Jak zagospodarować ??

gazownik
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 551
Rejestracja: 24 lutego 10, 18:47

Jak zagospodarować ??

Postautor: gazownik » 18 maja 10, 19:16

Witam
Mam do zagospodarowania oczko , do tej pory nie zajmowałem się oczkami także jestem trochę laikiem. Do dyspozycji mam pompy AQUAEL FZN 15000,dwie PF 4(wydajność po 3500 litrów) oraz dwie zupełnie małe ..oraz filtry AQUA SZUT 20 000 oraz dwa mniejsze wielkości prawie wiaderka gdzie górne wieko jest siatkowane z czego wnioskuje że to filtry denne...oczko w całości zbudowane z kamienia posiadające dwie niecki o głębokości 150 i 180 cm.Chciałbym obsadzić je roślinnością jednak nie wiem czy wszystko umieszczać w typowych pojemnikach jeśli tak to jak je w miarę zamaskować czy wybrać jakiś inny sposób dzięki ,któremu będzie to bardziej przypominało naturalny zbiornik.
Obok zbiornika (20cm)jest wylany z betonu otwór 50*50cm głębokości jakieś 70-80cm nie połączony ze zbiornikiem zastanawiałem się czy istnieje możliwość wykorzystania go jako filtr?? Można by wode z pompy puścić na dno po czym umieścić kolejno szczotki , maty i na samej górze biobale...czy takie coś by funkcjonowało poprawnie ??
Poniżej zdjęcia
http://img714.imageshack.us/img714/5416/poprawka6.jpg
http://img175.imageshack.us/img175/7740/poprawka2.jpg
http://img29.imageshack.us/img29/5998/poprawka3.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/2673/poprawka4.jpg
http://img522.imageshack.us/img522/5623/poprawka5.jpg

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zagospodarować ??

Postautor: Pawel Woynowski » 22 maja 10, 14:27

Przede wszystkim powiedz jaką ma pojemność to oczko, bo to jest podstawa do dobrania pomp i filtrów? Powinieneś również znać parametry tych pomp, takich jak wydajność oraz wysokość podnoszenia. Pamiętaj, że producenci pomp podają jej maksymalną wydajność na wysokości 0 m tzn. na wylocie pompy, tak że z każdym 1 m podniesienia wody powyżej wylotu z pompy, traci ona na wydajności ok 1000 l/h. Powodem tego jest ciężar słupa wody i opory w rurach, złączkach i kolankach Projektując instalację zasilającą trzeba zminimalizować ilość łuków, a jeśli to koniecznie to te łuki powinny być rozwarte, tzn. kąt załamania powinien być większy niż 90º, tak mniej więcej ok 120º.
Dobierając natomiast filtry, dobierasz je tak aby cala woda z oczka była przefiltrowana w ciągu 24 - 48 godzin. Każdy filtr ma również swój dopuszczony maksymalny przepływ wody, więc trzeba tak dobrać pompę aby nie przekroczyć tego parametru, bo można zniszczyć filtr, jeżeli ciśnienie wody w filtrze będzie za duże.

Zastanawia mnie natomiast ta dziwna konstrukcja oczka z kamieni. Ile ono ma lat. Na jakiej izolacji jest to zbudowane. Czy izolacja wykonana jest z siatkobetonu, czy folii PVC lub EPDM, czy nie daj Bóg z folii PE czyli ogrodniczej lub budowlanej, folia PE absolutnie nie nadają się do izolacji oczek. Czy do zaprawy dodawany był separator wapnia i uszczelniacz. Wypłukiwane wapno z zaprawy podnosi pH wody, w oczku pH powinno oscylować między pH 6,5 a 7,5, w przeciwnym wypadku będziesz miał wodę koloru zupki szczawiowej, glony lubią wysokie pH. Drugą sprawą jest twardość ogólna wody (TwO), która określa zawartość wapnia i magnezu w wodize, najodpowiedniejsza w oczku to TwO = 7 - 15º, oraz twardość węglanowa (TwW), która określa zawartość kwaśnego węglanu wapnia w wodzie i dla oczka powinna wynosić TwW= 5- 15º .
Inną zupełnie sprawą, jest znalezienie przecieku w takim oczku, że już nie wspomnę o czyszczeniu oczka po kilku latach eksploatacji z osadów dennych.
Pojemniki z roślinami stawiamy na półkach w oczku i maskujemy w tym przypadku ... niestety kamieniami, które układamy stabilnie wokół nich. Wielkość pojemnika uzależniona jest od wymagań roślin. Rośliny ekspansywne sadzimy w dużych pojemnikach, np. grzybienie można sadzić w ponawiercanych kastach i pojemnikach murarskich.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kasty po nawierceniu (ułatwienie wymiany gazowej w podłożu) wykładam jutą i nasypuję substrat dla roślin wodnych zrobiony z 2 cz. piasku 1 cz. gliny i 0,25 cz. ziemi darniowej.
Pojemniki ustawiamy na takiej głębokości w oczku jakiej wymagają rośliny. Uwzględniając wysokość pojemnika. Głębokość sadzenia, to wysokość nad powierzchnią substratu w pojemniku, a lustrem wody. Na przykład jeśli roślina wymaga posadzenia na głębokości 10 cm, a pojemnik ma wysokość 30 cm, to powinien on stać na głębokości 40 cm.
Dla roślin kłączowych strefy płytkiej w Twoim przypadku zastosował bym płaskie pojemniki typu kuweta, tych nie trzeba wiercić, warstwa substratu nie będzie większa niż 15 - 20 cm. Wszystkie pojemniki dobrze aby miały kolor czarny, po kilku tygodniach pokryją się osadem i nie będą tak widoczne. Jeśli w oczku planowane są ryby ozdobne karasie czy ozdobne karpie koi, to substrat w pojemnikach przysypujemy z wierzchu żwirem o frakcji 2 - 4 cm. Koi to koparki ryjące w dnie w poszukiwaniu pokarmu, dlatego pojemniki z roślinami trzeba przed nimi zabezpieczyć.
Przyjmuje się że roślin w oczku docelowo powinno być ok 5 - 6 szt. na 1m² powierzchni oczka, pamiętając przy nasadzeniach o tym że rośliny po kilku latach rozrosną się (namnożą).

To może tyle na początek :)
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Kris75
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 16 lipca 19, 15:00

Re: Jak zagospodarować ??

Postautor: Kris75 » 19 lipca 19, 15:13

Dzień dobry Panie Pawle,proszę o poradę co pan sądzi o tym filmiku.Chciałbym taki sam zrobić
.Jaka tam może być pompa i zbiornik na wodę. Pozdrawiam https://youtu.be/xxMc3wO6BzM

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości