Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
szymonrc
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 23 października 18, 16:45

Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: szymonrc » 23 października 18, 16:55

Witam,
tydzień temu uruchomiłem akwarium roślinne 35l:

Podłoże: Aqua Art - Aqua Substrate PRO

Woda: odstana kranówka, uzdatniona Aqua Safe, po tygodniu parametry:
NO3 - 20mg/l
NO2 - 0mg/l
GH - 4d
KH - 6d
PH - 6,5
Temp. 26*C

Filtr kaskadowy ok 300l/h, mimo falowania tafli i skimera lekki film białkowy na powierzchni da się zauważyć.

Nawożenie CO2 z bimbrowni, niezbyt obfite (1 bąbel /2s) oraz Mikro i Makro w dniu sadzenia roślin po 3ml (wg. zaleceń).

Oświetlenie LED w teorii 18W/m, a listwy jest 1,6m, ale zasilone niższym napięciem, żeby diody się nie przegrzewały - z obliczeń wychodzi mi że całość świeci mocą około 20W na te 35l brutto pojemności. Temperatura barw 4000K. Świecę 10h dziennie.

Rośliny:
Micranthemum MONTE CARLO
Alternanthera Reineckii sp. MINI
Ammania sp. BONSAI rotala
Mech SPIKY moss
Hemianthus Micranthemoides
Eleocharis sp. MINI PONIKŁO
Anubias 'Petite' (Bonsai)
Lobelia sp. MINI

Ryb na razie brak (póki rośliny się nie ukorzenią).

Z moich obserwacji wynika, że rośliny raczej stoją w miejscu, może trawnik nieznacznie ruszył, Alternanthera Reineckii straciła kolor, Anubias ma delkiatne czarne kropki i krawędź jednego z liści, ale generalnie rośliny bąbelkują tlenem. Poniżej załączam zdjęcia z 1 dnia i po tygodniu (+ zbliżenia na rośliny):

https://photos.app.goo.gl/y2c8DuRX9VzPjUuT7

Liczę na porady, co zmienić zanim będzie gorzej. Generalnie przy takim starcie rośliny powinny trochę bardziej "wybujać" przez tydzień moim zdaniem. Trochę mi tu pachnie niedobranym oświetleniem, ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: Hunter » 23 października 18, 17:10

Liczę na porady, co zmienić zanim będzie gorzej. Generalnie przy takim starcie rośliny powinny trochę bardziej "wybujać" przez tydzień moim zdaniem.

No powinny ale... wybrałeś jedno z najgorszych podłoży aktywnych dostępnych na rynku, więc czekają Cie sporo pracy. W połączeniu z kiepskim oświetleniem jakim są paski led niestety wróżę wegetowanie roślin i glony nitkowe :(
W akwarystyce roślinnej oświetlenie to podstawa i na tym niestety nie można oszczędzać. Możesz sobie kupić tańsze nawozy, a zamiast podłoża aktywnego wsypać ziemię ogrodową i pokryć ją jałowym piaskiem. Możesz odpuścić wydajną filtrację i uzdatniacze wody. Prawdę mówiąc jest na czym oszczędzać, ale oświetlenie na paskach led w akwarium roślinnym... Kiepski pomysł :(

Szkoda restartować baniak, żeby wymieniać podłoże, ale nad światłem koniecznie popracuj.
Napisz jeszcze jakie stosujesz nawozy.
Napisz jakie parametry ma woda którą zalewałeś baniak (kranówa).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szymonrc
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 23 października 18, 16:45

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: szymonrc » 23 października 18, 17:24

Nie powiem, żebym oszczędzał, bo do pokrywy trochę się przyłożyłem. :-)
Wybrałem LEDy ze względu na chęć zminimalizowania grubości przykrywki. Do tej pory w większym akwa uzywałem świetłowek i było git. Chciałem spróbować LEDów, bo mam z nimi trochę doświadczenia, ale nie w akwarystyce. :/
Pokrywa jest tak zaprojektowana, że środkiem jest przerwa do prowadzenia pielęgnacji bez jej zdejmowania. Ale dzięki temu jestem w stanie dołożyć 2 świetlówki 8W na zdejmowanym panelu i chyba od tego zacznę.

Fotki pokrywy:
https://photos.app.goo.gl/ZtzFfFTyEz2iasA69

A nawozy mam takie:
https://photos.app.goo.gl/U59Q7cGwRZ7DYEHt6

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: barttsw » 23 października 18, 17:39

Paskami to mozesz dac do kuchni pod szafki a nie do akwarium

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: Hunter » 23 października 18, 17:45

Świetlówki a paski led to jak niebo a ziemia, więc koniecznie dołóż jeśli masz możliwość. Proponowałbym zdecydować się na świetlówki typowo roślinne. Producent, model prawdę mówiąc obojętne. Istotne jest żeby świetlówka była "roślinna". Najczęściej w nazwie mają "plant". To świetlówki, które mają odpowiednio dopasowane widmo dla roślin, czego brakuje ledom w paskach.

Na temat nawozów nie wypowiem się, bo zdjęcie niewiele mówi. Istotne jest jakie stężenia pierwiastków uzyskasz po dodaniu tych 3ml nawozu, a tego pewnie na etykietach nie napisali? ;)

Z praktyki powiem tak. Podłoże aktywne i nawożenie do słupa wody "raz na tydzień" nie zdaje egzaminu. Nie wiem na ile masz doświadczenia i praktyki w stawianiu baniaków na podłożach aktywnych, ale ten typ podłoża ma to do siebie, że ingeruje w skład chemiczny wody. Nie bez powodu dopytywałem o parametry wody jaką zalewałeś akwarium, bo zauważyłbyś że Twoje podłoże zbiło parametry wody do "optymalnych" dla roślin. To zaleta tych podłoży, bo teoretycznie możesz zalać baniaczek twardą kranówką, a podłoże i tak zbije twardości i pH do optymalnych :) Niestety podłoża aqua artu działają bardzo krótko, są mało wydajne, a im twardszą wodę używasz na podmianę tym prędzej podłoże traci swoje właściwości. Po kilku tygodniach może zacząć oddawać to co wchłonęło a wtedy zacznie się "jazda bez trzymanki" ;)

Jeśli już wiesz, że podłoże ingeruje w skład chemiczny wody to powinieneś też wiedzieć, że podłoża aktywne zerują PO4 z wody. Dlatego wyżej napisałem, że nawożenie raz na tydzień w przypadku podłoży aktywnych nie zdaje egzaminu. Tydzień temu podałeś 3 ml nawozu z zawartością NO3, PO4 i K. Na ten momęt w wodzie zostało NO3 (co widać na testach) i K, ale PO4 zostało wchłonięte i dam sobie rękę uciąć, że gdybyś wykonał test na PO4 to wynik wyjdzie w okolicach 0. W efekcie rośliny głodują. Przy podłożach aktywnych należy nawozić codziennie, szalenie ważne jest dozowanie PO4. Należy go dozować około 0,1 mg/l dziennie a najlepiej 0,05 mg/l rano i 0,05mg/l wieczorem, po to żeby rośliny miały stały dostęp do PO4 nim wchłonie go podłoże. Twoje nawozy na taką suplementację nie pozwalają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: barttsw » 24 października 18, 10:40

szymonrc pisze:Wybrałem LEDy ze względu na chęć zminimalizowania grubości przykrywki
pożadna belka led na power ledach na ten baniak ma grubosc 11mm wiec nie wiem gdzie problem a tasmy led to jak napisalem wyzej nadaja sie do podswietlenia szafek w kuchni a nie do oswietlenia roslin w tym tych wymagajacych dobrego i mocnego swiatla
i wyciag tegio anubiasa w podloza zamocij go na skale korzeniu obojetne i daj go w cien te rosliny nie nadaja sie do tego typow akwarii bo zaraz sie rozpusci

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: jurkin » 24 października 18, 15:44

szymonrc pisze:
Wybrałem LEDy ze względu na chęć zminimalizowania grubości przykrywki.

To poco zrobiłeś takiego kolosa, dla pasków wystarczy pokrywa o grubości 4 - 5 cm. ale pomysł i wykonanie mi się podoba :D

szymonrc
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 23 października 18, 16:45

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: szymonrc » 25 października 18, 20:56

Grubość części pokrywy wystającej nad akwarium, to ok 4 cm (i tyle by wystarczyło), kolejne 1,5 cm jest opuszczona za krawędź, żeby zakrywać taflę wody. 4 cm do góry wynika też z chęci umieszczenia zasilacza w pokrywie oraz zrównania jej powierzchni z filtrem kaskadowym. Niby drobne szczegóły, ale lubię dopracowywać swoje konstrukcje w detalach. Swoją drogą akwarium też sam kleiłem. :wink:

Ale wracając do tematu:
uzupełniam fotograficznie info nt. nawozów i ich właściwości:
https://photos.app.goo.gl/RtgG6EFNg6V2vzsbA

Pokrywa już zmodyfikowana o panel ze świetlówkami:
https://photos.app.goo.gl/qCZnaUp2Bbc9EXEcA

Wybrałem takie właśnie rozwiązanie, bo w razie potrzeby mogę go łatwo zdemontować pozostawiając same LEDy, a w chwili obecnej steruję go oddzielnym programem czasowym; LEDy wspomniane 10h, świetlówki 6h na początek.
I już widzę efekty po pierwszych dniach stosowania. Rośliny wyraźniej bąbelkują, Anubias wypuścił nowy liść, Alternanthera Reineckii odzyskuje kolory, podobnie Ammania sp. BONSAI, trawnik się zagęszcza. Muszę tylko uważać, żeby nie przedobrzyć.

Zdjęcie akwarium z dzisiaj:
https://photos.app.goo.gl/CvEV7Gwn8jG1uzbA8

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: jurkin » 25 października 18, 22:18

Ooo, podpórka jak u mnie :) będziesz to malował, oklejal czy zostanie biała?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: Hunter » 26 października 18, 05:18

szymonrc pisze:Ale wracając do tematu:
uzupełniam fotograficznie info nt. nawozów i ich właściwości:
https://photos.app.goo.gl/RtgG6EFNg6V2vzsbA

Dziwnie skomponowane nawozy, dziwne nieproporcjonalne stężenia no ale niech im będzie :shock:
SKoro 1 klik na 10L daje 0,6 mg/l PO4, to policz sobie proporcjonalnie ile ml dozować codziennie strzykawką aby do akwarium dziennie trafiało ok 0,1 mg/l PO4.
Stosując te nawozy wróże w dłuższej perspektywie niedobór potasu, a następnie azotu.
Szkoda też że w micro masz Mg. Podłoże będzie go kumulować, a jak pisałem wcześniej podłoża aktywne aqua artu nie zaliczane są do wysokiej półki, zachęcam więc zaopatrzyć się w test na Mg i mieć ten parametr pod kontrolą. Przyjdzie taki dzień, że wywali magnez do słupa wody, a to rośliny poblokuje.

szymonrc pisze:Pokrywa już zmodyfikowana o panel ze świetlówkami:
https://photos.app.goo.gl/qCZnaUp2Bbc9EXEcA

Fajnie, choć mogło być ciut lepiej. Te oprawy zabierają sporo światła. Wystarczyłyby 4 oprawy bruyzgoszczelne, świetlówki przymocowane do pokrywy na uchwytach do rur, statecznik na kablu jak zasilacz do laptopa i miałbyś oświetlenie, które powinno podołać bez rych pasków LED ;)

szymonrc pisze:I już widzę efekty po pierwszych dniach stosowania. Rośliny wyraźniej bąbelkują, Anubias wypuścił nowy liść, Alternanthera Reineckii odzyskuje kolory, podobnie Ammania sp. BONSAI, trawnik się zagęszcza. Muszę tylko uważać, żeby nie przedobrzyć.

Trzymam kciuki, idzie w dobrą stronę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szymonrc
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 23 października 18, 16:45

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: szymonrc » 27 października 18, 10:52

szymonrc pisze:Wybrałem takie właśnie rozwiązanie, bo w razie potrzeby mogę go łatwo zdemontować pozostawiając same LEDy, a w chwili obecnej steruję go oddzielnym programem czasowym; LEDy wspomniane 10h, świetlówki 6h na początek.
I już widzę efekty po pierwszych dniach stosowania. Rośliny wyraźniej bąbelkują, Anubias wypuścił nowy liść, Alternanthera Reineckii odzyskuje kolory, podobnie Ammania sp. BONSAI, trawnik się zagęszcza. Muszę tylko uważać, żeby nie przedobrzyć.


I sobie wykrakałem. Po wczorajszej podmianie 5l wody (~15%) i dodaniu nawozów dziś widzę już pierwsze nitki na szybach. Póki co wyłączam świetlówki. Jakieś dalsze zalecenia?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: jurkin » 27 października 18, 20:04

Z ośmiu watowych świetlówek dostępne są tylko grolux, i na te ja bym wymienił, ledy 6500 dopelnily by barwę, choć w 25l mam samego groluxa i nie wygląda to jakoś strasznie cukierkowo.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: Hunter » 28 października 18, 12:01

szymonrc pisze:
szymonrc pisze:Wybrałem takie właśnie rozwiązanie, bo w razie potrzeby mogę go łatwo zdemontować pozostawiając same LEDy, a w chwili obecnej steruję go oddzielnym programem czasowym; LEDy wspomniane 10h, świetlówki 6h na początek.
I już widzę efekty po pierwszych dniach stosowania. Rośliny wyraźniej bąbelkują, Anubias wypuścił nowy liść, Alternanthera Reineckii odzyskuje kolory, podobnie Ammania sp. BONSAI, trawnik się zagęszcza. Muszę tylko uważać, żeby nie przedobrzyć.


I sobie wykrakałem. Po wczorajszej podmianie 5l wody (~15%) i dodaniu nawozów dziś widzę już pierwsze nitki na szybach. Póki co wyłączam świetlówki. Jakieś dalsze zalecenia?

Proponuj na odwrót ;) Wyłącz paski led, zostaw świetlówki.
Jakie to nitki?
Jakie aktualnie posiadasz parametry wody?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szymonrc
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 23 października 18, 16:45

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: szymonrc » 28 października 18, 14:48

Parametry wody bez zmian, Wczoraj dodatkowo podmieniłem kolejne 10l (30%) wody i dodalem 1ml makro. Nitek wciąż więcej.
Nitki na fotkach (na skałach, anubiasie oraz na szybach, ale tego ostatniego nie sfotografuję):

https://photos.app.goo.gl/815yq9PL7PsfagCLA

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Postautor: barttsw » 28 października 18, 15:11

A ze ja tak zapytam co te neony tam robia?
Jakie masz po4( choc pfzy tym podlozu bezie 0)
Jakie fe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości