Wpływ roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
iloveaqualife

Wpływ roślin

Postautor: iloveaqualife » 17 lipca 18, 12:08

Witajcie,
jak już wspomniałem, jestem w trakcie zakładania akwaria dla dzieciaków. I tak się zastanawiam... czy rośliny to nieodłączny i konieczny element akwarium? Czy nie sa konieczne? Dają tylko estetykę, czy mają jakieś praktyczne zastosowania?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wpływ roślin

Postautor: barttsw » 17 lipca 18, 12:39

zalezy sa srodowiska bez roslin

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Wpływ roślin

Postautor: wespazjan » 17 lipca 18, 14:20

czytałam na jakimś blogu akwarystycznym kiedyś artykuł kolesia, który urządził bojownikarium na bazie sztucznych roślin i przekonywał, że nie jest to złe rozwiązanie.

Generalnie rośliny pomagają utrzymać równowagę biologiczną, wchłaniają szkodliwe substancje, produkują tlen, etc. Wszystko to jest się w stanie zastąpić odpowiednim sprzętem/podmianami. Z tym że z roślinami jest prościej.

Rośliny mają też inną, ważną funkcję: są kryjówką dla zwierząt. Tak jak Bartek mówi, są środowiska, gdzie roślin brak. Wtedy jednak groty, korzenie, liście na dnie czy inne elementy wystroju pełnią rolę kryjówki. Nie ma chyba stworzenia, które dobrze czułoby się cały czas na widoku (chociaż w moim odczuciu w zbiornikach typu tanganika czy malawi często tak właśnie jest). Brak możliwosci ukrycia się = stres = choroby. Wspomniany wyżej bloger dowodził, że równie dobrze w tym celu sprawdzą się rośliny sztuczne, ale mnie do końca nie przekonał.
Zależy też co planujesz za obsadę, jak jakieś strachliwe nieśmiałki to nie wyobrażam sobie ich bez roślinności.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wpływ roślin

Postautor: barttsw » 17 lipca 18, 14:28

Agata dobrze mówisz :)
ale jak dostatecznie duzy zbiornik nie mionimum to ryby sa o wiele smielsze
np jak masz zbiornik dla neonow 80 cm to one beda zyly ale bardzo czesto rozwala się lawica a np daj stado neonow 50 szt do 150 cm to jest zupelnie inna bajka
ale w tym co piszesz masz racje ryby tez potrzebuja spokoju chocby przy tarle i niestety wtedy ryby staja sie agresywne i pokazuja swoje rogi nie raz nie dwa widzalem co potrafia z pozostała obsadą
zwłasza jak ktoś ma parcie na rozmnarzanie , akurat ja nigdy nie miałem nie mam takiego parcia bo młodzież to tylko problem nawet po dzikusach

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości