Na ratunek roślinom!

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
xLokson
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 sierpnia 17, 09:08

Na ratunek roślinom!

Postautor: xLokson » 29 listopada 17, 10:56

Cześć wam.
Mam do was ogromną prośbę, od jakichś 3 tygodni dramatycznie walczę o życie moich roślin w akwarium. Nagle przestały rosnąć, pokryły się czymś w rodzaju kurzu, robią się w nich dziury, żółkną i obumierają liście, które spadają na dno... Już naprawdę nie wiem co mogę więcej robić.

Oto info o baniaku:
Akwarium: 57L
Światło: Aquael Ledy Tube 6W 50-60Hz 8000K
Filtr: Aquael Fan Mini Plus 260L/h
Grzałka: Happet z termostatem
Podłoże: Little Fish Czarny Żwir 2kg x4 czyli mam go około 8KG.
2x Dragon Rock skała

Parametry: (Więcej nie jestem w stanie zrobić bo tylko te testy mam)
Ph ~7,8
Temp 28/29 C
Kh 13
Gh 22
Podmianę wody robię co 6-8 dni około 15L

Nawozy:
Seachem Flourish 3 ml 2x w tygodniu
Seachem Potassium 2,3 ml 2x w tygodniu
Seachem Prime 3 ml 1x w tygodniu (po podmianie)

Rybki:
11x Rozbora Klinowa (Trigonostigma heteromorpha)
1x Ślimak Zebra (Neritina natalensis)

Rośliny:
Bakopa (nie jestem pewny, która dokładnie... będzie zdjęcie)
Ponikło igłowate - Eleocharis acicularis chyba ten najmniejszy rozdaj
Alternathera rosanervig - tutaj akurat jestem pewny,że to to bo już byłem na tyle bystry by zostawić sobie karteczkę ze sklepu...

Historia banioka: (Dołączam historię bo może się okazać, że to tutaj gdzieś kryje się rozwiązanie zagadki)

Jest to mój pierwszy baniok, założyłem go około 3 miesiące temu. Pierwsza próba była nieudana, wymarzyło mi się, że postawie je na ziemi ogrodowej i dopiero na to żwir. Niestety głupota i nie wiedza sprawiły, że nie dałem miedzy ziemię a żwir żadnego "zatrzymywacza". Podczas wlewania wody wszystko poszło do góry i cały zbiornik zalał się mułem. Wodę wylałem, żwir opłukałem i zacząłem od nowa. Za drugim razem już się udało. Woda była w miarę czysta. Zasadziłem wtedy tylko tą bakopę i ponikło. Ponikło całe zrobiło się żółte, niemal martwe. Bakopa rosła jak na drożdżach a to dziwne bo wtedy nawozu było 0. Jednak po jakichś 2 tygodniach woda zrobiła się żółta więc wziąłem Wielkopłetwa (który mieszkał tam sam) i zrobiłem restart. Ponownie opłukałem żwir, zasadziłem te same rośliny (stare, nie nowe). Woda od tamtej pory nie zmienia swojego koloru. Bakopa dalej rosła jak oszalała. Po tygodniu już musiałem ją ciąć bo zaczęła dorastać do tafli wody. Natomiast trawnik... martwy, żółty, brzydki. Wtedy pomyślałem, że warto poczytać trochę więcej niż parę poradników na jakichś forach i kilka filmów na YT. Zrobiłem kolejny restart. Tym razem bez ryb(4dni), wsadziłem kilka dodatkowych roślin, mianowicie to co miałem + rogatek sztywny i 4 inne, których nie mogłem zidentyfikować a dostałem od koleżanki z pracy, która sama nie wiedziała co to jest. Cóż z nich wszystkich rosła tylko bakopa i rogatek sztywny. Reszta to samo co ponikło. Martwe.Po jakimś czasie w zbiorniku oprócz Wielkopłetwa sztuk 1, pojawiły się 2x Otoski, potem 6xRozbora klinowa i 1x Ślimak Zebra. Minęły kolejne tygodnie, dostawałem już szału. Rośliny mi umierały, Wielkopłetw zjadł otoski i jedną rozborę. *frustracja*. Na dzień dzisiejszy w akwarium zostały tylko rozbory i ślimak. Wielkopłetw ma osobne akwa,z którym też są podobne problemy ale to już inny temat. Roślinność jaka pozostała to właśnie dokupiony Alternathera, Bakopa i odziwo ponikło które zaczyna powoli zielenieć. Jakieś 1,5 tygodnia temu dokupiłem te nawozy i nic. Nic nie pomaga. Bakopa przestała rosnąć. Rogatek po prostu wyparował, rozpuścił się czy co?? Ponikło nie rośnie, co prawda trochę zielenieje, ale i tak stoi w miejscu. Reszta po prostu zdechła i sam wywaliłem. Na koniec kilka fotek zrobionych 28.11 18:00. Pozdrawiam i proszę o pomoc...

https://zapodaj.net/9a92e62821107.jpg.html
https://zapodaj.net/e1e8becfa70f3.jpg.html
https://zapodaj.net/a7f98ec562155.jpg.html
https://zapodaj.net/e48ccc3501d45.jpg.html

Awatar użytkownika
MeGa
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 listopada 17, 18:19

Re: Na ratunek roślinom!

Postautor: MeGa » 15 grudnia 17, 22:56

Za duża temperatura wody

Pamiętaj że jak liście zrobią się żółte lub brązowe to nie nadają się już do dalszego rozwijania i hodowania

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości