Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

outsider81
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 2 stycznia 09, 01:19

Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: outsider81 » 2 stycznia 09, 02:56

witam.

planuje zalozyc oczko wodne i mam do was kilka pytan:

1 - istnieje mozliwosc przeksztalcenia starego zbiornika ktory ma sluze wlotowa i wylotowa polaczana z rzeka jednak woda tam jest raczej kiepska jakosciowo ( jednak nie sprawdzalem testami) i istnieje mozliwos iz scieki sa do niej odprowadzane.

czy powinienem zachowac ta konstrukcje czy zasypac wlot i wylot moze jednak zostawic wylot aby ulatwial czyszczenie ?

gdzies kiedys spotkalem sie z przepisem ze korzystajac z rzeki musze miec na to pozwolenie wiec jesli ktos wie jak to wyglada w praktyce to prosze o porade.

2 - jestem akwarysta ( obecnie bez zbiornika) i mam troche pojecia o tropikalnych rybkach jednak nie wiem jeszcze jak dobrac obsade do zbiornika zewnetrznego.

zastanawiam sie czy zrobic oczko typowo "widowiskowe" czy jednak ma to rowniez sluzyc jako zbiornik dla ryb konsumpcyjnych. dlatego pytam czy da sie to pogodzic czy moge trzymac karpia karasia lub inne pospolite ryby ze stawow i jezior razem z rybami ozdobnymi i czy jakies polaczenia sa absolutnie zakazane. zdaje sobie sprawe ze nie mozna miec drapieznikow oraz amurow przez ktore roslin nie utrzymam. chcial bym to jakos pogodzic wiec czy istnieje taka mozliwosc ?


3 - filtracja troche mnie martwi bo chce na poczatku ograniczyc koszty wiec chialem zapytac czy jesli bede mial wiekszy zbiornik w mniejszej obsadzie to moge zrezygnowac z filtracji i skoncentrowac sie na uzupelnianiu ubytkow woda ze studni lub deszczowka ? czy jednak bedzie to zbyt malo?


4 - odnosnie obsady ryb to w akwariach liczbe ryb oblicza sie na podstawie wielkosci ryby i zbiornika wiec chyba w oczku jest podobna zasada wiec jesli mozna prosze o porade w sprawie ilosci wzgledem pojemnosci.


5 - jaka doradzicie glebokosc zbiornika ? przy czym oczywiscie chce zachowac zasade stref roznych glebokosci - chodzi mi o najglebsza strefe.


6 - z wrodzonej ciekawosci chcialem zapytac czy jest mozliwy projekt uwzgledniajacy widok zbiornika z boku ( jak akwarium)- myslalem o plexie lub szybie ( oczywiscie w przyszlosci) i czy to byl by kosmiczny koszt ?

pozdrawiam w nowym roku :)

Na Forum używamy polskiej czcionki. Pisz poprawnie. Jaro69
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 09, 03:32 przez outsider81, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: danielek001 » 2 stycznia 09, 10:17

Najpierw napisz jakie wymiary tego zbiornika czy to podchodzi pod oczko czy pod staw, bez ego nie można odpowiedzieć na twoje pytania. Co do głębokości to czy masz zamiar zostawiać ryby na zimę czy odławiać?
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

outsider81
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 2 stycznia 09, 01:19

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: outsider81 » 2 stycznia 09, 17:31

wielkość - w tej chwili to jakieś ponad 3 metry na 6 ale mam możliwość powiększenia do znacznie większych rozmiarów. niestety głębokość nie jest mi znana.

co do przenoszenia ryb - chciał bym aby to odbywało sie z jak najmniejszym udziałem mojej osoby. jeśli będą gatunki które nie podołają warunkom zimowym to oczywiście postaram sie znaleźć dla nich miejsce w domu aby przezimowały jednak chciał bym tego uniknąć. tematykę roślinności na dziś dzień odstawiam bo to mój najsłabszy punkt.

Jaro69 - będę klikał każdy tex na fire ;) oprogramowanie uniemożliwia mi pisanie polska czcionka ;]

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: marrkus85 » 2 stycznia 09, 17:33

Jeżeli twoje oczko nie jest rozmiarów stawu to filtracja w nim musi być. Chyba że będzie ciągły przepływ wody z rzeki wtedy można zrezygnować z filtra. Ale w tym momencie nasuwa się pytanie o jakość wody w rzece.
Moim zdaniem głębokość powinna być minimum 1,5m.
outsider81, Możesz pokazać na zdjęciach jak wszystko wygląda razem z tymi śluzami.
Co do punktu nr 6 musiałbyś podpatrzeć jak to jest zrobione w zoo albo jakimś oceanarium :niewiem:

EDIT: ktoś mnie wyprzedził o kilka minutek

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: danielek001 » 2 stycznia 09, 17:38

outsider81 pisze:wielkość - w tej chwili to jakieś ponad 3 metry na 6 ale mam możliwość powiększenia do znacznie większych rozmiarów. niestety głębokość nie jest mi znana.


To powiększ .Będziesz miała staw wtedy nie musi być filtracji i zbiornik najlepiej jak najgłębszy wtedy ryby będą zimowały. Dobrze żeby woda z tej rzeczki przepływała przez staw w jakimś stopniu, przez śluzy.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

outsider81
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 2 stycznia 09, 01:19

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: outsider81 » 3 stycznia 09, 02:04

niestety zdjęć nie posiadam i nie zrobię bo przebywam na emigracji mam nadzieje ze nie długo ;)


sadze jednak ze pomysł z użyciem wody z rzeki może mnie zgubić dlatego myślę nad zostawieniem tylko śluzy wylotowej i zasypaniem wejściowej.

kupiłem ostatnio filtr za bardzo rozsądną cenę niestety to jest na jakieś 3000 - 5000 litrów ale na początek powinien sie sprawdzić sprobuję zrobić z kamieni wodospad aby dostarczyć więcej powietrza do zbiornika.


co do punktu 6 o jaki pytałem to mógł bym wykorzystać nasypy ( małe wały) oddzielające zbiornik od rzeki podsypać z innych stron do wyrównania a z jednej strony zrobić właśnie te wymarzona "widownie"


nikt jeszcze nie wspomniał o pytaniu 2 oraz 4

nasunęło mi sie jeszcze jedno pytanie czy będę musiał użyć folii ? logicznym jest użycie jeśli nie chce mieć kontaktu z woda z rzeki.

dziękuje za podjecie dyskusji.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: marrkus85 » 3 stycznia 09, 11:48

Obsadę do swojego oczka dobierałem na oko.
Polecam stronę Pawła Woynowskiego Mikro jezioro To jest prawdziwa kopalnia wiedzy na temat oczka wodnego.
Folia nie nadaje się do oczek. Do tego celu polecam geomembrany.
Jeżeli odetniesz oczko od wody z rzeki będziesz musiał postawić na dobrą filtrację i obsadzić zbiornik dużą ilością roślin aby uniknąć zakwitów wody. Jeżeli miałbym dostęp do wody z rzeki przy swoim oczku wykorzystałbym ją w znacznym stopniu i raczej nic nie uszczelniałbym. Jeżeli zasypiesz śluzę zasilającą będziesz musiał zamontować w rzece jakąś pompę tłocząca wodę do oczka.
Jeżeli woda w rzece jest zanieczyszczona zawsze można, rów zasilający sadzawkę obsadzić trzciną, robiąc w ten sposób małą oczyszczalnię ścieków. A wracając do pleksi wydaje mi się, że może to być ciekawy pomysł, ale kosztowny. Aby to miało wygląd to: 1. ciągle musiałbyś walczyć z glonami które ciągle porastałyby pleksi 2. utrzymać krystalicznie czystą wodę aby wszystko było widoczne 3. nie wiem jak to może wpłynąć na samopoczucie ryb, czy nie będą się stresowały

outsider81
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 2 stycznia 09, 01:19

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: outsider81 » 3 stycznia 09, 20:38

dziękuje oczywiście poczytam.

co do utrzymywania do utrzymywania klarownej wody to sadze ze dzięki mniejszej obsadzie zbiornika i w przyszłości dobremu filtrowi uda mi sie to osiągnąć.
co do czystości szyby bądź plexy myślałem o oczyszczaniu mechanicznym za pomocą przyrządów akwariowych.


co do rzeki to jej nie skreśliłem jeszcze :) muszę oczywiście zrobić najpierw szereg testów a następnie będę wiedział jak to ogryźć.

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: Pawel Woynowski » 12 stycznia 09, 23:34

outsider81 pisze:1 - istnieje mozliwosc przeksztalcenia starego zbiornika ktory ma sluze wlotowa i wylotowa polaczana z rzeka jednak woda tam jest raczej kiepska jakosciowo ( jednak nie sprawdzalem testami) i istnieje mozliwos iz scieki sa do niej odprowadzane.

Przewiduję problemy z uzyskaniem Operatu Wodno Prawnego. Każda ingerencja w naturalne cieki i zbiorniki wodne wymaga takiego postępowania administracyjnego. A zdajesz sobie sprawę z tego czym jest załatwianie spraw w urzędach administracji państwowej.
czy powinienem zachowac ta konstrukcje czy zasypac wlot i wylot moze jednak zostawic wylot aby ulatwial czyszczenie ?

Jeśli konstrukcja jest w dobrym stanie to można ją zachowac, lub nawet powiększyć,uszczelniając ją folią PVC do oczek o grubości ok 1mm, lub membraną EPDM. Ta druga jest trochę droższa lecz ma dużo większą wytrzymałość. To po prostu syntetyczny kauczuk, jet w związku z tym elastyczna i nie ulega tak łatwo uszkodzeniu.
gdzies kiedys spotkalem sie z przepisem ze korzystajac z rzeki musze miec na to pozwolenie wiec jesli ktos wie jak to wyglada w praktyce to prosze o porade.

Jeśli oczko czy staw mają do 30 m2 powierzchni wystaczy jedynie zgłoszenie w gminie. Natomiast te po wyżej 30 m2 muszą mieć pozwolenie na budowę, to właśnie ten Operat wodno prawny.
2 - jestem akwarysta ( obecnie bez zbiornika) i mam troche pojecia o tropikalnych rybkach jednak nie wiem jeszcze jak dobrac obsade do zbiornika zewnetrznego.

Jeśli czytałeś moją stronę to znasz już odpowiedz na to pytanie
zastanawiam sie czy zrobic oczko typowo "widowiskowe" czy jednak ma to rowniez sluzyc jako zbiornik dla ryb konsumpcyjnych. dlatego pytam czy da sie to pogodzic czy moge trzymac karpia karasia lub inne pospolite ryby ze stawow i jezior razem z rybami ozdobnymi i czy jakies polaczenia sa absolutnie zakazane. zdaje sobie sprawe ze nie mozna miec drapieznikow oraz amurow przez ktore roslin nie utrzymam. chcial bym to jakos pogodzic wiec czy istnieje taka mozliwosc ?

Jęśli nie planujesz hodowli jednogatunkowej ryb np. karasia złocistego tzw złota rybka, to nie ma żadnych przeciwwskazań dla hodowli wielogatunkowej. Istnieje wtedy problem że ryby osdobne (karasie) mogą się krzyżować z dzikunami (karasiami żyjącymi w wodach naturalnych). Mam w swoim oczku karpie koi, karasie ozdobne, karpie sazany, płocie, krasnopiórki i kiełbie. Drapieżniki też można tam trzymać, tylko w rozsądnych ilościach w stosunku do wielkości oczka i ilości ryb. Tylko po co, jeśli to ma być oczko ozdobne to powienieneś w nim trzymać ryby które będą widoczna znad powierzchni wody, bo stąd będziesz je oglądać. Takimi rybami są karsie złociste, karpie koi, złote jazie, mogą być krasnopórki, pływają pod powierzchnią i są w słoneczne dni dobrze widoczne. Jazzie i krasniopórki są rybkami stadnymi, dobrze jak jest ich kilka sztuk z gatunku.
3 - filtracja troche mnie martwi bo chce na poczatku ograniczyc koszty wiec chialem zapytac czy jesli bede mial wiekszy zbiornik w mniejszej obsadzie to moge zrezygnowac z filtracji i skoncentrowac sie na uzupelnianiu ubytkow woda ze studni lub deszczowka ? czy jednak bedzie to zbyt malo?

W prawidłowo obsadzonym roślinami wodnymi, rosnącymi w strefie płytkiej wody i toni wodnej, oczku, nie powinieneś mieć problemów z glonami. Czym roślin więcej tym lepiej przyjmuje się ok 5 - 6 szt roślin na 1m2 powierzchni oczka. Tzn. przy oczku o powierzchni ok 10 m2 sadzi się docelowo 50 - 60 szt roślin.
Ważną sprawą jest kolejność zasiedlania nowego oczka. Po ułożeniu izolacji nalewa się wodę, a w zasadzie w trakcie układania izolacji, woda dociska folię do brzegu i pomaga utrzymać folię na odpowiednim miejscu. Po zalaniu wodą odczekujesz ok 3 - 4 tygodni aż woda dojrzeje, namnożą się bakterie nitryfikacyjne, odpowiedzialne za przemianę amoniaku, który jest wynikiem rozkładu materii organiczne, na azotany. Azotany są pobierane przez rośliny, jako podstawowy składnik pokarmowy. Odpowiednia ilość roślin stanowi konkurencję pokarmową dla glonów, które również pobierają azotany, zapobiegając ich zakwitom.
5 - jaka doradzicie glebokosc zbiornika ? przy czym oczywiscie chce zachowac zasade stref roznych glebokosci - chodzi mi o najglebsza strefe.

Myślę że 1,50 w zupełności wystarczy, i dla roślin (grzybienie silnie rosnące), i dla ryb jak i dla lodu w czasie zimy. Chodzi o to ze w naszym klimaci oczko potrafi zamarznąć na głębokośc ok 80 cm (tak jest grubość lodu przy ostrych zimach), i pozostanie rybom odpowiednia warstwa wody do przeżycia zimy.
6 - z wrodzonej ciekawosci chcialem zapytac czy jest mozliwy projekt uwzgledniajacy widok zbiornika z boku ( jak akwarium)- myslalem o plexie lub szybie ( oczywiscie w przyszlosci) i czy to byl by kosmiczny koszt ?

Owszem kosmiczny i koszt i samo wykonanie. Bo jak poazać bok oczka skoro oczko jest zagłębione w gruncie. Musiał byś z boku oczka robić wykop, zbudować wytrzymałą na ciśnienie wody ( nie małe, bo kilku ton), ścianę w której osadzisz "szczelne i wytrzymałe okno".
Oczka podziwia się z góry, stąd popularne określenie na oczko w ogrodzie jako ozdobne. Przy projektowaniu nasadzeń roślin w oczku i wokół niego musisz zastosować się do zasday sceny teatralnej. Powinieneś wybrać takie miejsce w ogrodzie skąd będziesz je podziwiał i obserwował. To będzie nasza "widownia", samo oczko obsadzasz na wzór sceny teatralnej. Niskie rośliny z przodu, wysokie jako tło dla niskich, a brzeg od stony widowni obsadzasz najniższymi roślinami (kaczeńce, tojeść rozesłana, niezapominajki. A najważniejszą sprawą jest to aby słońce było za plecami widowni, wtedy obserwacja oczka nie będzie utrudniona odbiciami (blikami) na wodzie, promieni słonecznych. [/quote]

ps. Widzę że piszesz z kompa w którym brak jest Polskiej klawiatury, znam ten ból jak piszę z zagranicy, na obcych kompach. TUTAJ masz wskazówki jak można to zmienić.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 09, 20:26 przez Pawel Woynowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

outsider81
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 2 stycznia 09, 01:19

Re: Zalozenie oczka - prosze o doradzenie

Postautor: outsider81 » 13 stycznia 09, 16:34

Dziękuję za obszerne objaśnienie. Postaram się zdobyć jeszcze więcej informacji a jeśli dalej będę miał wątpliwości wiem do kogo mam się uśmiechnąć na forum o poradę ;)

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości