Czy to okrzemki?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Czy to okrzemki?

Postautor: Bea » 7 października 04, 21:12

Pojawiły się w moim akwarium nieładne brązowe plamy, na lisciach, szybie i nawet na zwirku. Czy to glony zwane okrzemkami? Jak je zwalczyć? Zauważyłam, ze w miejscach mniej oswietlonuch jest ich mniej. Czy ma to związek z oswietleniem?

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Hawk » 7 października 04, 21:34

Jak je zwalczyć?
- http://www.glony.republika.pl/

Zauważyłam, ze w miejscach mniej oswietlonych jest ich mniej. Czy ma to związek z oswietleniem?
-
1.albo za duzo oswietlasz w ciagu dnia
2. albo zbyt mocne oswietlenie co do litrazu w co watpie
3. swiatlo sloneczne robi swoje :lol:
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Bea » 8 października 04, 08:46

Ale tych okrzemków nie ma tylko tam gdzie nie dociera światło górne, np po bokach akwarium. Być moze za długo oswietlam, bo lubie sobie na rybki popatrzeć wieczorem, czyli ychodzi ponad 12 godzin. No i niestety, fakt, akwarium stoi w dobrze oswietlonym pomieszczeniu, ale tedo się nie da zmienić.

[ Dodano: 2004-10-08, 08:52 ]
W linku który podałeś jest tylko opis tych glonów i to ze moze je powodować słaby lub zbyt mocny dostęp swiatła. Co u mnie moze być ich przyczyną? Czy sa jakies srodki chemiczne na ich zwalczanie? :cry:

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Hawk » 8 października 04, 09:48

Być moze za długo oswietlam, bo lubie sobie na rybki popatrzeć wieczorem, czyli ychodzi ponad 12 godzin. No i niestety, fakt, akwarium stoi w dobrze oswietlonym pomieszczeniu, ale tedo się nie da zmienić.

A jakie masz osiwetlenie w sumie? 36 W 18W ?

[ Dodano: 2004-10-08, 11:55 ]
Sa srodki chemiczne ale te dobre zwykle sa drogie np . Tetry za 24 zl masz 12 tabletek i mocowanie ktore umieszczasz porzy wylocie filtra. 1 tabletka na 20 litrow wody one sie nie rozpuszczaja a glony znikaja szybko ...
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Bea » 9 października 04, 17:43

Mam dwa razy po 18 wat. Dzisiaj się w kurzyłam i przy podmianie wody przekopałam żwirek. Woda się wzburzyła i mam straszny syf tera, woda jest bardzo mętna. W ogóle ostatnio kolor wody sie pogorszył (mimo, ze parametry sie polepszyły). Dałam jedną tabletę algazitu. Zobaczymy.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Hawk » 9 października 04, 19:09

Dzisiaj się w kurzyłam i przy podmianie wody przekopałam żwirek
- a wiesz co to odmulanie :lol: ?
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Bea » 9 października 04, 21:17

Hawk pisze:
Dzisiaj się w kurzyłam i przy podmianie wody przekopałam żwirek
- a wiesz co to odmulanie :lol: ?

Wiem, Hawk, przekopałam, wężem do odmulania, co strasznie wzburzyło wodę. Myślę jednak, że problem jest inny bo wodo nadal jest mętna. :cry:

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Aquagirl » 10 października 04, 10:05

dokladnie ten sam problem mam.
taka sama moc oswietlenia i tez lubie jak wieczorem akwa sie swieci ((: rano tez by moglo, bo w zimie razniej wstac...
wody nie mam metnej ale brudna z drobinkami syfu...

BEA a probowalas wpuscic ampularie??? tak ze 4 sztuki przynajmniej...

pozdr!
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Bea » 10 października 04, 17:35

Aquagirl pisze:BEA a probowalas wpuscic ampularie??? tak ze 4 sztuki przynajmniej...

pozdr!

A czy one jedzą też okrzemki, czy tylko te zielone glony?

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Aquagirl » 12 października 04, 10:49

hmmmmm.... predzej okremki, bo zielenice sa trudne do wytepienia mechanicznego - twarde glony po prostu... ale nie dam glowy... :?
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

sulej
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 1 października 04, 14:45

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: sulej » 12 października 04, 15:50

a te 36W to na ile litrowe akwa, jakie masz parametry wody?I ile ryb?, przy glonach lepiej nic nie grzebać przy dnie, akwa trzeba doprowadzić do jak najlepszej stabilizacji.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Czy to okrzemki?

Postautor: Dave » 8 grudnia 04, 16:12

hmmmmm.... predzej okremki, bo zielenice sa trudne do wytepienia mechanicznego


okrzemki sa latwiejsze do czyszczenia mechanicznego? Chyba, nigdy ich nie mialas. Okrzemki zchodza z szyb tylko z uzyciem zyletki, a z lisci nie da sie ich usunac gabka. Nawet moje kosiary pracuja, ale nie daja sobie z nimi rady.

Bea, jesli w pokoju jest duzy dostep swiatla slonecznego, to moze zaktryj z trzech stron akwarium ciemnym papierem. Zmniejszy to dostep swiatla slonecznego.

Od dzis bede dawkowal swiatlo rybom przez 8 h, moze to pomoze.

[ Dodano: 2004-12-08, 20:00 ]
Hawk, szukalem na roznych stronach, ze na okrzemki dobre jest zwiekszenie, albo zmniejszenia dnia w akwarium, lub zmniejszenie, zwiekszenie mocy oswietlenie. Juz sie nieco gubie z tym wszystkim. A moze nalezaloby skrocic dzien swietlny do 8 h i zwiekszyc dzienne oswiwtlenie z 60 na 85 W (tak jest w moim przypadku). Przepraszam za zasmiecnie forum i z gory dziekuje.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości