zwartka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
mupet
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 13 lipca 04, 13:05

zwartka

Postautor: mupet » 4 sierpnia 04, 12:40

Czy to prawda ze korzenie zwartki wydzielaja jakies trujace substancje dla innych roslin i ze tylko niewiele gatunkow moze z nimi zyc????????

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: zwartka

Postautor: Hawk » 4 sierpnia 04, 13:43

Zwartki (kryptokoryny) hmm... W literaturze, zwłaszcza starszej dosc czesto spotyka sie wzmianki na temat zaleznosci allelopatycznych miedzy korzeniami zwartek a innych roslin.
Polega to na wytwarzaniu toksycznych dla innych roslin substancji. I rzeczywiscie obecnosci NIEKTORYCH gatunkow kryptokoryn ( zwłacszcza Cryptocoryne undulata,Cryptocoryne wendtii,Cryptocoryne beckettii,Cryptocoryne affinis,Cryptocoryne griffithii,Cryptocoryne retrospiralis,Cryptocoryne bkassii,Cryptocoryne cordata,Cryptocoryne costata ) wplywa niekorzystnie na wrost innych roslin, np. nurzance srubowe nie rosna w towarzystwie zwartki malajskiej. Na szczescie dotyczy to niektorych roslin. Wraz ze zwartakami bez przeszkod mozna hodowac mech jawajski, microzorium skrzydlate, rozne gatunki nadwodek, wywlocznika,limnofile,pistie i wiele,wiele innych... [/i]
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: zwartka

Postautor: ciosek » 28 sierpnia 04, 20:27

A Hawk nie wiesz czy C.Walkeri też jest taka be w stosunku do innych? bo mi cos echinodorus rubin narrow nie chce rosnac, tzn rosnie, ale jego liscie są fu... nie to że jakies zgniłę czy coś, tylko całę w tych glonach (bodajże okrzemkach) taki brunatny nalot. zamiast czerwony to jest brunatny, ble..., nie wiesz czym to mozna zwalczyc? zeby bylo smieszniej, to juz tego nigdzie nie mam. no jeszcze C. walkeri ma taki biały nalot, jak wywolam klisze to zamieszcze foty.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: zwartka

Postautor: Locter » 28 sierpnia 04, 20:38

Okrzemki chyba powstają z powodu zbyt dużej ilości azotanów i azotynów w wodzie, trzeba często ją podmieniać. Ja też miałem kiedyś inwazję okrzemek, ale wymieniłem parę razy 50% wody i zniknęły. Trzeba podmieniać.
Ciężko myśle o akwarium...

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości