Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: sylwia14 » 28 września 06, 17:52

Witam! Po raz pierwszym w moim akwa pojawił sie problem glanów. Po pierwsze to to przedniej szybie pojawiły sie małe jasnozielone plamki i chociaz ze je scieram to one ciegle sie pojaiwają od nowa. No a drugi problem znacznie gorszy to glony na roslinach, a dokładnie ich lisciach. Zwłaszcza duzo jest ich na kryptokorynach. Sa strasznie bujne, ciemno zielone, a najgorzej jest z ich usuwaniem ponieważ gdy je sciagam lekko to urywają się tylko ich końcówki a reszta zostaje na roślinie. Natomiast gdy zrobię to macniej to nieszcze cały liść rośliny. Co robić, bo po pierwsze przez nie moje akwa wyglada okropnie, a po drugie przez nie jest w akwarium ciemniej.
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: Martina » 1 października 06, 17:48

Te zielone plamki to zapewne zielenice. A nie masz może glonojadków? Ancistrusy są bardzo żarłoczne. glony możesz zwalczyć chemicznie. Myślę że dobry będzie do tego preparat TetraAqua Algizit hamuje i zwalcza glony, które nagle rozprzestrzeniły się po całym zbiorniku. :) :)

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: Dave » 2 października 06, 20:33

Może i ten preparat działa, ale szkodzi także roślinom. Lepsze są metody naturalne.

Możesz może zmierzyć NO3? Możesz kupić wkład fo filtra pochłaniajacy azotyny i fosforany (przepraszam, ale zapomniałem nazwę), ale jest to dość duży wydatek jak na często zmieniany wkład. Możesz też częściej podmieniać wodę. Jesli dajesz nawozy i co2 to zmniejsz jego ilość może pomóc. Przy krasnorostach nigdy nic nie widomo. Choć w domu mam 2 ok 200 l zbiorniki, którymi się identcyznie opiekuje jeden ma krasnorosty, drugi nie i sam nie wiem, jak tanio sobie z nimi poradzić.

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: Martina » 4 października 06, 12:19

mi kiedyś sie zrobiły takie niebiesko zielone plamy na piasku. Może to były sinice?? :zdziwko:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

adrianolkusz
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 20 września 06, 08:09

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: adrianolkusz » 6 października 06, 05:48

Witam. Mam kilka pytań... Jak długo zajmujesz się akwarystyką? Jak długo to akwarium już stoi? Jakie masz oświetlenie? żeby można było Tobie pomóc to musisz podać jak najwięcej parametrów, tzn. woda: no3, po4, oświetlenie, filtracja. Jak często podmieniasz wodę? Jakimi nawozami nawozisz? Czy dozujesz co2? Tych parametrów jest wiele, ale wierz mi jeden z nich może decydować o niepowodzeniu... Aha, żadnych środków zwalczających glony bo rośliny też "dostają po głowie" jak się je stosuje, więc nie kupuj ich. Cierpliwość w akwarystyce jest najważniejsza no i oczywiście bycie konsekwentnym... Napisz jak najwięcej o swoim akwarium a myślę że będziemy mogli Ci pomóc :)

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: michal152 » 10 listopada 06, 19:04

Witam, mam tez taki problem a dokładnie zielone plamki, z których później wyrasta króciutka kępka, gdzies czytałem ze to cos się zwalcza po prostu mechanicznie( np.skrobakiem magnetycznym) i jeszcze, one bardzo mocne, rosną mi też na wolnorosnących roślinach. Nie wiem dlaczego, ale najwięcej mam koło deszczownicy. W akwarium zaledwie 15 l. nie miałem takiego czegoś, było tam przerybienie dodatkowo wymieniałem wode tylko co miesiąc(mało znałem się na akwarystyce) Ostatnio po częstszych wymianach wody (w akwa 200l)mam tego mniej :wink:

[ Dodano: 2006-11-10, 19:06 ]
Widziałem woreczki Zoolek aquafix pochłaniajace azotany lub Zywice MHK Filtus
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: andrzejkowac » 11 listopada 06, 15:01

sylwia te glony to pewnie krsnorosty glonojdy raczej słabo je jedzą chyba ze są jeszcze małe bardziej molinezje je szarpią szczególnie jak sa na poście można je skrobac z lisci palcami delikatnie , ale tak likwiduje sie skutki a trzeba znalesc przyczyne szczegółowe
testy wody wiele powiedza

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Glony, poważny problem, prosze o pomoc

Postautor: ..::Robin::.. » 21 listopada 06, 10:51

Możesz może zmierzyć NO3? Możesz kupić wkład fo filtra pochłaniajacy azotyny i fosforany (przepraszam, ale zapomniałem nazwę), ale jest to dość duży wydatek jak na często zmieniany wkład.

Jest to JBL nitrat ex jest to bardzo skuteczny preparat ;)

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości