Brązowe liście na krawędziach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
widmoPL
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 marca 19, 19:31

Brązowe liście na krawędziach

Postautor: widmoPL » 20 marca 19, 11:23

Witam,
Mam problem z roślinami w akwarium. Liście,te starsze niżej, najpierw robią się brązowe na krawedziach a później na środku również pojawiają się brązowe plamki.
Mimo to rośliny dość szybko rosną. Niedawno wygrałem walkę z krasnorostami /CO2 w płynie x 3-4 dawki/.
CO2 dalej podaje,mam jednokomórkowe zielone glony,dużo ich niestety.
Zrobiłem kilka badanek i o ile im wierzyć:

NO2 -50-100 mg/l (trochę dużo)
NO3 - 0 mg/l

GH - ok 17
KH - >107 i <178
pH - 7,2 - 7,4
Cl2 - 0 mg/l

Fe - 0 mg/l (dziwne,suplementuję)
CO2 - 8-10 mg/l
Ca - 79 mg/l
Mg - 35 mg/l
PO4 - 0,25 mg/l

[b]GH(II metoda)[/b] - ~19

Zbiornik 100 litrów, ok 20-25 rybek, 2 filtry Aqua , ale przykręcone,prania nie robię.

Możecie coś poradzić? Byłbym bardzo wdzięczny.


Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowe liście na krawędziach

Postautor: Hunter » 20 marca 19, 12:17

Sądzę, że w wynika wyżej pomyliłeś NO2 z NO3.
Jest sporo do poprawy, ale najpierw; jakie nawozy i w jakich ilościach lejesz do akwarium?
Co to są filtry Aqua? Aqua to woda ;) Może Aquael? A konkretniej który model?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

widmoPL
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 marca 19, 19:31

Re: Brązowe liście na krawędziach

Postautor: widmoPL » 20 marca 19, 12:43

Witam,
Oczywiście,że pomyliłem :D
NO3 50-100 mg/l
NO2 - 0mg/l
Filtry to Aquael (literówka się wdarła) 500, jeden ma gąbkę grubą fabryczną plus ceramika, drugi ma większą gąbkę drobnooczkową. Przykręcone tak do 1/3.
Preparaty
Zoolek Aquaflora Carbo - trzy-cztery naciśnięcia (3-4 mg) /dzień
Tetra AquaMin Plus 1 miarka/tydzień (1 nakrętka przy podmianie wody)
Fluorish Iron 5mg/tydzień (1 nakrętka przy podmianie wody)
CMF,troche,na oko,przy podmiance.
Podmiana wody około 20-25 proc.
Oświetlenie: 2 belki LED, ostatni tydzień jedna,bo druga się spaliła:) o taka https://i.ebayimg.com/images/g/Ib4AAOSwXItcB-Pd/s-l500.jpg

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowe liście na krawędziach

Postautor: Hunter » 20 marca 19, 20:59

Oszalałeś z tą chemią? Skąd wiesz, czy ze sobą nie reaguje? Akwarium nawozi się jedną linią nawozową od jednego producenta, a CMF powodujący bezpłodność u ryb już sobie podaruj. Chemię leczniczą używa się w uzasadnionych przypadkach a nie profilaktycznie.
Zdjęcie belki niestety niewiele mówi. Zdjęcie jest mi niepotrzebne, nie oceniam jej wyglądu, tylko parametry techniczne.

Zwiększ podmiany na wodę wolną od NO3 (zmierz sobie testem kranówkę).
Woda zbyt twarda, rośliny są zablokowane. Zbij Ca do około 40mg/l (o ile wynik który podałeś jest realny - nie znam testów które mierzą Ca z taką dokładnością jak podałeś), a Mg do ok 10 mg/l.

Flourish Iron to żelazo od razu wchłaniane przez rośliny (o ile nie reaguje z inną stosowaną przez Ciebie chemią), więc na testach Fe nie zobaczysz; no może do kilku godzin po podaniu. Na pewno nie jest to żelazo do stosowania raz w tygodniu, więc doczytaj o dozowaniu na etykiecie ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

widmoPL
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 19 marca 19, 19:31

Re: Brązowe liście na krawędziach

Postautor: widmoPL » 21 marca 19, 18:44

Witaj,
Eeee, to że od jednego producenta to nie wiedziałem. Ok,to cmf w odstawkę poszedł. Co do Fe masz naturalnie racje,pod polska cudowną instrukcją po angielsku napis,""use once a day"" czy podobnie.
Lampa też nie znam zbyt parametrów, tyle ze jedna to 18W, tryb blue-red i tryb blue-red-white. Miałem włączone dwie jakiś czas czyli 2x18W to jednokomórkowce zielone rozrosły się wszędzie. Już białej gorączki z tym dostaje.
To zwiększę podmianki wody na 40% raz/tydzień.
Test z Mg to oczywiście przybliżenie,jak z Ca, jakiś tam odczyn był fioletowy,ilość kropel po jakiej zmienił się na niebieski mnożyło się x3 i był wynik. Zoolek-u, inne są cholernie drogie. Nie wiem jak to się zbija..też podmianami?
Czyli zwiększyć te podmiany i suple od jednego producent. OK. możesz coś polecić? znaczy jakiś komplecik?
I wodę oprócz destylowanej H2O mogę tylko wodą z tej osmozy zmiękczyć?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowe liście na krawędziach

Postautor: Hunter » 21 marca 19, 19:02

Test z Mg to oczywiście przybliżenie,jak z Ca, jakiś tam odczyn był fioletowy,ilość kropel po jakiej zmienił się na niebieski mnożyło się x3 i był wynik. Zoolek-u, inne są cholernie drogie.

Nie tak do końca. Testy wykonuj z instrukcją w ręku, krok po kroku.
widmoPL pisze:Nie wiem jak to się zbija..też podmianami?

Tak, podmianami na wodę miękką, pozbawioną wapnia i magnezu. Np woda destylowana, albo z odwróconej osmozy.

Najpierw doprowadz parametry wody do porządku, potem podyskutujemy o nawozach :wink:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości