Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

zimar
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 08, 22:23
Lokalizacja: radom

Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: zimar » 20 maja 08, 22:28

Witam serdecznie,
To moja inauguracja na tym forum. Jestem z Radomia, mam oczko 7tys litrow, okolo 200 rybek (własne stadko, ktore przyszlo na swiat w moim oczku).
Posiadam filtr do oczka, który ma pojemność 120L - beczka średnicy 50 cm.

W swoim filtrze miałem 4 warstwy filtracyjne:
1. 4 rodzaje gąbek o różnej wielkości porów - zużyły się 2 pierwsze o największych porach
2. glinka ceramiczna (3 worki) - zużyła się, rozkruszając się jak zbrylony proszek do prania.
3. kruszywo białe Zeolit chyba (3 worki)
4. drobne kamienie polne (3 worki)
Każdej warstwy jest na oko ok 10 litrów, całość umiejscowiona na ruszcie wodnym, z którego woda rurą grawitacyjnie wraca do góry i wypływa ok 20 cm od pokrywy filtra na zewnątrz.

Chciałem wymienić zarówno gąbki jak i glinkę porowatą, może na coś innego??
Słyszałem o macie kokosowej, można teraz kupić też bactobale (biobale).
Co radzicie zostawić a co ewentualnie zmienić jeśli chodzi o te warstwy filtracyjne ??
Filtr przy wlocie wody z pompy posiada również napowietrzacz.

Może taka kolejność od góry:
1. szczotki??
2. nowe 2 warstwy gąbek o duzych i srednich porach lub mata japońska??
3. stare sprawne 2 warstwy gąbki (te co są jeszcze ok, najdrobniejsze bym zostawił)
4. Biobale (biokulki) ok 10 litrów
5. 6....itd. - do dyspozycji mam 3 worki z drobnymi kamykami polnymi i 3 worki z zeolitem zdaje się.

Jeszcze pytanie, czy ten zeolit (czy jak go tam zwał) i inne kruszywa należy wymieniać co jakiś czas?
Beczka ma wysokość ok 100-120cm

Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: Jaro69 » 20 maja 08, 22:51

Hmmm, powiem szczerze, że jeśli chodzi o oczka to jestem jeszcze laikiem, ale sam przymierzam się do założenia takowego.
Natomiast jeśli chodzi o filtrację, mogę polecić jako tani i skuteczny wkład keramzyt zamiast bioballi, jak dla mnie one zawsze były tylko czymś do wymiany w filtrach akwariowych i nie uważam ich wcale za dobry wkład, jest to jednak tylko i wyłącznie moja opinia więc proszę nie sugeruj się nią aż tak bardzo. Co do maty kokosowej, słyszałem również o jej właściwościach i opinie pozytywne. Glinkę ceramiczną zdecydowanie odradzam jako wkład, zatwardza tylko wodę, a poza tym sam widzisz co z niej pozostało. Przy wlocie wody ewentualnie proponowałbym jedną warstwę gąbki, którą trzeba by było jednak często płukać, ale nie jest to chyba wielkim problemem. Co do zeolitu jak najbardziej polecam, w swoich filtrach akwarystycznych stosuję go i naprawdę się sprawdza, a o jego właściwościach jest dużo informacji w necie. Nie trzeba go wymieniać, wystarczy płukać.

zimar
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 08, 22:23
Lokalizacja: radom

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: zimar » 21 maja 08, 00:09

jaro_kapsel pisze:mogę polecić jako tani i skuteczny wkład keramzyt zamiast bioballi, jak dla mnie one zawsze były tylko czymś do wymiany w filtrach....

Czemu do wymiany, podobno tez sie sprawdzaja, maja duza powierzchnie dla bakterii.

A ten keramzyt to taki zwykly ogrodniczy??

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: artur_89 » 21 maja 08, 16:33

Bioballe to jeden wielki bubel :!: Nie kupuj tego, sam u siebie (w akwarium) zastąpiłem je lawą wulkaniczną :idea: Może to jest pomysł :?:

zimar
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 08, 22:23
Lokalizacja: radom

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: zimar » 21 maja 08, 18:50

artur_89 pisze:Bioballe to jeden wielki bubel :!: Nie kupuj tego, sam u siebie (w akwarium) zastąpiłem je lawą wulkaniczną :idea: Może to jest pomysł :?:

A skad te lawę wziąć??

pozdr
zimar

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: artur_89 » 21 maja 08, 18:54

Ja kupiłem w sklepie zoologicznym i pokruszyłem na drobne kawałki.

zimar
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 08, 22:23
Lokalizacja: radom

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: zimar » 21 maja 08, 19:13

A czy keramzyt tez moze byc ?

pozdr
zimar

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaka najlepsza konfiguracja filtra??

Postautor: artur_89 » 22 maja 08, 09:19

Tak jak Jaro napisał :!: Może być ;-)

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości