Welony a rośliny

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Welony a rośliny

Postautor: DaveProzny » 20 lutego 18, 18:37

Witajcie, tutaj DaveProzny i chciałbym poruszyć pewną ważną kwestie.

Welony-Tak, tutaj pewien starszy użytkownik forum zacznie mi ciosać kołki na głowie, że są to brudne, nudne ryby. Ale ja takie lubię :D

Rośliny do welonów to dla mnie makabryczne przeżycie-Wydawanie pod 100 zł na miesiąc dla kilku kryptokoryn i żabienic. Zapychające filtr kawałki liści. W końcu żabienica, która ma (a raczej nie ma) liści i plaga glonów. Dojrzewanie poszło w odstawkę- patrzenie jak ryba wielkości pięści męczy się we własnych odchodach- 3 dni i welon przeczesuje dno w nowym akwarium. W kwietniu przesiadka na większe akwarium, 120L i pytania. Aranżacja moich 60L- beznadzieja, kilka żabienic na krzyż i wspomniane kryptokoryny. Następnie glony, wynikające z braku dojrzewania. Ich usuwanie z liści i głód Rudej, przeczesywanie dna i padnięcie wszystkich zwartek. Potem zostały 2 żabienice, prawie bez liści. Czy ktoś mi poradzi jak utrzymywać rośliny z welonem? :(
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

tut
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 4 lipca 14, 21:30
Lokalizacja: Włocławek

Re: Welony a rośliny

Postautor: tut » 20 lutego 18, 19:44

A karmisz je często pokarmem roślinnym? Welony nie są mięsożerne , są wszystkożerne bym powiedziała że z przewagą roślin.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Welony a rośliny

Postautor: Hunter » 20 lutego 18, 22:43

A może po prostu odpuść sobie rośliny?
Welonów nie posiadałem, ale gdzie nie spojrzeć to wszędzie ostrzegają, że to połączenie często wychodzi bardzo słabo. Ponoć pierwsze skrzypce gra charakter ryby. Może masz pecha? ;)
No cóż... to w końcu ryby do oczek wodnych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Welony a rośliny

Postautor: barttsw » 21 lutego 18, 07:33

Hunter pisze:to w końcu ryby do oczek wodnych.
tu masz 100% racji te ry by nie nnadaja sie do akwarium typu 100 czy 150l

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Welony a rośliny

Postautor: DaveProzny » 21 lutego 18, 07:46

A masz jakiś pomysł na aranżacje z welonem? Korzenie, skały lub coś innego? Niektóre żabienice na rogach akwarium są tam do dziś, kosztem niemal całodziennej opieki nad szkiełkiem. Kryptokoryny to chyba ,,rośliny pływające" :mrgreen: , ani jedna nie przetrwała.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Welony a rośliny

Postautor: Fatty » 21 lutego 18, 08:15

Idź w anubiasy i mikrozoria - uprzednio dobrze przywiązane do korzenia. Mikrozoria ryby bedą ciumkać - ale roślinki wytrzymają, anubiasy mają spokój. Miałam też kryptokoryny, ale dobrze ukorzenione, więc ich nie wykopywały.

Jeden z użytkowników, lata temu miał piękny wystrój z Welonami - piach i kamienie, nie znajdę już zdjęcia, ale surowy wystrój i rybi blichtr wyglądał razem genialnie.



Obrazek


Zobacz też ten filmik - ryb bym dała mniej, ale mnie naprawdę odpowiada coś takiego ;)
https://www.youtube.com/watch?v=9zi-Wn5nKi8
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Welony a rośliny

Postautor: DaveProzny » 21 lutego 18, 11:38

Nie podoba mi się białe podłoże - jest jakby nienaturalne. Wolałbym piasek. Nie wiem jak montować anubiasy na skałach za pomocą żyłki, a same kamienie są jakby... gołe. To co wkleiłaś to troche za mało zieleni. Ale gdyby gdzieś dodać 2 żabienice na rogach, mikrozja na skałach, kryptokoryny między głazami, więcej anubiasów i ciemniejsze podłoże - byłoby super.

Nie miałbym też grzechów na sumieniu że trzymam rybe w za małym akwarium - na cały rok :D
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Welony a rośliny

Postautor: Hunter » 21 lutego 18, 12:31

Niemiałbym też grzechów na sumieniu że trzymam rybe w za małym akwarium - na cały rok

Rozumiem przez to, że na wiosnę lądują w oczku wodnym? No to przetrzymaj jeszcze kilka tygodni, a na wiosnę zaaranżuj zbiornik i daj się porządnie ukorzenić i rozwinąć swoim roślinom przygotowując baniak na następna zimę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Welony a rośliny

Postautor: DaveProzny » 21 lutego 18, 13:32

To bardzo dobry pomysł - już biore łopate i folie :mrgreen:
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Welony a rośliny

Postautor: Fatty » 21 lutego 18, 15:17

DaveProzny pisze:Nie podoba mi się białe podłoże - jest jakby nienaturalne. Wolałbym piasek.

To był tylko przykład- daj piasek.

Nie wiem jak montować anubiasy na skałach za pomocą żyłki

kombinujesz, przywiązujesz, albo przyciskasz kłącze - po jakimś czasie przytwierdzi się samo, o ile nie będzie pływać.

(...) gdyby gdzieś dodać 2 żabienice na rogach, (...) kryptokoryny między głazami(...)

tylko wtedy, aby te rośliny rosły dobrze jest mieć jakiś podkład pod piasek(np. ziemia ogrodowa) -co w przypadku ryb kopiących słabo się sprawdza, zaraz będziesz mieć przemieszane(chociaż niektórzy kombinują z siatkami typu moskitiera aby odgrodzić warstwę ziemi od piasku)

Co do tego, czy welony to ryby tylko do oczek - Kometek, czy innych w tym "sportowym" typie, coś jak Jikin i Wakin w kształcie ciała - owszem, w akwarium bym nie trzymała to ryby typowo do oczek, ale reszta ferajny? (rosna duze, ale nie az tak, jak te wspomniane, no i nie są tak sprawne) Po prostu wymagają przestrzeni, niekoniecznie oczka.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Welony a rośliny

Postautor: DaveProzny » 21 lutego 18, 15:33

Pod piasek miałem zamiar umieścić kilka tabletek z nawozami i cienką warstwę substratu dla roślin.Z moskitierą pokombinuje. Na środku akwarium umieściłbym kamienie, na planie okręgu. W środku koła umieścił bym kryptokoryne, lub dwie, a anubiasy i mikrozja w szczelinach pomiędzy głazami. Kawałki korzeni do których byłyby przymocowane wpycham i już. Żabienice z tyłu, aby zasłaniały ścianę.

Jutro kupujemy klasowego bojka :mrgreen:
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości