kilka pytań odnośnie oczka...

gamon
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 09, 00:22

kilka pytań odnośnie oczka...

Postautor: gamon » 23 kwietnia 09, 00:40

Witam!
Zamierzam założyć oczko wodne. W związku z tym mam kilka pytań i liczę na Waszą pomoc :grin:

Oczko nie przekroczy 10000 l. Jeżeli chodzi o dokładne wymiary i kształt to jeszcze się zastanawiam i nie wiem jak mnie łopata poniesie :)

pyt. 1
czy ten filtr i pompa będą dobre? http://www.allegro.pl/item610981369_fil ... klady.html

pyt. 2
zamierzam użyć takiego ustrojstwa do wyłożenia oczka: PCV GEOMEMBRANA. Co najlepiej użyć pod wyścielenie tej folii?Trzeba w ogóle coś dawać jeśli dno będzie w miarę gładkie?

pyt. 3
Jak głęboki zrobić stawik aby ryby mogły sobie spokojnie przezimować?

pyt. 4
czy dno zrobić jednej głębokości czy może zrobić w jednym miejscu głębiej? Jeżeli tak to gdzie lepiej pod kaskadą czy może z drugiej strony?

pyt. 5
gdzie najlepiej umieścić pompę? wydaje mi się, że lepiej będzie po przeciwnej stronie kaskady, zgadza się?

pyt. 6
jak już wyłożę folią całe oczko to jak wsadzać rośliny? W doniczkach? (to pytanie może głupie ale naprawdę :niewiem: )

pyt. 7
jak utrzymywać jeden stan wody podczas opadów deszczu?

Czekam na odpowiedzi. Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: kilka pytań odnośnie oczka...

Postautor: marrkus85 » 23 kwietnia 09, 17:15

Witamy na forum

Polecam odwiedzić stronę Pawła Woynowskiego tam jest wszystko o oczku wodnym.

1. Filtr wydaje mi się, że zbyt słaby jak na oczko 10000. Dobrym patentem na filtrację jest zrobienie strumyka wysypanego kamieniami i gęsto obsadzonego błotną roślinnością. Takie coś działa na zasadzie filtra hydroponicznego.

2. Folia PCV nie nadaje się na wyścielenie oczka. Jak będę robił restart swojego bajorka to zastosuję geomembranę EPDM.

3. Min 1,5m głębokości. Na zimę potrzebny będzie sztuczny przerębel z grzałką aby ryby nie podusiły się pod lodem.

4. Oczywiście, że różnej głębokości. Warto zrobić też strefę bagienną. Kaskada najlepiej jak wpadałaby do płytkiej wody. Dzięki temu syf z dna będzie spychany do głębszych partii gdzie będzie ssawa filtra.

5. Tak

6. U siebie strzałkę i grążela sadziłem w doniczkach i dużych plastikowych wiadrach. Są taż do kupienia takie kieszonki zawiewane na brzegu oczka w których można sadzić rośliny.

7. Sam się utrzyma ;) Jak będzie zbyt wysoki to nic złego się nie stanie.

Powodzenia przy budowie bajorka :)

gamon
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 09, 00:22

Re: kilka pytań odnośnie oczka...

Postautor: gamon » 24 kwietnia 09, 11:00

marrkus85 pisze:2. Folia PCV nie nadaje się na wyścielenie oczka. Jak będę robił restart swojego bajorka to zastosuję geomembranę EPDM.


A dlaczego się nie nadaje? jest mało wytrzymała? a gdzie kupie geomembranę EPDM?? Jaka jest mniej więcej cena?
Co do filtra jaki musiał by być? Skłaniam się bardziej w stronę filtra mechanicznego...

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: kilka pytań odnośnie oczka...

Postautor: marrkus85 » 24 kwietnia 09, 16:47

W porównaniu ze zwykłą folią jest o niebo lepsza. Nie ulegnie tak łatwo przebiciu przez jakiś kamień, który wpadnie do oczka. Jest dużo trwalsza i dłużej Ci posłuży. Ceny zobacz na allegro.
Geomembrana jest również dostępna w każdym lepszym sklepie ogrodniczym.

Biologiczna filtracja jest bardzo ważna jeżeli nie chcesz mieć zielonej wody.
Ważne też jest aby oczko było gęsto obsadzone roślinnością, która będzie zabierała pożywienie glonom.

Lektura do poczytania.

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości