Kilka ważnych pytań

Awatar użytkownika
mati5123
Ryba
Ryba
Posty: 358
Rejestracja: 10 lipca 10, 10:06

Kilka ważnych pytań

Postautor: mati5123 » 2 września 11, 18:55

Witam!
Chciałbym założyć oczko wodne czy pojemność 1200l >2000 (jeśli to mało to jaki litraż na takie średnie oczko ) jaki filtr będzie mi potrzebny nie znam się na oczkach jakie rybki mogę tam trzymać i ile sztuk jakie rośliny .
Budowa mnie nie interesuje bo to wiem .
Budowa przewidywana na wiosnę więc mam czas do poduczenia .
Moje 63L -old one

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka ważnych pytań

Postautor: Pawel Woynowski » 2 września 11, 21:06

To zależy od powierzchni w ogrodzie jaką chcesz przeznaczyć na oczko, od zasobności portfela no i oczywiście od chęci do pracy przy kopaniu i profilowaniu wykopu, wyłożeniu go podkładem, a następnie folią.
Filtrację dobiera się do pojemności oczka.
Pompę do maksymalnej wydajności filtra. A filtr jeśli planuje się ryby w oczku powinien być o ok 1/2 raza większy niż zalecany przez producenta. Producenci podając parametry filtrów nie określają czy filtr jest do oczka wyłącznie z roślinami, gdzie w zasadzie nie był by potrzebny, czy do oczka z rybami, więc parametry tych filtrów są zaniżone jeśli chodzi o oczka z rybami.
Co zaś do wielkości oczka, to czym większe tym szybciej i łatwiej otrzyma i utrzyma się równowagę biologiczną.
Jak już zalejesz nowe oczko wodą to czekasz dwa miesiące i nasadzasz rośliny w pojemniki ustawiane na specjalnie w tym celu wybudowane w brzegu oczka półki, lub sadzisz je bezpośrednio na specjalne wyprofilowanych półkach. Roślin docelowo powinno być ok 5 - 6 szt na 1m2 powierzchni oczka.
Po ok pół roku od nasadzenia roślin, zaczynasz wpuszczać ryby. Nie wpuszczasz całej docelowej obsady, lecz po dwie trzy sztuki raz na dwa tygodnie, aż osiągniesz po kilku miesiącach docelową ilość. Pamiętaj również o tym, że ryby będą się rozmnażać, więc w oczku powinno i dla nich być miejsce.
Z ryb w oczku hoduje się karasie złote, orfy, złote liny, karpie koi oraz krajowe ryby np: krasnopiórki, płocie, kiełbie, liny, karpie królewskie i sazany.
Myślę. że jak na początek to wystarczy.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości