Podłoże

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Podłoże

Postautor: grs1981 » 21 kwietnia 21, 20:18

Witam niebawem będę startował z 240...wnioskując z wypowiedzi zwolenników ziemi w podłożu jak i tych używających substratów podżwirowych wpadłem na pomysł aby w moim zbiorniku podłoże skladało się z ziemi do kaktusów wymieszanej z substratem podżwirowym keramzytem na to cienka warstwa piasku (tak dla uszczelnienia) i ostateczna warstwa Żwirku ceramicznego 2-4 mm...proszę o opinie...acha jestem świeżakiem w tym temacie :? :wink:

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 22 kwietnia 21, 00:11

Moim zdaniem substrat w ziemi to nie potrzebny wydatek. Do uszczelnienia lepiej dać drobną siatke, n.p. moskitjere. Dobrym bodatkiem do ziemi jest glina.

grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 22 kwietnia 21, 10:35

Dzięki za podpowiedź...A ile potrzeba tej ziemi do 240 l ?...i czy dodawać do niej keramzyt?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 22 kwietnia 21, 14:32

Tyle żeby było dwa trzy centymetra ubitej warstwy, nie wiem jakie masz wymiary akwarium, długość razy szerokość razy grubość jaką chcesz uzyskać równa się ilość ziemi w litrach. Keramzyt jedni dają jedni nie, ja nie daje, w sumie to nawet nie wiem po co on tam potrzebny.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże

Postautor: Hunter » 22 kwietnia 21, 19:10

jurkin pisze:Do uszczelnienia lepiej dać drobną siatke, n.p. moskitjere

Przez tak drobną siatkę korzenie będą miały problem przebić się do ziemi i czerpać z niej korzyści.
Siatki są zbędne. Namoczona ziemia nie ma prawa wypływać. Nie jest wypierana przez wodę.

Keramzyt też jest zbędny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 22 kwietnia 21, 19:46

Wymiary to 120x40x50...sama ziemia wystarczy a może dodać kulki gliniano torfowe...zastanawiam się ile czasu takie podłoże będzie w stanie wystarczająco dostarczać roślinom to co najlepsze

grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 22 kwietnia 21, 19:59

Mam jeszcze jedno pytanie , czy polecacie jakiś konkretny rodzaj ziemi

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 22 kwietnia 21, 21:28

Hunter pisze:
jurkin pisze:Do uszczelnienia lepiej dać drobną siatke, n.p. moskitjere

Przez tak drobną siatkę korzenie będą miały problem przebić się do ziemi i czerpać z niej korzyści.
Siatki są zbędne. Namoczona ziemia nie ma prawa wypływać. Nie jest wypierana przez wodę.

Keramzyt też jest zbędny.

Jak kto woli, ja wolę z siatką, z nią nie ma problemu z fruwającą ziemią po całym akwarium przy wyrywaniu, przesadzaniu roślin, a wcześniej czy puźniej będzie musiał to robić, nie uwierzę że raz zasądzi i nie będzie chciał coś przesadzić, wyrzucić czy dołożyć, a bez siatki syf gwarantowany, wiem bo to przerabiałem.
Korzenie nie mają rządnego problemu z dotarciem do ziemi, jak likwidowałem wcześniejsze akwarium to ziemię zwinolem w rulonik, tyle korzeni tam było.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 22 kwietnia 21, 21:46

grs1981 pisze:Wymiary to 120x40x50...sama ziemia wystarczy a może dodać kulki gliniano torfowe...zastanawiam się ile czasu takie podłoże będzie w stanie wystarczająco dostarczać roślinom to co najlepsze

Około 10-12 litrów. Kulki są dobre, ale mało opłacalne, korzystniej dać glinę i torf. Z torfem trzeba uważać żeby nie przesadzić, zakwasi podłoże i niektóre rośliny nie będą rosły, nigdy nie dawałem go więc w tej kwestii nie pomogę.
Jak masz w pobliżu podmokłą łąkę, gdzie nie wypasa się bydło i nie jest pryskane nawozami i ziemia jest czarna to śmiało bierz, jak nie to do kaktusuw, mam ją i jest ok.

grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 22 kwietnia 21, 22:19

Ok...to jakie proporcje proponujecie

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 22 kwietnia 21, 22:32

Dał bym 9 ziemi i ze 3 gliny, i tyle.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 21, 11:11

Korzenie nie mają rządnego problemu z dotarciem do ziemi, jak likwidowałem wcześniejsze akwarium to ziemię zwinolem w rulonik, tyle korzeni tam było.

Na pewno miałeś siatkę moskitierę, taką którą zabezpiecza się okna przed owadami? To wyjątkowo drobna siatka.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże

Postautor: jurkin » 23 kwietnia 21, 13:17


grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 25 kwietnia 21, 09:50


grs1981
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwietnia 21, 19:32
Lokalizacja: Międzybrodzie Bialskie

Re: Podłoże

Postautor: grs1981 » 25 kwietnia 21, 10:02

Nie wiem czy to odpowiedni post ale mam pytanie odnośnie nowo zakładanego zbiornika...A mianowicie mam od 1,5 roku zbiornik 112 l no i nie wiem czy przelać teraz część wody do nowego zbiornika.Nowy zbiornik będzie filtrowany przez eheim 2275 a w starym mam 2213 w którym jest ceramika gąbki i wata...czy warto na początek podpiąć 2 filtry czy nie...dodam tylko że w 112 mam problem z głowami tj.Oedogonium...chociaż powoli wygrywam...boję się aby Nie przenieść ich do nowego zbiornika...proszę o podpowiedź jak to ogarnąć

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości