Rośliny a ryby

opal5
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lipca 08, 14:45
Lokalizacja: Warszawa

Rośliny a ryby

Postautor: opal5 » 12 września 08, 16:09

Witam. Byłem dzisiaj w sklepie w poszukiwaniu filtra do oczka wodnego. Przy rozmowie temat zszedł na rośliny i pan powiedział mi, że ryby i rośliny w oczku ok 5000 litrów to nie jest dobre połączenie i że trzeba sie zdecydować na jedno lub drugie. Chcę więc sie zapytać czy to prawda??????

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rośliny a ryby

Postautor: osama » 12 września 08, 16:16

Opal5, poparł czymś te słowa? Naprawdę nie rozumiem w czym rośliny miałyby przeszkadzać rybom lub odwrotnie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

opal5
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lipca 08, 14:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny a ryby

Postautor: opal5 » 12 września 08, 16:22

też mnie to trochę zdziwiło, ale że oczko mam od niedawna to sam już nie wiedziałem. Powiedział że rybki a szczególnie małe będą niszczyły rośliny...pewnie chodziło mu o to że będą podgryzały...

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rośliny a ryby

Postautor: Tomekł » 12 września 08, 16:33

Bzdura... ja mam oczko około 5000 litrów, dużo roślin, ryby i nic się z roślinami nie dzieję, jak widać tak jak i w sklepach zoologicznych sprzedawcy nie mają dużej wiedzy.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

opal5
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lipca 08, 14:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny a ryby

Postautor: opal5 » 12 września 08, 17:39

No niestety widać, że tak jest...pytałem go o te rośliny bo nie chcą mi rosnąć, wygląda to tak jakby usychały...ale dobrze, że nie będę musiał z nich rezygnować:)

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rośliny a ryby

Postautor: marrkus85 » 12 września 08, 19:23

Jak to Ci uschły?? Dla roślin wodnych okres wegetacji właśnie sie kończy i jedyne co trzeba zrobić to pousówać martwe liscie z oczka.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rośliny a ryby

Postautor: Tomekł » 12 września 08, 19:34

tak jak napisał marrkus85 zbliża się pomału jesień i normalną rzeczą jest że roślinność wodna w stawach, jeziorach zamiera na okres zimowy, wiosną znów rośliny będą cieszyć oko a teraz trzeba pousuwać obumarłe szczątki roślin.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

opal5
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lipca 08, 14:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny a ryby

Postautor: opal5 » 12 września 08, 19:54

tzn nie uschły, tylko zrobiły się szare...ale dzięki za poradę:P oczko mam od niedawna więc dopiero się uczę:):)

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny a ryby

Postautor: Pawel Woynowski » 16 listopada 08, 13:28

opal5 pisze: Chcę więc sie zapytać czy to prawda??????


Nie prawda. Zmień sklep, bo tam nie mają zielonego pojęcia o zastosowaniu roślin w oczkach.

Rośliny to podstawa w oczku, w którym hodujesz ryby i to nie zależnie od wielkości oczka. Odpowiadają za czystość wody. Pobierają z wody azotany (wynik przemiany materii organicznej, tzw. Cykl azotowy). Azotany pobierają również glony planktonowe, które odpowiadają za zielony kolor wody w oczku (zakwity wody), oraz glony nitkowate np.: Skrętnica (Spyrogyra.sp).

W związku z czym, aby nie było w oczku glonów, sadzi się w nim rośliny, które stanowią konkurencję pokarmową dla nich, i czym jest ich więcej tym lepiej. Takimi najbardziej żarłocznymi roślinami, przydatnymi szczególnie w nowych oczkach, są rośliny strefy płytkiej, na przykład takie jak: Oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris), Tatarak (Acorus calamus), Jeżogłówka gałęziasta (Sparganium erektum), Pałki (Typha) w odmianach i inne. Oraz rośliny [url=http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_ros/strf_grzyb.html]strefy toni wodnej[url].

Inną, bardzo ważną sprawą, jest ilość ryb w oczku w oczku.
W nowych stawach które nie osiągnęły jeszcze tzw. równowagi biologicznej, a trwa to niekiedy i kilka lat w zależności od wielkości oczka, ilości i rodzaju nasadzonych w nim roślin, jakości i efektywności filtrów, oraz konsekwentnej i systematycznej kontroli jakości wody, suma długości wprowadzonych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na każdy m² powierzchni stawu. Oczko o powierzchni np.: 5 m² może przyjąć na początku ryby o łącznej długości 125 cm , tzn. ok 12 dziesięciocentymetrowych ryb. Daje to rybom wystarczająco dużo przestrzeni do przystosowania się, wzrostu i rozrodu. W kolejnych latach, gdy oczko osiągnie w pełni zrównoważone warunki, można powiększyć obsadę ryb. Maksymalna, zalecana obsada ryb w oczkach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m² powierzchni. Oczko można zarybić większą ilością ryb pod warunkiem, że woda jest dobrze natleniona, a jej jakość fizyko - chemiczna, systematycznie kontrolowana, powinno się jednak rozważyć celowość tak intensywnego zarybiania.

Ważną sprawą jest również kolejność zasiedlania oczka roślinami i rybami.
Podstawową zasadą jest to, że po pierwszym nalaniu wody do nowego oczka, czekamy kilka tygodni, aż woda "dojrzeje", zasiedlą się w niej samoistnie bakterie nitryfikacyjne i inne mikroorganizmy, Które zaczną produkować składniki pokarmowe dla roślin, dopiero wtedy zaczynamy nasadzenia roślin. Jak, po kilku tygodniach zaobserwujemy, że roślin dobrze się w oczku czują (rozmnażają się, wyrastają nowe kłącza), możemy zacząć wprowadzać ryby. Najpierw jedynie kilka sztuk, i tak co dwa trzy tygodnie, aż osiągniemy docelową ilość ryb. Pamiętajmy też, że każda nasza ingerencja, w ten nasz mini biotop, powoduje, problemy z dojściem nowego oczka do równowagi biologicznej, lub zachwianie jej, jeśli oczko już ją uzyskało. Cykl dojścia oczka do równowagi, trwa niekiedy i kilkanaście miesięcy, w zależności od jego wielkości i proporcji w obsadzie roślinnej do ilości ryb, jakości wody jaką napełniamy oczko, i kilkoma innymi warunkami, jakie muszą być spełnione, aby oczko tę równowagę osiągnęło.

Wiem, że wymaga to cierpliwości, i pohamowania chęci obsadzenie i zarybienia oczka po jego zalaniu wodą, lecz aby nie zakłócać, zbyt gwałtownie, warunków fizyko chemicznych w wodzie, musimy tak postępować, w innym przypadku mamy gwarantowane problemy z oczkiem. Jednym słowem oczko uczy cierpliwości, ale wierz mi, odpłaci nam się po kilkunastu miesiącach, spektaklem jaki tylko Pani Przyroda potrafi stworzyć.

Myślę że to powinno na razie wystarczyć, chyba że będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to wal śmiało :D
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości