Chodowla roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
marcinn
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 20 maja 04, 11:58
Lokalizacja: Stróże

Chodowla roślin

Postautor: marcinn » 28 lipca 04, 14:48

Cze !!!
Posiadam stare 150 l akwarium. Jest całe poklejone silikonem i nie nadaje się na akwarium dla moich rybek :( . Chciałbym tam użądzić chodowle roślin do mojego akwa głównego :mrgreen: . I teraz nasuwa się szerek pytań ! :roll:

> Jakie podłoże ?
> Jaki nawóz pod podłoże ?
> Jaki nawóż ( w płynie czy w kostkach) ?
> Jakie oświetlenie ?
> Jaka filtracia ?
> Jakie... nie wiem... coś tam

Pomóście !!!
Nie trać głowy - gilotyna.

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chodowla roślin

Postautor: Elmo » 30 lipca 04, 09:29

Witam :)

Muszę hawkowi przyznać rację, nie bardzo ci się to opłaci , jedak nie będe oceniał twoich mozliwości finansowych być może chodzi ci tylko czysto teoretyczną wiedzę na ten temat , tak więc co ja bym zaproponował gdybym miał zamiar chodować tam roślinki ...

Oświetlenie : minimum 0,7W/L (jeżeli chcesz mieć efekty lepsze od przeciętnych)

Filtracja :myślę ze najlepszym rozwiązaniem będzie tu kaskada (proporcja ceny do funkcjonalności)

Podłoże: myśle że wystarczyło by jak byś kupił polski Floran firmy Mhk

Nawożenie : tutaj to są opinie podzielone i ogolnie nie da jednoznacznie powiedzeić który będzie najlepszy osobiście używam i jestem zadowolony z PGC , ale pozytywne opinie mją równiż , PMDD , Symfonia Złota , PlantaMin Tetry ....


Pozdrawiam ....

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chodowla roślin

Postautor: Idzikowski » 31 lipca 04, 15:10

Podłoże: zakup sobie specjalistyczne podłoże dla roślin np. firmy Hobby o nazwie Aqualit lub tym podobne inne i kup drugą połowę żwiru zwykłego i pomieszaj 50/50 lub 70/30 oczywiście więcej tego aqualitu wrazie co.

Nawóz w podłoże: kup kulki z gliny nasączonej nawozem lub inny dowolny nawóz do podłoża i powtykaj na samiutkie dno ! Lub samo dno wyłóż torfem włóknistym. Możesz także skombinować glinę naturalną, ale to raczej dla zaawansowanego holendra bo to roboty z tym trochę jest no i gdzie ja miałbym w centrum wawy se gline wykopać :wink: :ok:

Nawóz w płynie: Proponuję zakpić np. nawóz Tetra Planta Min lub cos bardziej skomplikowanego jak Planta Gainer i podawać, ale nie według zaleceń producenta. Sprawdz ile każą podawać i co jaki okres czasu, następnie przelicz sobie tak aby wyszła ci dawka jaka musisz podać roślinom każdego dnia i tak podawaj. Codzinnie po kilka ml. Da to lepsze efekty niż raz na tydzień dużo.

Filtracja: Przede wszystkim filtr taki aby nie powodował ruchu wody nadmiernego w akwa, tutaj już sam musisz wybrać, ale nie wolno dopuscić do sytuacji aby się rośliny kładły od prądu wody bo moga zacząć marnieć chyba, że będziesz chciał hodować gatunki lubiące płynącą wodę.

Oświetlenie: Temat morze...no, jeżeli naprawdę chcesz sobie odchodowywać tam roślinki od sadzonek do pieknych roślin to musisz zrobić oświetlenie od 0.5 do 1W na jeden litr wody. W takim akwa proponuję wykonać pokrywę samemu lub coś innego i zamontować tam jarzeniówki energooszczędne o mocy łącznej w przeliczeniu na zwykłe żarówki kole 150-200W. Nie pamiętam jak sie przelicza, ale każdy producent liczy sobie troszke inaczej, ale mimo to przy takich jarzeniowkach musi być więcej Watt niż przy jarzeniówkach akwarystycznych.


Hmmm...co jeszcze...proponuję do tego akwa mimo, że tylko jako hodowla roślin wpuścić jakieś stadko tanich rybek ławicowych, będą produkowały naturalny nawóz dla roślin itp itd no, ale to chyba wiadomo.

No i co ważne pamiętać nalezy o CO2. Dwutlenek Węgla będzie niezbędny, więc przejrzyj forum i znajdź link w którymś z tematów jak zrobić porządną bimbrownię i dyfuzor do CO2. To jest konieczna rzecz i bez niej możesz nie próbować, naprawdę.

Ps. Tylko problem będzie taki...jeżeli zrobisz mocne oświetlenie, nawozy i cały odpowiedni stuff i odchodujesz roślinki, a potem przerzucisz je sobie do akwa głównego gdzie nie będzie nawozów, CO2 i tak mocnego oświetlenia to roślina ci w ciągu tygodnia padnie i nici z hodowli. Lepiej przemyśl to dobrze.

Awatar użytkownika
marcinn
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 20 maja 04, 11:58
Lokalizacja: Stróże

Re: Chodowla roślin

Postautor: marcinn » 31 lipca 04, 18:34

Slyszałem żąe można stosooać nawuz taki jak do zwykłych roślin (oczywiście jeśli nie będzie tam ryb) Co wy o tym sądzicie ??? CZy w taki sposub strółbym rośliny ?
Nie trać głowy - gilotyna.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chodowla roślin

Postautor: Idzikowski » 31 lipca 04, 19:19

Można stosować odpowiednie naowzy do roślin ogrodowych/doniczkowych w akwarium niezależnie czy ryby w nim są czy nie. Mój znajomy używa, któregoś z nich, lecz nazwy nie pamiętam przy akwa roślinnym z paletkami i jest OK. Nie ma problemow i rybom tez nic taki nawóz nie zrobi. Zajrzyj na www.holenderskie.aip.pl i tam sprawdz czego sie używa. Hmmm...może to był Pokon...nie jestem pewien, tam sprawdź.

Awatar użytkownika
marcinn
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 20 maja 04, 11:58
Lokalizacja: Stróże

Re: Chodowla roślin

Postautor: marcinn » 1 sierpnia 04, 10:50

a czy mógłybyś się go zapytać ? Byłbym ci bardzo wdzięczyn ! Z góry dziękuję :D
Nie trać głowy - gilotyna.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości