim zbiorniku czy lepiej zaopatrzyć się w 1mm.?

Awatar użytkownika
tiyo
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 23 stycznia 10, 12:19
Lokalizacja: grybów

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: tiyo » 28 lutego 16, 11:20


lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: lukaszp2201 » 29 lutego 16, 15:04

Przy małym zbiorniku 0,5mm wystarczy, trzeba uwazacz zeby jej nie uszkodzic. Ja mam 1mm i jak na razie wszystko jest ok. Folia do ktorej wyslales link jest raczej kiepskim rozwiazaniem. Proponuje folie firmy muzimer mam ja u siebie i jestem bardzo zadowolony jest troche drozsza ale bardziej wytrzymla. Polecam strone forum.oczkowodne.net tam wszystkiego kolega sie dowie.

Awatar użytkownika
Florka
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 16 marca 18, 08:56

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: Florka » 16 marca 18, 09:10

Ja zrobiłam z gotowej formy . Jest trwalsze i łatwiej się je czyści :)

marianxb5

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: marianxb5 » 18 marca 19, 23:52

Hej, żona kiedyś zażyczyła sobie oczko wodne wiec ze szwagrem ruszyliśmy do boju. Zaczęliśmy klasycznie czyli folia. U szwagra tak jest to czemu u mnie nie zadziała. Szkopuł w tym, że szwagier ma strumyk z którego doprowadza wodę. U mnie niestety woda ubywała i nie jest to efekt parowania. Skończyło się na oczku z formy. Mam nadzieje, że komuś pomogłem.

Awatar użytkownika
Nagietka1134
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 23, 07:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: Nagietka1134 » 10 maja 23, 08:01

Gotowa forma 170x110x45 400l może być dobrym wyborem, jeśli nie chcesz tracić czasu na konstruowanie własnej formy i chcesz mieć pewność, że będzie ona trwała i wytrzymała. W takiej formie możesz trzymać większe ryby, takie jak karpie, amury, koi, sumy, czy szczupaki. 115x80x45 200l to już mniejszy litraż, ale wciąż wystarczający do trzymania kilku mniejszych ryb, takich jak np. neonki, sumiki, czy glonojadki. W przypadku tej opcji, konstrukcję możesz zrobić samodzielnie, co może być ciekawym doświadczeniem i może pozwolić zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli chcesz zrobić większą konstrukcję i nie masz miejsca na większy litraż, to własna forma z foli może być dobrym wyborem. W ten sposób możesz stworzyć dowolny kształt oczka, który będzie idealnie pasował do Twojego ogrodu. Jednakże, musisz pamiętać, że konstrukcja z foli będzie wymagała więcej pracy i czasu na zbudowanie, a także będzie mniej trwała niż gotowa forma. mam nadzieję, że pomogłam :)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oczko wodne z foli czy gotowej formy?

Postautor: jurkin » 11 maja 23, 16:20

Nagietka1134 pisze:Gotowa forma 170x110x45 400l może być dobrym wyborem, jeśli nie chcesz tracić czasu na konstruowanie własnej formy i chcesz mieć pewność, że będzie ona trwała i wytrzymała. W takiej formie możesz trzymać większe ryby, takie jak karpie, amury, koi, sumy, czy szczupaki. 115x80x45 200l to już mniejszy litraż, ale wciąż wystarczający do trzymania kilku mniejszych ryb, takich jak np. neonki, sumiki, czy glonojadki. W przypadku tej opcji, konstrukcję możesz zrobić samodzielnie, co może być ciekawym doświadczeniem i może pozwolić zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli chcesz zrobić większą konstrukcję i nie masz miejsca na większy litraż, to własna forma z foli może być dobrym wyborem. W ten sposób możesz stworzyć dowolny kształt oczka, który będzie idealnie pasował do Twojego ogrodu. Jednakże, musisz pamiętać, że konstrukcja z foli będzie wymagała więcej pracy i czasu na zbudowanie, a także będzie mniej trwała niż gotowa forma. mam nadzieję, że pomogłam :)

Poważnie? "karpie, amury, koi, sumy, czy szczupaki." w 400 litrach?
"neonki, sumiki, czy glonojadki." w oczku?

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości