Led dla roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 23 listopada 17, 21:53

Witam chciałem bym wystartować z roślinnym. Mam nadzieję że wyjdzie mi to na diodach. Akwarium to 112 80x40x35
Czy 2 paski dl 70 cm z taśmy Led 5630
Barwa czerwona i niebieska .
niebieskie : 450nm-470nm
czerwone: 620nm-660nm
10-14 wat na metr
Oraz dawa paski led smd 7020 5500-7000 k
Wystarczy dla roślin

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led

Postautor: abiba » 23 listopada 17, 22:44

kryptokoryny i nurzaniec ? OK

ps
licz raczej 7-9 wata na metr

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 24 listopada 17, 08:54

Witam serdecznie wszystkich akwarystow tych z wieloletnim doświadczeniem jak i początkujących :D Mam do was pytanie, mianowicie chodzi mi o to czy takie zestaw oświetleniowy będzie odpowiedni :
Chailem oświetlic moje 112 litrowe akwa-
Dwoma lasmami led smd 7020 6500 k o długość 60cm oraz dwoma w barwie czerwonej i niebieskiej led smd 5630
Co o tym myślicie? Celem jest akwa roślinne
Pozdrawiam!

Jeden temat wystarczy. Nie zaśmiecaj forum. Łączę w jedną całość. /Hunter

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Led dla roślin

Postautor: Hunter » 24 listopada 17, 09:18

Odpuść sobie paski jeśli chodzi Ci o oświetlenie na akwarium roślinne.
Zdecyduj się na power led z diodami full spectrum.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 24 listopada 17, 11:48

ZnalzZnalazłem diody dioda power led full spectrum 1w sztuka. Czyli żeby mieć około 0.8 -1 w na l musiał bym ich upchnąć aż 100? Czy w diodach się to inaczej liczy ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 24 listopada 17, 12:48

1. nie możesz sie ograniczyć wyłaćznie do full spekrum ponieważ wizualnie będzie nie do zaakceptowania . W najprostszym wariancie połącz FS z diodami białymi 6500K wproporcjach 30-50% FS (max 60% ale to już jazda po bandzie i nie każdemu efekt będzie odpowadał)

2. przy zastosowaniu diod mozna zastosować wspólczynnik 0,5 (tak z grubsza bo im więcej światła dedykowanego roślinom tym ten wskaźnik możemy obnizyć a przy stosowaniu wyłacznie białego odwrotnie)

3. dioda 1W nie powinna (nie może) pracować długotrwale z mocą 1W . Proponuję zastosować współczynnik zawierający sie miedzy 0,6 a 0,8 czyli w obliczeniach przyjmij że każda dioda to max 0,8W

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 24 listopada 17, 12:58

AQAddl pisze:ZnalzZnalazłem diody dioda power led full spectrum 1w sztuka. Czyli żeby mieć około 0.8 -1 w na l musiał bym ich upchnąć aż 100? Czy w diodach się to inaczej liczy ?
to ma byc akwarium w stylu holenderskim czy to ma byc LT ? zasadnicze pytanie

kolega abiba mniej wiecej juz napisał jak połączyc barwy choc ja osobiscie daje 20%FS 80% 6500K

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 24 listopada 17, 13:37

Raczej w planach mam Holendra .

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 24 listopada 17, 13:46

no to okolo 80 diód

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 24 listopada 17, 16:05

abiba pisze:1. nie możesz sie ograniczyć wyłaćznie do full spekrum ponieważ wizualnie będzie nie do zaakceptowania . W najprostszym wariancie połącz FS z diodami białymi 6500K wproporcjach 30-50% FS (max 60% ale to już jazda po bandzie i nie każdemu efekt będzie odpowadał)

2. przy zastosowaniu diod mozna zastosować wspólczynnik 0,5 (tak z grubsza bo im więcej światła dedykowanego roślinom tym ten wskaźnik możemy obnizyć a przy stosowaniu wyłacznie białego odwrotnie)

3. dioda 1W nie powinna (nie może) pracować długotrwale z mocą 1W . Proponuję zastosować współczynnik zawierający sie miedzy 0,6 a 0,8 czyli w obliczeniach przyjmij że każda dioda to max 0,8W


Czyli że potrzebuję 0.5 w/l tak? Mam 112 czyli netto ok 100l wody więc potrzebuję 50w. Połowę wezmę z led full spektrum liczone 0.8sz więc 30sztuk
Pozostałe 25w uzupełnię diodami białymi (jaka w tym przypadku bd najlepsza barwa?) smd 7020, producent podaję że ma 100w na metr, choć wątpię żeby mi wystarczyło 25cm..

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Led dla roślin

Postautor: Hunter » 24 listopada 17, 16:21

Nad 45l akwarium świecą mi 24szt diod Power Led w tym 8szt Fe, reszta 6500k. Uważam, ze to optimum, choć korci dołożyć jeszcze kilka sztuk. Jak na holendra to nie zaproponowałbym mniej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 24 listopada 17, 16:38

najważniejsze : nie mieszaj technologii bo zabrniesz w uliczkę bez wyjścia.
Nie komponuj równiez pasków . Mogę to uzasadnić jeśli masz taką potrzebę ale proponuję to przyjąć niczym dogmat.

Użyj diod power led FS np. takich : http://allegro.pl/power-led-1w-dioda-fu ... 36585.html oraz diod białych np takich : http://allegro.pl/dioda-power-led-1w-bi ... 51306.html
(podaję przykładowe diody bez rekomendacji sprzedawców)

często oferowane są zasilacze (tzw drivery) na prąd 350mA - niech Cię reka boska ... :)

dobrym (pożadanym rozwiązaniem) jest pulę diod białych podzielić na np 6500K oraz np 8000k (czy jak oni tam to opisują . spowoduje to zniwelowanie "czarnych dziur" we widmie (gołym okiem i tak nie wiadomo o co chodzi) .

Nawiązując do wypowiedzi barttsw ad ustalenia składu diod :
FS jest dla rośłin
6500 (i podobne) jest dla oka
wobec powyższego jasne jest że symboliczna zawartośc (owe 20% FS) preferuje oświetlenie dekoracyjne . Osobiście rozumiem naszego kolegę i podejrzewam że jego preferencje wynikają z akwarystyki morskiej gdzie nie ma czerwonego za to aż kipi niebieskim oraz np tanganiką gdzie podobnie bywa .

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 24 listopada 17, 16:46

abiba pisze:Nawiązując do wypowiedzi barttsw ad ustalenia składu diod :
FS jest dla rośłin
6500 (i podobne) jest dla oka
wobec powyższego jasne jest że symboliczna zawartośc (owe 20% FS) preferuje oświetlenie dekoracyjne . Osobiście rozumiem naszego kolegę i podejrzewam że jego preferencje wynikają z akwarystyki morskiej gdzie nie ma czerwonego za to aż kipi niebieskim oraz np tanganiką gdzie podobnie bywa .

abiba ja wcale nie neguje twojego podejscia znajomi maja wlasnie taki uklad i jest wszystko ok

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 24 listopada 17, 16:51

wiem - dlatego nie wchodzę z Tobą w spór lecz staram sie naszą rozbieżność poglądów jakoś sensownie wytłumaczyć i ostatecznie dojśc do jakiegoś kompromisu .

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 24 listopada 17, 16:57

,,nie mieszaj technologii " czyli lepiej jak nie bd oświetlać taśmami i pojedynczym ledami tylko mam robić lampę z samych ledow? Co do rodzaju i ilość to ile ledow full takich jak ns twoimi linku i ile białych (6500 i 8000 tak jak poradziłesporadziłes )
Abym nie miał czerwonego akwarium ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości