Folia do oczka.

Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Folia do oczka.

Postautor: rafs2509 » 28 lutego 10, 10:07

W zeszłym roku zacząłem kopanie oczka, jednak musiałem się z tym wstrzymać ponieważ przyszła zima. Teraz gdy jest już coraz cieplej muszę dokończyć kopanie i zacząć martwić się o foli do oczka. Jestem ciekaw jakie folie macie oraz czy macie z nimi problemy. Są różne grubości foli i różne ceny. Pytam, bo nie chcę za rok lub kilka miesięcy wymieniać folii na nową.
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

skiba32
Narybek
Narybek
Posty: 95
Rejestracja: 26 grudnia 09, 17:57

Re: Folia do oczka.

Postautor: skiba32 » 28 lutego 10, 18:21

http://www.allegro.pl/item926416515_fol ... elona.html
Ta folia jest dobra mój brat ją ma już 2 rok i nic się nie dzieje tę folie bradzo polecam http://www.allegro.pl/item931071969_ocz ... ucent.html. Ale i zwykła folia budowlana jest dobra ja ją mam już drugi rok. Tylko pamiętak że musisz dać geowłóknine pod spód żeby foli nic nie przebiło. Jak masz jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Folia do oczka.

Postautor: Pawel Woynowski » 18 maja 10, 01:28

skiba32 pisze:Ta folia jest dobra mój brat ją ma już 2 rok i nic się nie dzieje tę folie bradzo polecam Ale i zwykła folia budowlana jest dobra ja ją mam już drugi rok. Tylko pamiętak że musisz dać geowłóknine pod spód żeby foli nic nie przebiło. Jak masz jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem.


Nie rozśmieszaj mnie, tymi zielonymi, niebieskimi czy zbrojnymi wynalazkami z allegro, ani toto nie ma atestu dopuszczającego do kontaktu z wodą pitną, a takie są wymagania dla folii do oczek wodnych. Poza tym rzadko który sprzedawca daje gwarancję na folię. A to ważna rzecz, w razie reklamacji. Poza tym czym dłuższa gwarancja tym lepsza jakość. Dlatego tam sprzedają tak tanio to badziewie.

A już tą folią budowlaną z PE, to mnie załamałeś na całego. Kto buduje oczko na folii budowlanej, którą po 2 góra 4 latach szlag trafia, bo ją mroź w zimie i słońce w lecie, czyli promieniowanie UV, załatwią na cacy. Zrobi się krucha i będzie się darła jak gazeta, a już geowłóknina do takiej folii, to strata na nią kasy, bo ona nie pomoże na uszkodzenia folii PE spowodowanych przez wpływ warunków atmosferycznych, na które nie jest w ogóle odporna.

Tak że proszę Cię, nie namawiaj nikogo na takie folie, bo oczko to inwestycja na lata, a nie na co kilkuletnie wymiany folii, a w najlepszym przypadku co roczne naprawy. Pomijam już to, że brak jest w handlu jakiegokolwiek kleju do klejenia na niej uszkodzeń czyli przyklejania łatek.
Poza tym każda nasza ingerencja w biotop w oczku, to załamanie się ew. równowagi biologicznej, do której dochodzi się niekiedy i kilka lat.

Do izolacji oczek wodnych stosowało się do niedawna specjalną folię do oczek wykonaną z PVC. Ma ona wszystkie dopuszczające atesty i od renomowanego producenta gwarancję od uszkodzeń spowodowanych mrozem i wpływem promieniowania UV, na co najmniej 15 lat.
Obecnie najlepszą folią, nie wiele droższą od PVC jest folia EPDM do oczek wodnych (od 19 do 23 zł/ m2). Jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, bardziej elastyczna niż PVC, można ją rozciągnąć do 400%. Ma gwarancję producenta na 25 lat, a jako ciekawostkę powiem że po 30 latach eksploatacji w oczku wodnym folia EPDM traci jedynie 2% ze swoich właściwości.

Wszystkim którzy pytają się o folię tłumaczę że inwestycja w EPDM jest bardzo opłacalna, z jednego jedynie powodu. Po jej zakupie i wyłożeniu oczka mamy na długie lata "to co na świecie najświętsze, święty spokój" z uszkodzeniami i naprawami izolacji.
Pamiętać należy również o tym, że każda wymiana folii w uruchomionym kilka lat wcześniej oczku, to w efekcie większy koszt niż wybudowanie nowego oczka od podstaw, ponieważ dochodzi jeszcze demontaż starego. Dlatego każdego namawiam do zakupu markowych a co za tym idzie i dobrych jakościowo materiałów do budowy i elementów wyposażenia oczek. Takie postępowanie w afekcie naprawdę się opłaci.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

NoCoTy
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 20 marca 09, 21:09

Re: Folia do oczka.

Postautor: NoCoTy » 20 maja 10, 06:57

mam pytanie czy folia z tej aukcji :

http://aukcjewp.wp.pl/item1033804153_fo ... miary.html

będzie dobra na oczko o wymiarach w przybliżeniu 4m x 2,5m x 1,2m h ???
moje 450l

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Folia do oczka.

Postautor: Pawel Woynowski » 21 maja 10, 12:35

NoCoTy pisze:mam pytanie czy folia z tej aukcji :

http://aukcjewp.wp.pl/item1033804153_fo ... miary.html

będzie dobra na oczko o wymiarach w przybliżeniu 4m x 2,5m x 1,2m h ???


Szczerze mówiąc, ja bym z niej nie robił.
Zastanawia mnie niska cena, albo to folia kilkunastoletnia nie sprzedana przez inną firmę, albo jakiś wynalazek.
Druga sprawa, to brak na stronie informacji o gwarancji producenta, oraz brak informacji w ogóle o producencie. A to, że napisał tam że folia posiada Certyfikat Europejski i Atest Higieniczny, o niczym nie świadczy. Powinien był bowiem, podać jeszcze numer normy, a z tym się wiąże to, że może stosować na folii oznaczenie CE.
Wyroby które spełniły europejskie wymagania stawiane tej grupie produktów budowlanych (norma EN 13967), mają nadawane przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej, prawo do oznakowywania ich oznaczeniem CE.

"Oznaczenie CE, jako konsekwencja wejścia w życie Dyrektyw Nowego Podejścia, jest dla produktów pochodzących z UE paszportem uprawniającym do wstępu na rynki Wspólnoty. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą stosować ujednolicone parametry techniczne swoich wyrobów.

Dzięki ogólnoeuropejskiej deklaracji zgodności CE, każdy z producentów ponosi pełną odpowiedzialność za spełnienie przez produkt wymaganych parametrów. Każdy producent w obrębie UE musi spełniać te same kryteria i zamieszczać je w karcie technicznej wyrobu. Umożliwia to kontrolę jakości produktów, a także porównywanie różnych produktów przeznaczonych do tego samego zastosowania.

Dla dystrybutorów, sprzedawców, architektów, inwestorów i wykonawców jest to znakomite ułatwienie pozwalające wybrać produkt, którego jakość potwierdzają wyspecjalizowane instytucje. W przypadku folii izolacyjnych, od 1 października 2006 oznaczenie CE stało się obowiązkowe do stosowania w obrocie tymi foliami na rynkach unijnych.

Oznaczenie CE na rolkach folii to gwarancja jakości i spełniania przez producenta wymagań europejskich norm zharmonizowanych."

To na tyle na temat moich wątpliwości.
Osobiście mogę Ci polecić firmę Ergis, polskiego producenta tych folii. Kupisz u nich folię PVC IZOFOL którą stosuję od 15 lat beż żadnych problemów w swoich realizacjach, i dopiero teraz kończy mi się gwarancja na pierwsze realizacje, ponieważ producent daje gwarancję na tę folię na 15 lat.
Lecz najlepszą na rynku jest izolacja z folii EPDM. Jest bardzo elastyczne, nie można tego nawet porównać do PVC, odporna na uszkodzenia mechaniczne typu kamienie, korzenie roślin, pazury zwierząt, itp., pod warunkiem że jest prawidłowo ułożona w oczku.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

WodnikRa
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 8 czerwca 12, 13:16

Re: Folia do oczka.

Postautor: WodnikRa » 12 czerwca 12, 18:37

Nie buduj oczka z folii, bo zobaczysz, że będzie Ci się dziurawiło. Ja znam fajną firmę, która specjalizuje się w oczkach wodnych z gotowych form. Polecam technologię laminatów poliestrowo szklanych, powoduje ona, że oczko jest niezniszczalne, nie ma mowy o przedziurawieniu go kamieniem czy lodem. A poza tym takie oczka wyglądają bardzo naturalnie, imitują prawdziwy staw. Ja takie oczko zakupiłem w firmie NARO. Uważam, że to bardzo dobra firma. Pewnie znacie zresztą, bo jest popularna na rynku. Wszystko fachowo i dobrze zrobione. Jestem w pełni zadowolony. Można wejść na stronę internetową sklepu i samemu zapoznać się z ich produktami. Tutaj macie adres: szamba-baseny.com.pl

merceli
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 12, 15:53

Re: Folia do oczka.

Postautor: merceli » 13 czerwca 12, 19:19

W swoim oczku już 3 rok mam niebieską folię. Nie wiem co to za folia ale to na pewno nie folia z PCV polecana do budowy oczek.Dostałem ją od znajomego polecono mu ją do oczka przy domowej ekologicznej oczyszczalni u niego jest 4 rok .Jest dosyć mocna i tania i nie narzekam ani ja ani znajomy.Nawet narzucali(dosłownie) na nią kamieni (jak pieść) i nicć się nie stało.
IMHO za folią przemawia fakt ,że łatwo można sobie zmienić kształt itp,jakby za kilka lat chciało się coś zmienić.przy laminacie lub betonie to raczej niemożliwe bez sporych kosztów i poświecenia czasu.
Folię śmiało polecam początkującym bo łatwo poprawić błędy w budowie oczka.

kepher69
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 16 sierpnia 14, 18:32
Lokalizacja: Silesia

Re: Folia do oczka.

Postautor: kepher69 » 24 sierpnia 14, 16:17

Folia dachowa Protan http://www.protan.pl/ robi się z tego także baseny a ja zaadoptowałem ją do oczka i sprawdziła się świetnie. Można ją ułożyć normalnie ale będą zagięcia. Ja zgrzewałem, tak jak się to robi na dachach. Nie ma wtedy problemu z jej wyprofilowaniem. Jak ktoś chce mogę przesłać zdjęcia.
السلام عليكم
As-Salāmu `alaykum

Akwarium 300l ekosystem krajowy
aranżacja własna

Oczko 5500l ekosystem krajowy
aranżacja własna

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Folia do oczka.

Postautor: Sance » 24 sierpnia 14, 18:10

Tylko po co kombajn do koszenia ogródka?

jane715
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 22 marca 16, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Folia do oczka.

Postautor: jane715 » 22 marca 16, 10:28

to co mi polecicie do mojego oczka wodnego

Awatar użytkownika
kanila
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 stycznia 17, 18:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Folia do oczka.

Postautor: kanila » 12 stycznia 17, 10:58

A już tą folią budowlaną z PE, to mnie załamałeś na całego. Kto buduje oczko na folii budowlanej, którą po 2 góra 4 latach szlag trafia, bo ją mroź w zimie i słońce w lecie, czyli promieniowanie UV, załatwią na cacy. Zrobi się krucha i będzie się darła jak gazeta, a już geowłóknina do takiej folii, to strata na nią kasy, bo ona nie pomoże na uszkodzenia folii PE spowodowanych przez wpływ warunków atmosferycznych, na które nie jest w ogóle odporna.

Znam takich, którzy z folii budowlanej korzystali i bardzo szybko się przekonali o tym jak bardzo jest "odpowiednia". Niestety to dziadostwo, które bardzo szybko się może uszkodzić. Nie ma też co oszczędzać na takiej folii, jeżeli już robimy oczko wodne. Przecież nie będziemy całego zmieniać po jednym sezonie kiedy folia się zepsuje.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Folia do oczka.

Postautor: deXter » 12 stycznia 17, 18:32

Zacznę walić ostrzeżenia....
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Oczko wodne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość