Małże w oczku

rysiek
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 27 listopada 04, 19:04

Małże w oczku

Postautor: rysiek » 1 maja 05, 12:28

Witam gdzie można kupić małże ub moze ktoś ma za dużo i chciał by się podzielic. Słyszałem że są one pożytaczne w oczku pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Małże w oczku

Postautor: Tomekł » 1 maja 05, 13:49

małzec można kupić w sklepie zoologicznym albo w jakimś centrum ogrodniczym z artykółami oczkowymi :wink: Małże są w też w stawach i jeziorach ale sa pod ochrona ale mysle że zabranie jednej takiej małzy nie zrobi wielkiej różnicy .małże są pożyteczne to prawda, filtruja wode z glonów.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Małże w oczku

Postautor: Pawel Woynowski » 13 maja 05, 23:57

Tomekł pisze:małzec można kupić w sklepie zoologicznym albo w jakimś centrum ogrodniczym z artykółami oczkowymi :wink: Małże są w też w stawach i jeziorach ale sa pod ochrona ale mysle że zabranie jednej takiej małzy nie zrobi wielkiej różnicy .małże są pożyteczne to prawda, filtruja wode z glonów.


Owszem filtrują, lecz ich młode tzw. glonchidia są niebezpieczne dla ryb, a szczególnie dla narybku. Przyczepiają się na skrzelach, płetwach i skórze ryb tworząc cysty które prowadzą do zakrzenia skóry i w efekcie do śnięcia narybku. Lepszymi filtratorami są racicznice. Więcej o tym tutaj http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw ... entos.html
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Awatar użytkownika
SlaWasII
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 05, 14:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Małże w oczku

Postautor: SlaWasII » 16 maja 05, 15:10

Paweł Woynowski pisze:Owszem filtrują, lecz ich młode tzw. glonchidia są niebezpieczne dla ryb, a szczególnie dla narybku...

Racicznice nie żerują na rybach!
Sławek vel SlaWasII & Amadeo & Pazurek

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Małże w oczku

Postautor: Pawel Woynowski » 17 maja 05, 22:07

SlaWasII pisze:Racicznice nie żerują na rybach!


Dokładnie tak napisałem pod odnośnikiem http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw ... entos.html który podałem w odpowiedzi na post. Trzeba się tylko trochę wysilić i zajrzeć tam. Racicznica Dreissena polymorpha też należy do gromady Małż (Bivalvia). Cały dowcip polega na tym że potocznie małżami większość z nas, nazywa skójki (Unio pictorum) i szczeżuje Anadonta cygnea i dlatego również odpowiedziałem potocznie, zaznaczając jednak, że lepszym filtratorem, nie tylko ze względu na glonchidia, są racicznice.
Dlatego też aby uniknąć na przyszłość takich sytuacji, zawsze twierdzę, że trzeba nazwy pisać dokładnie i najlepiej uzupełniać nazwę polską nazwą łacińską. Wtedy nawet nazwy regionalne będą prawidłowo odczytywane.

Pozdrawiam
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Awatar użytkownika
SlaWasII
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 05, 14:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Małże w oczku

Postautor: SlaWasII » 18 maja 05, 12:38

Paweł Woynowski pisze:Trzeba się tylko trochę wysilić i zajrzeć tam.


Ja się bardzo mocno wysiliłem i zajrzałem nie tylko tam. :wink:
Niestety w necie (i nie tylko) jest bardzo mało informacji o małżach. A konkretnie:
Jak małże zimują?
Czy są w stanie przeżyć gdy lekko zamarzną? (m. in. żółwie czerwonolice i kardynałki chińskie przeżywają!)
Czy w bardzo czystych oczkach należy małże dokarmiać?
Czy szczeżuje są w stanie rozmnożyć się w oczku bez ryb?

Będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu odpowiedzi.
Sławek vel SlaWasII & Amadeo & Pazurek

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości