Zacier

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Zacier

Postautor: Adam » 23 maja 04, 11:33

Zawsze robicie nowy zacie do bimbrowni? Czy nie można dodać do starego drożdży i cukru, gdy już słabo gazuje?

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Zacier

Postautor: Aigel » 23 maja 04, 12:00

Ja robilem zawsze nowy, nie znam sie na chemiwiec nie wiem czy tak jest lepije czy nie, ale wydaje mi sie ze na pewno jest jakis produkt z fermentacji wiec nie jestem przekonany czy jak by sie tylko dodawalo drozdzy i cukru to by byo ok.
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zacier

Postautor: Adam » 23 maja 04, 16:20

Ile dajecie drożdży? Mam na myśli te w kostkach. Wcześniej zawsze używałem w proszku - pół saszetki i tak sobie bąbelkowało. Teraz zacząłem dawać te w kostkach podobno lepsze. Ostatnio dałem 1/4 kostki i bąble waliły jak z karabinu maszynowego teraz dałem 1/8, a i tak lecą mi gdzieś z 3 bąble na sek.??? To jakies Power Drożdże czy co?

Awatar użytkownika
Swamp
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 20 maja 04, 16:29
Lokalizacja:

Re: Zacier

Postautor: Swamp » 24 maja 04, 14:53

:czytaj:

jest taka regulka jesli chodzi o zacier do bimbrowni :P i zwie sie "Grundwald" czyli bitewka z roku 1410 (1000 ml wody 400g cukry 10 g drozdzy ) :P

Łatwo zapamietac ;)
<--- Niech tHe FiSh będzie z tobą --= :wink: =--->

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zacier

Postautor: Adam » 25 maja 04, 10:53

thanks. Bo spotkałem się z wieloma przepisami, ale wcześniej wsypywałem pół torebki Dr Otker - czy ja to tam się pisze, drożdży instant, których saszetka podobno odpowiada 100g kostce świeżych. Chyba nie bardzo 8) Widzałem też przepis 1/4 kostki drożdży, cały czas mówie(pisze) przy zał. 400 g cukru/1l wody :lol:

Awatar użytkownika
artn
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 04, 08:15
Lokalizacja: Radom

Re: Zacier

Postautor: artn » 26 maja 04, 08:25

Reguła 1410 dotyczy zacieru z którego zamierzamy otrzymać destylat. Do co2 najlesza jest proporcja 2 x cukier 4x woda 2dkg drożdży swierzych.Nie ma potrzeby za każdym razem nastawiać nowego zacieru wystarczy wlewać wodę i cukier w poprzednio wymienionej proporcji.Jedynym ograniczeniem jest pojemnoć butelki. :czat:

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zacier

Postautor: Adam » 26 maja 04, 09:46

Trzeba chyba jeszcze wziąć pod uwagę, że drożdże drożdżą nie równe. U mnie przy 20g drożdży to leci chyba 4bąble na sek.

Awatar użytkownika
artn
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 04, 08:15
Lokalizacja: Radom

Re: Zacier

Postautor: artn » 26 maja 04, 11:05

W moim przypadku (dozowanie przez wklejony dzwon dyfuzyjny ze szkła) 4 na sek. nie mają żadnych negatywnych skutków.zreszta taka intesywnos nie trwa długo

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zacier

Postautor: Elmo » 1 czerwca 04, 12:12

Yo

Dobra to ja chyba cos skopałem :P zrobilem zacier w proporcji :

1/4 kostki 100g
4 szklanki cukru , 4 szklanki wody i .....

bąble napierają cały czas :roll: przy czym są średnicy ok 2 mm (przez kamien napowietrzający) narazie pierdzą sobie w słoik :P bo nie bardzo wiem jak duzo ma się tego zapodawac (akwa 80 l)

Ps . a najlepsza była moj mama jako że dzis miałem wolny dzien postanowilem zrobić bimbrownie , a ona myslała ze będe spiryt pędził :lol: :lol:

Awatar użytkownika
delta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 5 czerwca 04, 23:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Zacier

Postautor: delta » 7 czerwca 04, 22:20

Mam bimbrownię od kilku lat. Zawsze co dwa tygodnie przygotowuję nowy zacier. Proporcja 1410 jest dobra jak się chce destylowac (oczywiście można połączyć przyjemne z pożytecznym). Ja na 2000 ml wody dodaję 1/3 łyżeczki drożdży i dwie szklanki cukru. Mam zrobiony dyfuzor ze 150 ml strzykawki, do której podłączyłem głowicę najmniejszego filtra Aquaela Mini. Strumień wody z głowicy jest skierowany do wewnątrz strzykawki. Parę lat działa mi to bardzo dobrze - polecam. Dodawanie cukru i drożdży do starego roztworu uważam za mało wydajne, ponieważ jak wiadomo w procesie tym tworzy się alkohol etylowy, którego stężenie ogranicza rozwój drożdży - drożdże zabija stężenie alkoholu ok. 10 - 12 %. Nie zauważyłem nigdy negatywnego wpływu stężenia CO2 na ryby, natomiast rośliny ślicznie bąbelkują - oczywiście tlenem.
delta

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zacier

Postautor: Adam » 8 czerwca 04, 11:15

delta pisze: Mam zrobiony dyfuzor ze 150 ml strzykawki
- skąd Ty wziąłeś coś takiego. To chyba strzykawaka dla słoni?????????????????

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zacier

Postautor: Idzikowski » 8 czerwca 04, 14:28

Przede wszystkim ja proponuję nie kombinować z jakimis dodatkami z torebek. Lepsze są normalne drożdże i tańsze.

Co do dzwona to można go zrobić bardzo prosto z odwróconego plastikowage pojemniczka choćby po jakimś jogurcie...tylko dobrze umyć :D

Ja zawsze robiłem zacier i jest tak lepiej...zostawiając część starego zacieru pozostają stare drożdże i cała reszta...po kilku razach może się okazać, że mamy tam zgnilizne a nie porządny zacież gdyż zawsze tego starego zostaje i czasem spooooro. ja robiłem zawsze od początku czyszcząc specjalny pojemnik przystosowany do takiego sposobu wytwarzania CO2 i robiłem od nowa i zawsze dobrze się spisywało.

Awatar użytkownika
delta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 5 czerwca 04, 23:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Zacier

Postautor: delta » 8 czerwca 04, 23:25

Strzykawka 150 ml to jest strzykawka weterynaryjna do wykonywania wlewów i.t.p. W końcówkę, która jest dosyć gruba wkleiłem wężyk igielitowy połączony z zestawem do CO2 - dwie butelki po Coli - jedna pełni rolę fermentatora a druga deflagmatora - CO2 przepuszczany jest przez czystą wodę. Strumień wody z głowicy filtra pomaga rozpuszczać CO2 w wodzie. W tej chwili nie bawię się już w pomiary stężenia CO2, ponieważ używam tego zestawu jakiś czas i średnie stężenie CO2 wahało się w granicach 18 - 19 ppm.
delta

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mupet
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 13 lipca 04, 13:05

Re: Zacier

Postautor: mupet » 6 sierpnia 04, 09:13

mam do was pytanie co musze miec dokladnie do zrobienia tego generatora. Ja probowalem to zrobic ale nic mi nie babelkuje...:( Zacier zrobilem wczoraj dalem 4 szklanki wody 2 szklanki cukru i pol kostki drozdzy wszystko w wodzie cieplej wymieszalem i wlalem do plastikowej butelki i ... dupa nic nie babelkuje... pomozcie mi prosze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ Dodano: 2004-08-06, 10:23 ]
A jesszcze sie chcialem zapytac jaka ma byc temperatura wody i ile trzeba czekac zeby bimbrownia zaczela dzialac????

[ Dodano: 2004-08-06, 16:22 ]
Zrobilem jeszcze jeden roztwor i jak stoi butelka nbormalnie to nic nier babelkuje a jak nia potrzasne to wali jak nie wiem mam jeszcze pocvzekac??

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości