Minogi?????

zulwik
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 1 sierpnia 05, 18:32

Minogi?????

Postautor: zulwik » 17 listopada 05, 18:19

witam chciałem sie zapytać czy stworzenia o nazwie minogi nadają sie do oczka wodnego?? Gdyż w moim miescie na rynku na stoisku z rybami można je kupoic żywe prosze o odpowiedz dzieki

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Minogi?????

Postautor: Aigel » 18 listopada 05, 00:26

Dziwna sprawa z ta przedarza zywych minogow, gdyz minog jest objety w Polsce ochrona, oraz wpisany jest na czerwona liste zwierzat zagrozonych wyginieciem.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minogi?????

Postautor: Pawel Woynowski » 22 listopada 05, 14:51

Aigel pisze:Dziwna sprawa z ta przedarza zywych minogow, gdyz minog jest objety w Polsce ochrona, oraz wpisany jest na czerwona liste zwierzat zagrozonych wyginieciem.


Owszem dziwna sprawa lecz nie ze sprzedażą minogów (moą być importowane z Ukrainy lub Litwy) lecz ich wpisaniem do czerwonej księgi. Otóż dorosły minog rzeczny (Lampetra fluviatilis) w Polsce nie podlega ochronie, jedynie na wodach należących do PZW istnieje zakaz połowu (zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb). Pod całkowitą ochroną są jego larwy tzw, "ślepce".


Pozdrawiam ichtiologicznie,
Paweł Woynowski
http://www.mikrojezioro.met.pl

[ Dodano: 2005-11-22, 14:52 ]
zulwik pisze:witam chciałem sie zapytać czy stworzenia o nazwie minogi nadają sie do oczka wodnego?? Gdyż w moim miescie na rynku na stoisku z rybami można je kupoic żywe prosze o odpowiedz dzieki


Minogi rzeczne nie nadają się do oczek wodnych z kilku powodów, dorosłe minogi żyją w rzekach kilka miesięcy, po tarle giną, larwy natomiast które żyją kilka lat są drapieżnikami przysysają się do ryb i karmią się ich krwią, muszą mieć wodę bieżącą i bardzo dobrze natlenioną wtedy będą żyły ok 4 lat, ponieważ resztę swgo życia muszą spędzić w możu gdzie ostro żerując przeobrażają się w dorosłe osoniki.Dorosłe osobniki w zasadzie całe życie spędzają w morzu i jedynie raz w swoim życiu wpływają do rzek w okresie tarła.

Można było by spróbować hodowli minoga strumieniowego (Lampetra planeri) ten gatunek prowadzi osiadły tryb życia nie wędruje do morza. Całe życie spędza w wodach płynacych i dobrze natlenionych o piaszczystym dnie. Żyje 4 do 5 lat w formie larwalnej a następnie przeobraż się w formę dorosłą i po tarle ginie. Jest mniejszy od minoga rzecznego.
Jest tylko jedno ale, ten minog jest pod scisłą ochroną, poza tym nie ma w oczku z niego żadnego pożytku, żyje w osadch dennych i jak już pisałem jest pasożytem ryb.

Jeśli chcesz hodować w oczku coś po za karasiami czy koi, to proponuję bardzo wdzięczne rybki jakimi są płocie, statko tych rybek wprowadza do oczka urozmaicenie w postaci pływającej w pół wody ławicy tych rybek. Płocie żyją u mnie w oczku już od ponad 7 lat, rozmnażają się i wprowadzają ożywienie w wodzie.

Pozdrawiam ichtiologicznie,
Paweł Woynowski
http://www.mikrojezioro.met.pl
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

darecki14,.
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 29 kwietnia 06, 13:59

Re: Minogi?????

Postautor: darecki14,. » 29 kwietnia 06, 14:45

kiedys minug przyssał sie mi do nogi!bolesne przerzycie! :shock: niema mowy o minogach!zgadzam sie z Pawlem :)

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości