Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: zador23 » 3 października 18, 16:34

barttsw pisze:I kazde iglaste tez sie nie nadaje
Niektore owocowe tez sie nie nadaje

Dlaczego ww. korzenie się nie nadają?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: barttsw » 3 października 18, 19:52

Owocowki niektore wydziela substacje szkodliwe dla zwierzakow
Chyba to jest sliwka
Cis tak samo
Reszta iglakow to zywica i inne zwiazki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: Hunter » 4 października 18, 09:29

Żywica rozpuszcza się w temperaturze ok 60* w górę. W akwarystyce żywica nie jest przeszkodą.
Mam korzenie sosnowe "pod dostatkiem" i mogę mieć w każdej ilości. Współpracuję z firmą, która zajmuje się drewnem akwarystycznym od lat. Trochę się nasłuchałem na ten temat.
Pozostałe "substancje szkodliwe dla zwierząt" też nie powinny zaszkodzić w omawianym przypadku. Korzenie wyrzucone przez morze pływają tam miesiącami, a nawet latami. Powinny być dobrze zakonserwowane, a co miały oddać już zapewne oddały (tak na logikę ;) ).

Dobrze wymoczyć z soli, ewentualnie płukanko w roztworze perhydrolu dla 100% pewności.
Choć to wg mnie też przesada. Zwierzęta i flora bakteryjna z morza nie powinna przetrwać długo w słodkiej wodzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: zador23 » 4 października 18, 12:46

To mnie uspokoiłeś. Mam w baniaku jakieś iglaki pozyskane z ogrodu, nie zauważyłem negatywnego wpływu a moczą się w baniaku już dobre kilka miesięcy.

Swoją drogą to zauważyłem w internecie ze narosło sporo mitów względem drewna w akwarium. Według mnie nie ma nic bardziej naturalnego z ozdób niż drewno w wodzie więc powinno być bezpieczne w granicach rozsądku. Wiadome ze jak ktos wrzuci do akwarium więcej drewna niż wody, a w dodatku miękkie i gnijące korzenie to może się rozczarować.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: osama » 4 października 18, 13:41

Tu nie chodzi o to, że co miały oddać to oddały, tu chodzi o to, czym nasiąkły w morzu ;) Przy ujściu rzek czasami śmierdzi chemią, zgnilizną, nawet szambem, a to może niezbyt dobrze wpływać na zdrowie ryb.

A co do korzeni z drzew iglastych, miałem przez kilka lat w akwariach - fotki w podpisie [3x28,8]Trojaczki - środkowe akwarium z piachem na dnie. Nie zaobserwowałem, żeby coś złego się działo z krewetkami.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: Zawaś » 30 grudnia 18, 21:51

Ktoś ma u siebie korzeń Red Moor? Są one bardzo jasne na aukcjach, z czasem ciemnieją? https://allegro.pl/korzen-red-moor-49x3 ... 28907.html
Korzenie Mangrowca są masywniejsze i ciemniejsze za to mniej krzaczaste lepiej się prezentują https://allegro.pl/oferta/korzen-mangro ... 7740618576
Sosna bagienna jest chyba dla mnie najlepsza. Cenowo za to myślałem że korzenie są tańsze :P
Co polecacie?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: zador23 » 31 grudnia 18, 07:29

Korzenie z czasem zciemnieją. IMO według mnie te ceny to zdzierstwo. to masz przecież suche korzenie musisz je gotować i moczyć długimi tygodniami a moze nawet miesiącami. idź do lasu nazbieraj sam będziesz miał to samo. jak już kupować to gotowe spreparowane i tonące. przed świętami robiłem zakupy, mogę polecić sprawdzonego sprzedawcę. fajne jest to że nie kupujesz kota w worku bo każda aukcja dotyczy konkretnego korzenia. są spreparowane, niektóre idą od razu na dno inne lekko dryfują. takiego dostałem, wystarczyło obciążyć lekkim kamieniem i po sprawie.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: Zawaś » 1 stycznia 19, 18:02

Daj link zobaczę co ma za korzenie. Myślę nad aranżacja i nie mogę się zdecydować l.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: Korzeń morski w akwarium słodkowodnym

Postautor: zador23 » 2 stycznia 19, 06:49

Jasne. tu kupowałem https://allegro.pl/uzytkownik/Bio_Line/ ... 06?order=m
moj korzonek akurat dryfował wiec musialem obciazyc malym kamieniem. no ale w sumie to nie problem. na pewno mniej roboty niz z suchymi ktore trzeba gotowac, moczyc i cudowac tygodniami :p wiadomo, zalezy tez o jakim kawalku drewna mowimy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości